Instagram’ın Gizli Özellikleri

Instagram’ın Gizli Özellikleri

Instagram’ın gizli özellikleri konusunda özellikle en fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri olarak İnstagram’ın sık kullanılmayan özellikleri bulunuyor ve bu özellikler oldukça işinize yarayacak. İnstagram’ın son senelerin en fazla kullanılan sosyal medya uygulaması haline geldi bununla birlikte yeni gelen ve sık kullanılmayan İnstagram özelliklerinden bazıları şu şekildedir,

 • İnstagram fotoğraf etiketlerini kaldırma için İnstagram’daki etiketleri kaldırmak için istemediğiniz fotoğrafa gelerek sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklayın, alt atla listelenecek olan seçeneklerden gönderi seçeneklerine girin ve istediğiniz fotoğrafı kaldırın.
 • İnstagram hikayelerde gizli etiketleme, İnstagram hikayeler özelliği kullanarak kişileri gizli etiketleyebilirsiniz. Bunun için çıkartmanın altında veya olabildiğince küçülterek yazı rengi ile yazının içine gizleyebilirsiniz.
 • İnstagram veri tasarrufu, internet kullanımını azaltmak için yapabileceğiniz bir ayardır. Ayarlar, hesap bölümünden hücresel veri kullanımına girerek veri tasarruf modunu açabilirsiniz.
 • İnstagram son görülme ayarı, İnstagram yeni özellikleri arasındadır ve arkadaşlarınızın çevrimi olup olmadığını görme durumunu değiştirebiliyorsunuz. Bunun için ilk olarak İnstagram uygulamasından profilinize girmelisiniz ve ayarlar, gizlilik kısmından hareket durumu kapatırsanız çevrimiçi olup olmadığınız görülmeyecek.

Instagram Gizli Özellikleri 2022

Instagram'ın gizli özellikleri

İnstagram gizli özellikleri 2022 ile birlikte İnstagram dünyadaki en büyük fotoğraf paylaşımı sosyal medya hizmeti haline geldi. İnstagram’ın rakipleri üzerindeki başarısı ardından en büyük sebeplerinden biri de kullanımının son derece kolay olmasıdır. Fakat her zaman herhangi bir hizmette olduğu gibi rekabet nüne gelmek için farklı özellikler ekledi.

İnstagram özellikleri için İnstagram fotoğraflarını doğrudan Facebook, Tumblr, Twitter ve daha fazlasına gönderebilirsiniz. Bu yöntemle fotoğrafını farklı sosyal medya profillerine tek tek atmanıza gerek kalmayacak, üstelik bu işlem otomatik olarak gönderilmektedir. İnstagram’ın bu özelliğini denemek için,

 • İnstagram’a girerek profil, seçenekler kışından bağlantılı hesaplara gidin ve sosyal medya hesaplarınızı bağlayın.
 • Bu adım sonrasında İnstagram’a ne zaman bir fotoğraf gönderirseniz o fotoğrafları paylaşmak istediğiniz sosyal medya platformlarını seçebilirsiniz.

İnstagram Direkt Mesajlar için Etkinlik Durumunu Devre Dışı Bırak

İnstagram bilinmeyen özellikler bir diğeri de direk mesajlar için etkinlik durumunu devre dışı bırakma işlemidir. Bir süre önce İnstagram, İnstagram’ın direk mesaj DM içinde en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu görmenizi sağlayan yeni bir etkinlik durumu özelliği eklemiştir. Bu özellik Whatsapp’ın son görülme özelliğine benziyor aynı zamanda İnstagram son görülme olayı ile benzer özellikte olmaktadır.

Bu özelliği kullanmak için profil, seçenekler ve etkinlik durumunu göster seçeneği üzerinden devre dışı bırakabilir veya devreye sokabilirsiniz. Fakat tam olarak Whatsapp özelliğinde olduğu gibi iki taraflı bir seçimdir. Başka kişilerin etkinlik durumunu görmesini istemiyorsanız ve bu seçeneği devre dışı bırakmak isterseniz başak kişilerin etkinlik durumlarını da göremezsiniz.

Instagram Özel Ayarlar

İnstagram özel ayarlar arasında yer alan ve kullanıcılarının büyük çoğunluğunun bilmediği bir özellik olan İnstagram bionuza eşsiz yazı tipleri ekleyebilirsiniz. İyi güncellenmiş bir biyografi ile profilinizi öne çıkartabilirsiniz. Bu sebeple insanlara daha fazla bilgi vermek için her zamanki gibi emojiler, yaptığınız işlerle alakalı bağlantılar ve benzeri şeyler ekleyebileceksiniz. Fakat profilin daha güzel görünmesi için benzersiz ve harika yapı tiplerini kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için,

 • Metinleri sizin için özelleştiren web sitelerini kullanabilirsiniz. Bunun için cep telefonunuzdaki web tarayıcısını açın ve LingoJam adlı web sitesine gidin.
 • Siteyi açar açmaz istediğiniz metni girebileceğiniz metin kutusunu görebilirsiniz aynı zamanda farklı yazı tiplerinde aynı BİO metni diğer metin kutusunda belirmektedir.
 • Artık profilinize benzersiz bir görünüm kazandırabilir ve metni kopyalayarak Bio bölümüne yapıştırabilirsiniz.

