Nasıl Instagram Fenomeni Olunur?

Nasıl Instagram Fenomeni Olunur?

Günümüzün en popüler sosyal medya platformlarından biri olan İnstagram, önceleri yalnızca kişilerin kendi yakın çevresi arasında takip edildiği ve gönderiler paylaştığı bir platformken, özellikle günümüzde sosyal medyanın çığ gibi büyüyüşü ve İnstagram’ın sahip olduğu milyonlarca kullanıcı ile birlikte kişilerin kendisini ön plana çıkarmak, ünlü ve fenomen olmak, daha çok kişi tarafından görülmek gibi amaçlarla kişiler tarafından kullanılmaya başlanırken, aynı zamanda sahip olduğu harika pazar ile markaların da gözdesi haline gelerek şirketlerin de bu uygulamalarda reklamlarla veya İnstagram hesaplarıyla var olduğu görülmektedir.

Özellikle İnstagram fenomeni olmak ve geniş bir kitleye hitap etmek, son zamanların en gözde mesleklerinden biri haline gelmiş, kişiler İnstagram’da öne çıkabilmek ve daha fazla kişi tarafından görülerek fenomen olmak için çabalamaktadır. Bu sayede oldukça iyi miktarlarda kazanç da elde edebilen fenomenler gibi olmak isteyen kişiler, Nasıl İnsta fenomeni olunur? Sorusunun cevabını merak etmekte ve çok fazla araştırmaktadır.

İntsagram uygulamasında kendi özel kitlesini oluşturmak ve hem bu kitleye hem de diğer kullanıcılara hitap ederek fenomen olmak isteyen kişiler, milyonlarca kullanıcıya sahip bu uygulamada fenomenlik mesleğini yaparak tanınmak ve gelir elde etmek istemektedir. Ancak bu hiç kolay değildir. Çünkü bunun için sizi ön plana çıkaracak, diğerlerinden ayıracak ve takip edilmenizi sağlayacak pek çok özelliğe veya ilgi çekici bir hesaba sahip olmak ve özellikle belli başlı kurallara ve uygulamalara çok çok dikkat etmek gerekmektedir. Fenomen olmak isteyen ve İnstagram’da nasıl fenomen olunur? Sorusuna cevap arayan kişilerin kesinlikle dikkat etmesi gereken en önemli noktalar ve yapmaları gerekenler arasında şunlar yer almaktadır;

 • Öncelikle kendinize bir hedef kitle ve bir hedef içerik alanı belirleyerek bu hedefler doğrultusunda içerikler oluşturmak oldukça önemlidir. Bu nedenle fenomen olmak için çabalamaya başlamadan önce ilk olarak bu hususları kafanızda oturtmanız ve planlamanız gerekmektedir.
 • İnstagram hesabınız için bir tema belirleyin ve kişilerin hesabınızı gördüğünde akıllarında kalmasını sağlayın. Yapacağınız içerikler ve hedefleriniz doğrultusunda bunlara uygun ve hoş gözüken, ilgi çeken ve akılda kalıcı bir tema belirleyerek ön plana çıkmaya başlayabilirsiniz.
 • Özgün ve orijinal içeriklere sahip olarak başkalarını taklit etmekten kaçının. Farklı ve özgün içerikler ile fark edilmeniz çok daha kolay olacaktır. Ancak özellikle oldukça popüler olan ve ilgi çeken içerikleri de kendi tarzınızla yorumlayarak kitlenize sunmanız da etkili olacaktır.
 • İnstagram’da gerek takipçileriniz gerek diğer hesaplar ile sürekli olarak etkileşim halinde olun ve hesabınızın etkileşimini her daim yüksek tutmaya çalışın. Yorumları cevaplamak, beğenmek, takipçiler için özel içerikler veya videolar çekmek, başka popüler hesapların altında etkileşime girerek görünürlüğünüzü arttırmak gibi pek çok etkileşim yöntemleri bulunmakta ve bunlar ile fenomen olma yolunda hızlı bir yükselme yaşamanız mümkündür.
 • Etkili ve ilgi çekici fotoğraf veya videolar paylaşın ve özellikle gönderilerinizin kaliteli olmasına çok dikkat edin. Bunun için gerekli tüm ekipmanlara sahip olun ve gönderileriniz ile fark yaratarak kişilerin beğenisini toplayın.

Instagram Fenomenleri Nasıl Para Kazanıyor?

Fenomenlerin para kazanma yöntemleri

İnstagram fenomenleri nasıl para kazanıyor? Sorusu, kişilerin özellikle fenomenler hakkında en çok merak ettiği ve araştırdığı sorulardan biridir. Öncelikle İnstagram, herhangi bir şekilde para kazanma özelliğine sahip değildir. Yani kişiler yapmış oldukları gönderilerin görüntülenme, izlenme, yorum veya beğeni sayısı ile veya takipçi sayıları ile herhangi bir gelir elde etmemektedir. Özellikle İnstagram fenomenlerinin oldukça lüks bir hayat yaşadığını ve oldukça fazla kazandıklarını gören kişiler, İnstagram’ın böyle bir özelliği olmaması sebebiyle bu durumu oldukça merak etmektedirler.

