İşletmeler için Sosyal Medya Kullanma Taktikleri

İşletmeler için Sosyal Medya Kullanma Taktikleri

İşletmeler için sosyal medya kullanma taktikleri, var olan işletmesini sosyal medya platformuna taşımayı düşünen girişimciler tarafından yakından araştırılan konular arasında yer almaktadır. Bilindiği üzere günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça yaygın ve pek çok çeşitte olabilmektedir. Bu çeşitlerden biri de işletme adına sosyal medya kullanmaktır.

İşletmelerin daha fazla kitleye ulaşabilmesi ve aynı zamanda tanınır hale gelebilmesi için bu tarz adımlar atılmaktadır. Tabi, bu konuda tecrübeli olan kişiler nasıl taktiklerden yararlanmaları gerektiğini bilirken, acemi olan girişimciler bu alanda nasıl bir stratejiye sahip olmaları gerektiğini araştırmaktadır. Bu konu hakkında ihtiyaç duyacağınız tüm detaylara alt başlıklardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

İşletme için Sosyal Medya Kullanmak Nedir?

İşletmeler için sosyal medya kullanımı

Pek çok girişimci tarafından merak edilen işletme için sosyal medya kullanmak nedir sorusu, pek çok konuda tahmin edilebilir ve işlem olsa da net bilgi alınabilmesi amacıyla incelenmektedir. İşletmeler için sosyal medya kullanımı, herhangi bir sosyal medya platformu üzerinden işletme adına sosyal medya hesabı açma anlamına gelmektedir.

Açılan bu sosyal medya ile birlikte her bir girişimcinin amacı ortak olsa da hedeflenen bazı noktalarda farklılıklar olduğunu görmek mümkündür. Ancak genele bakıldığı zaman müşteri kitlesini artırmak, ürün satışını artırmak ve buna benzer daha pek çok amacın ortak olduğu açıkça görülmektedir. Siz de işletmenizin kısa zamanda tanınmasını istiyorsanız sosyal medya hesabı açarak ön plana çıkmayı tercih edebilirsiniz.

İşletmeler için Sosyal Medya Nasıl Kullanılmalıdır?

İşletmeler için sosyal medya nasıl kullanılmalıdır sorusu, doğru adımlarla başarıya kısa bir zamanda ulaşmak isteyen bireylerin ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Her işte olduğu gibi bu konuda da başarılı olabilmek için izlenmesi gereken bazı yollar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Tüm sosyal medyaların aktif kullanılması
 • Sosyal medya reklamlarından yararlanılması
 • Beğeni ve takipçi satın alma yöntemlerinden uzak durulması
 • Kurumsal hesaba sahip olunması ve hesabın güncel tutulması
 • Takipçilere hediyeler ve ilgi çekici mesajlar sunulması

Sıralanan bu taktikleri uygulayarak hem müşteri kitlesi kazanabilir hem de markanızın bu sosyal medya platformu üzerinde tanınır hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

İşletmelerin Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Bir işletmeye ait sosyal medya kullanmak istiyorsanız işletmelerin sosyal medya yönetimi nasıl olmalı sorusuna verilen yanıtlara da hakim olmanız oldukça önemlidir. Bu konuda hakim olunması gereken detay, başlıktan da anlaşılabileceği gibi sosyal medya kullanımıdır. Peki, amaçlarınıza ulaşabilmek için hesabınızı nasıl yönetmelisiniz?

Öncelikle işiniz için en iyi platformu seçmiş olmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin yoğunlukta olduğu platformları tercih ederek adım atabilirsiniz. Aynı zamanda başta hedef kitleniz olmak üzere diğer hitap etmek istediğiniz kullanıcıların da analizini yapmayı ihmal etmemelisiniz. Bu tip ipuçları, müşteri kapasitenizin artmasına ve satışlarınızın yüksek olmasına yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyanın İşletmeler için Önemi

Sosyal medyanın işletmeler için önemi, günümüzde tartışılamayacak kadar netlik kazanmıştır. Bu konuda halihazırda bulunan örnekleri inceleyerek aslında sosyal medya kullanımının oldukça faydalı ve aynı zamanda kazançlı olduğunu fark edebilirsiniz. Sosyal medya kullanımının işletmeler için önemine ilişkin sıralanabilecek bazı detaylar aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • Sosyal medya kullanarak herhangi bir ücret ödemeden markanızın büyümesini sağlayabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin kalitesini ön plana taşıma imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Takipçi sayınızı artırdıkça sosyal medya üzerinden de gelir elde edebilirsiniz.
 • İşletmenize ait olan adrese veya web sitesine yönlendirme yapabilirsiniz.
 • Hedef kitlenize daha hızlı erişim sağlayabilirsiniz.

Sıralanan bu ve buna benzer detaylara bakıldığı zaman aslında sosyal medya kullanmanın bir işletme için oldukça faydalı ve gerekli olduğunu fark etmek mümkündür.