Instagram Kaldır Özelliği

İnstagram takipçileri söz konusu olduğu zaman özellikle hayalet takipçiler gibi istenmeyen takipçileri engellemeden kaldırılabilir. Hayalet takipçiler, aktif olmayan ve sizlerle etkileşim kurmayan takipçilerdir. İnstagram kaldır özelliği genel olarak botlar, yabancı takipçiler, daha önce aktif fakat sonra hesaplarına girmeyen kullanıcılar olabilir. Bunun dışında profilinizden kaldırmak istediğiniz tüm kullanıcıları engellemeden kaldırabileceksiniz. İnstagram kaldır özelliğini denemek için telefonunuzdan erişmeniz gerekir. İnstagram kaldır özelliği denemek için,

 • Android veya İOS cihazınız üzerinden İnstagram uygulamasını açın ve hesabınıza giriş yapın.
 • Profil simgesine dokunun ve takipçiler kısmına gelin, kaldırmak istediğiniz takipçiyi bulduktan sonra dokunarak ‘’Kaldırmak’’ özelliğine tıklayın ve takipçiyi kaldırmak istediğinizi onaylayın.
 • Başka bir takipçiyi kaldırmak için bu adımları tekrarlayın ve takipçi olmadan çıkarttığınız zaman kullanıcılar bilgilendirilmez fakat sizi takip etmediklerini fark etmek tamamen kullanıcılara kalmıştır.

Instagram Gönderi Zamanla Özelliği

İnstagram gönderi zamanla özelliği sadece işletme profilleri için geçerli olan bir durum. Fakat kişisel profilinizi birkaç adımla kolaylıkla bir işletme profiline değiştirebileceksiniz. Bunun için İnstagram yer alan seçenekler sayfasına giderek ‘’İşletme Hesabına Geç’’ seçeneğine tıklayarak seçim yapın. Burada Facebook sayfanızı bağlamanız istenir ve bunu bir kez yaptıktan sonra başarılı bir şekilde iş hesabına geçebilirsiniz. İş hesabı kullanıcılara birçok özellik sunuyor ve bu sebeple normal hesabınızı işletme hesabı olarak kullanabilir ve özelliklerden yararlanabilirsiniz.

İnstagram işletme hesabına geçtiğiniz zaman yayınları planlamak için Hootsuite gibi bir planlama aracı kullanabilirsiniz. Hootsuite en popüler sosyal medya platformlarından biri olmaktadır. İnstagram iş profilinizi yönetmeyi basitleştirir ve ücretsiz üyelikle birlikte üç farklı sosyal medya hesabı ekleme ile bir seferde 30 gönderi yayınlama olanağı bulunuyor.

Instagram Hikâye Özeti ve Öykü Arşivi

İnstagram hikayeleri genel olarak tasarım gereği geçicidir fakat 2017 senesinde İnstagram süresi dolduktan sonrasında tüm hikayeleri otomatik olarak arşivleyen bir özellik sağlamış durumda. Tüm arşivlenmiş hikayelere erişmek için profil düşmesi ve sonrasında sayfanın en üst kısmında bulunan arşiv düğmesine dokunun. Bu kısımdan isterseniz süresi dolan öykülere erişebilir veya yeni bir hikâye olarak paylaşabilirsiniz.

İnstagram hikâye arşivi özelliği sayesinde kullanıcılarının en önemli hikayeleri profil sayfasında paylaşmasını desteklenen yeni bir hikâye vurgusu özelliği de sundur. Bir hikâyeyi öne çıkartmak için profil sayfasını ziyaret edin, ardından yeni hikâye vurgulama düğmesine tıklayın. Önünüze gelen kısımda profilinde paylaşabileceğin hikayeler arşivinden hikayeleri seçme şansı bulunacak. Hikayeler vurgularının 24 saat sonra kaldırılmasını ve manuel olarak kaldırmak gerekeceğini unutmayın.

Instagram Bilinmeyen Hikâye Özellikleri

Instagram'ın gizli hikaye özellikleri

İnstagram’da duraklatma, geri sarma ve öyküleri atla özelliği pek fazla kişi tarafından bilinmiyor. Hikayelerin nasıl duraklatılacağını, geri alınacağını, ileri sayılabileceğini veya atlanacağını bilmiyorsanız İnstagram Stories’i izlemek sizin için büyük bir angarya olabilmektedir. Hikayelerin birçoğunda birden fazla tarz olduğu için bazıların sıkıcı olacağı ve onları geri kalmak isteyeceğiniz ve ilginç olacağı zamanlar olabilir. Hikâyeyi duraklatmak için basılı tutun ve geri sarmak için sol kenarda yer alan simgeye tıklayın.

İnstagram hikayeleri hızlı bir şekilde ileri sarmak için sağ kenarda yer alan simgeye dokunun ve tüm hikâyeyi atlamak için sağa veya sola kaydırın. Bunun dışında İnstagram hizmetleri dışında kullanıcıya haber vermeden kaydetmenin yolu da bulunuyor. Bunun için İnstagram for Story Saver uygulamasını indirerek ve hesabınızla giriş yaparak istediğiniz hikâyeyi kullanıcıya haber vermeden ekran görüntüsü alabilir veya kayıt edebilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67