İnstagram’da gelir elde edebilmenin pek çok farklı yolu bulunmaktadır. Özellikle geniş bir kitleye hitap ediyor yani çok fazla takipçi sayısına ve etkileşime sahipseniz bu durumda para kazanma olasılığınız ve kazanacağınız para miktarı da artmaktadır. İnstagram fenomenleri, bu platformda yaptıkları paylaşımlar ile gelirlerini üç ana unsur üzerinden sağlamaktadır. Bunlar;

 • Markalar için satış ortaklığı yaparak
 • Başka sayfaların veya hesapların reklamını alarak
 • Kendi ürünlerini paylaşımlarıyla satarak

Kısacası, İnstagram fenomenleri gelirlerini reklamlardan elde etmekte ve fenomen oldukları için sahip oldukları geniş kitleyi kullanarak ürünlerinin reklamının yapılmasını ve satışlarının artmasını isteyen firmalar, bu fenomenler ile anlaşarak markalarının reklamını yaptırmakta, yine aynı şekilde İnstagram sayfaları veya hesapları da fenomenlerin takipçi gücünü kullanarak yükselebilmek için bu fenomenlere belirli ücretler ödemektedirler.

Fenomen Olmak için Ne Yapmalıyım?

Fenomen olmak için ne yapmalıyım? Sorusu, geniş bir kitleye sahip olmak ve bu kitlece tanınmak isteyen pek çok kişinin hayali olan fenomenlik konusunda kişilerin en çok üzerinde araştırma yaptığı konulardan biridir. Öncelikle fenomen olmak için herhangi bir eğitim alma veya tamamlama zorunluluğu bulunmamakta, kişiler İnstagram’da sahip oldukları içerikler, ilgi çekici veya sevilen özellikler ile fark yaratarak fenomen olmaktadırlar.

Fenomen olmak için sosyal medyanın tüm dinamiklerine hakim olmak, etkili bir şekilde kullanmak ve fark yaratmak en başta gelen gerekliliklerdendir. Üretmiş olduğunuz içerikler ve hesabınızı yönetiş şekliniz fenomenlik yolunda sizi yükselten unsurlardır. Ancak gerçekten tam anlamıyla ve bu işi profesyonel bir şekilde yapabilmek için özellikle Halka İlişkiler, Yeni Medya ve İletişim gibi üniversite bölümlerinden mezun olmak bu konuda kişileri ön plana atabilmektedir. Bunun haricinde kişilerin fenomenlik mesleği için, SEO eğitimi, Dijital Pazarlama, Sosyal Medya Eğitimi gibi çeşitli eğitimler ve sertifikalar alması da bu işi en iyi şekilde yapabilmek için önemli olmaktadır.

Tüm bu bilgilerin ışığında fenomen olmak için sahip olmanız gereken özellikler ve aynı zamanda yapmanız gerekenler şunlardır;

 • Sosyal medyayla ilgili, tüm gelişmeleri takip eden, sosyal medyanın dinamiğine ve gerekliliklerine hakim bir kişi olmak
 • Sosyal medyada sizi ön plana çıkarabilecek, etki sağlayacak yaratıcı, özgün ve kaliteli içeriklere sahip olmak
 • İnsanların ilgisini çekebilecek, popüler, hedef kitlenize uygun içerikler üretmeye özen göstermek
 • Gerek takipçileriniz gerek diğer kullanıcılar ile sürekli etkileşimde olabilmek ve iletişim becerilerinizin güçlü olması

Fenomen Olmak için Kaç Takipçi Lazım?

Fenomen olmak için kaç takipçi lazım? Sorusu, İnstagram’da fenomen olmak isteyen ve bunun için ne kadar takipçi sayısına ulaşması gerektiğini merak eden kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır. Öncelikle fenomen olabilmek için herhangi bir takipçi sınırı bulunmasa da özellikle en az 10.000 takipçiye sahip bir hesap, küçük çaplı bir fenomen olarak değerlendirilebilmektedir. Takipçi sayısı, özellikle fenomenlerin sahip olduğu kitle ve etki alanı konusunda oldukça önemlidir. Bu nedenle takipçi sayısı ne kadar yüksekse o kişinin fenomenlik derecesi de doğru oranda artmaktadır.

Tam anlamıyla gerçek bir fenomen olmak için en az 100.000 takipçi, ortalama olarak bir tanınırlığa sahip bir fenomen olmak için 500.000 ve Türkiye’nin çok geniş bir kısımı tarafından tanınmak ve oldukça ünlü olmak için de 1.000.000 takipçiye sahip olmak gerekmektedir.

Fenomen Ne Kadar Kazanır?

Fenomen gelirleri

Fenomen ne kadar kazanır? Sorusunun yanıtını merak ediyorsanız; Özellikle gelirlerini markaların reklamlarından kazanan bu fenomenler için şirketler, yapacak oldukları reklam için takipçi sayılarına göre fenomenleri mikro ve makro olarak ayırmaktadır. Ülkemizde özellikle bir kişinin fenomen olarak tam anlamıyla değerlendirilebilmesi ve öenmli bir kitle tarafından tanınıyor olması için 100.000 takipçiyi geçmiş olması, sahip olduğu etki ve buna bağlı olarak alacak olduğu reklam teklifleri ve alacağı ücretlerde de artış sağlamaktadır. Özellikle 500.000 üstünde ve 1.000.000 ve üstünde takipçi sayısına sahip olan fenomenler, bu konuda oldukça tanınan ünlü markalarla reklam anlaşmaları yapabilmekte ve oldukça iyi kazanabilmektedir.

Bu konuda bir ortalama verebilmek adına 100.000 takipçi sayısına sahip bir fenomen, sahip olduğu takipçi sayısına ve gelen reklam veya anlaşma tekliflerine göre ayda 10.000-35.000 TL arasında bir gelir elde edebilmektedir. Bu rakamlar, özellikle milyona yakın veya milyon takipçiye sahip kişilerde ise bu reklamlar genellikle faturalı ve sözleşmeli yapılmakta ve yalnızca tek bir işten ortalama 10.000 TL kazanılabilmektedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67