İşletmeler için Tercih Edilebilecek Sosyal Medyalar

İşletme adına sosyal medya açılacağı zaman işletmeler için tercih edilebilecek sosyal medyalar başlığı da dikkat edilen bir diğer içerik olarak ön plana çıkmaktadır. Sosyal medya kullanımının işletmeler için önemli olması bir kenara, hangi sosyal medyanın tercih edilmesi gerektiği de dikkat edilmesi gereken bir konu olarak değerlendirilmektedir.

Başta Instagram olmak üzere Twitter ve Facebook hesapları da açarak markanızın bu platformlarda ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu tip sosyal medya platformları, bünyelerinde yaptıkları değişiklik ve güncellemeler sayesinde kurumsal hesap açmak isteyen kullanıcılara da destek sunmaktadır.

İşletmeler Sosyal Medyada Ne Kadar Yer Almalı?

İşletmeler sosyal medyada ne kadar yer almalı sorusu ile birlikte hem etkili sosyal medya kullanmayı hem de markanızı doğru yöntemlerle tanıtmayı öğrenebilirsiniz. Bu sahada ilk kez yer alıyorsanız bu tip konulara önem vermeniz gerektiğini bilmelisiniz. Aksi halde amacınıza ulaşmanız oldukça zor olacaktır.

Hesabınızı açtıktan sonra ürünleri hesaba ekleyerek ilk önce takipçi kazanmayı hedeflemeniz gerekmektedir. Bu aşamada takipçilere yönelik kampanyalar düzenlemeyi tercih edebilirsiniz. Belli bir kitleye ulaştıktan sonra markanızın reklamını oluşturabilirsiniz. Tek bir hesaba sahip olmanız markanızın ilgi çekmesi açısından önemlidir. Bu ve buna benzer detayları göz önüne aldığınızda hesabınızı etkili bir şekilde yönetme şansınız da olacaktır.

İşletmeler için Sosyal Medyanın Avantajları

Söz konusu işletmeler için sosyal medya hesabı oluşturma olduğunda bu konuda görülebilecek faydalar ve diğer etkiler, işletmeler için sosyal medyanın avantajları başlığı altında incelenmektedir. Pek çok kaynak ve bilirkişi tarafından vurgulanan bu seçenek, birden fazla avantaj sunması sayesinde ön plana çıkmaktadır. Bu avantajlar;

 • Marka bilinirliğinin artması
 • Ürün satışının hızlanması
 • Müşteri kapasitesinin artması
 • Web sitesine olan ziyaretin artması
 • Sosyal medyadan da para kazanılması

Gibi pek çok maddede açıklanabilmektedir. Markanızı belli bir seviyeye ulaştırdıktan sonra bu tip faydaları görmeye başlayabilirsiniz. Tabi bunun yanı sıra bazı dezavantajların olduğunu bilmeniz de yararınıza olacaktır.

İşletmeler için Sosyal Medyanın Dezavantajları

İşletmeler için sosyal medyanın dezavantajları, bu yöntemin popüler hale gelmesi ile birlikte ele alınan ve aynı zamanda sürekli olarak göz önünde bulundurulan bir konu haline gelmiştir. İşletmeler için sosyal medya kullanmanın oldukça kazançlı ve faydalı olduğu hemen herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bu işin bazı dezavantajlara sahip olduğu da zaman zaman vurgulanmaktadır.

Sosyal medya platformlarına bakıldığı zaman pek çok kurumsal hesaba denk gelmek mümkündür. Buradan yola çıkılacak olursa rekabet ortamının fazla olduğunu bilmenizde fayda olacaktır. Aynı zamanda müşteriler ve takipçiler ile yakından ilgilenmediğinizde markanızın zedelenmesi ve buna bağlı olarak da satış oranlarının düşmesi muhtemeldir. Bu tarz dezavantajlara dikkat ederek doğru adım atmaya özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Şirketlerin Sosyal Medya Kullanım Örnekleri

Şirketlerin sosyal medya kullanım örnekleri

İşletmelerin sosyal medya kullanmasına ilişkin şirketlerin sosyal medya kullanım örnekleri de fikir edinme amacıyla ele alınan ve detaylı bir şekilde incelenen bir konu olarak ön plana çıkmaktadır. Burada şirketlerden kastedilen işletmeler, sizin gibi düşünceye sahip olan ve sosyal medya hesabı açan bireyleri kapsamaktadır.

Gerek Instagram gerekse de Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yer alan işletme profillerini ziyaret ederek insanların hangi yöntemleri kullandığını izleyebilirsiniz. Gözlemlediğiniz bu yöntemleri not alarak siz de kurmak istediğiniz işletme hesabını buna yönelik şekillendirebilirsiniz. Böylece işletmeniz için sosyal medya hesabı açmak sandığınızdan daha kolay olacaktır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67