Instagram'dan Satış Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram'dan Satış Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Instagram, kurucuları Kevin Systrom ve Mike Kreiger olan ilk olarak İOS platformunda 2010 Ekim’de geliştirilip, sahip olduğu filtreler ve sosyal ağ özelliklerini bulundurması sayesinde kısa sürede büyük bir popüleriteye sahip olan fotoğraf paylaşım uygulamasıdır. Uygulama ilk çıktığı zamanlarda genel olarak fotoğraf paylaşılmak için kullanılan bir uygulamaydı fakat son 4-5 yıldır Instagramda satış yapmak çok fazla bir üne sahip oldu.

Instagram uygulamasında satış yapmaya başlamadan önce ilk başta ne satacağınıza karar vermeniz gerekmektedir. Bunu yaparken zamanınızı harcayıp şu an Instagramda hangi ürün satışlarının olduğunu incelemeniz gerekmektedir. Bu incelemelerinizi yaptıktan sonra unutmayınız ki önemli olan şey yeni ve farklı ürünlerin daha fazla dikkat çekici özelliklere sahip olmasıdır.

Satacağınız ürünü belirledikten sonra ise Instagram uygulaması üzerinde mağaza veya butik açmanız gerekmektedir. Bunun için en önemli noktalardan bir tanesi akılda kalacak ve dikkat çekecek bir kullanıcı adına sahip olmanızdır. Kullanıcı adınızın çok uzun ve karmaşık bir yapıya sahip olmasından kaçının çünkü her zaman akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilen kullanıcı adları daha çok tutulmaktadır.

Instagram satışı sırasında dikkat edilmesi gerekenlerin arasında en büyük öneme sahip olan şey profesyonel bir satış sistemi kullanmanızdır. Mesela shopier uygulamasını örnek alacak olursan Instagram dünyasındaki birçok butik ve mağaza bu satış sistemi sayesinde müşterilerin güvenini büyük ölçüde sağlayarak satışlarının artmasına destek olmaktadır. Sizlerde Instagram üzerindeki butik veya mağazanızı shopiere üye olarak kolay bir şekilde bir satış sayfası, ödeme sistemi ve indirimli kullanabileceğiniz kargo fiyatlarından faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda belirtmek isterim ki Shopier’de üye olmak ücretsizdir fakat yapacağınız satışlardan komisyon kesintisi yapıldığını bilmenizi isterim.

Instagram satışı sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden önemli bir husus da paylaştığınız ürün görsellerinde etkileyici bir görsel kullanmaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Herkes kalitesiz ve kötü ürün görsellerini beğenmekten kaçınır. Bu sayede beğenilmeyen ve ilgi çekmeyen görseller doğal olarak Instagramın bünyesinde az bir gösterime sahip olur. Hangi tip görsellerin ilgi çektiği ve beğenildiğini geriye dönük paylaşımlarınızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz ve bu sayede çoğunluk olarak o tip görsel paylaşımını tercih etmelisiniz. Instagram üzerinde bu satış tekniğini kullanarak satışlarınızı ciddi oranda artış gösterdiğini kısa bir sürede görecek ve anlayacaksınız.

Instagram satışı sırasında dikkat edilmesi gereken şeylerden önemsiz gözüken fakat büyük öneme sahip olan konu da paylaştığınız görsellerin altında yaptığınız #hashtag’lerin doğru ve sizin sayfanız için gerekli konulardan oluşması gerekmektedir. Takipçi sayınız ilk başladığınızda ya da bugün düşük olabilir fakat buna üzülmemeniz gerekmektedir çünkü doğru bir hashtag kullanımında takipçi sayınızı kısa bir sürede arttırıp yaptığınız ürün paylaşımların doğru ve daha fazla kitleye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Hashtaglerinizi eklerken daha önce kullanacağınız hashtaglerin ne kadar kullanıldığını görme şansına sahip olduğunuz için, çok fazla kullanılan fakat satış yapacağınız ürünle alakalı bir hashtag kulanımı yapmalısınız.

Müşterilerinizin dikkatini çekebilmek için profilinizin düzeni de çok önemli bir konudur. Instagramda açacağınız mağazanıza ait ilgi çekici, kısa ve mağaza ya da butiğinizde sunacak olduğunuz ürün ve hizmetleri belirtecek ve profesyonel bir açıklamada bulunmanız gerekmektedir. Bu sizin sayfanızın biosunu oluşturur. Bionuzu hazırlarken iletişim numaranızı ve mail adresi gibi sizinle iletişim kurabilecek iletişim araçlarını eklemeyi de unutmayınız. Aynı zaman da iletişim için de Instagramın bizlere sunduğu direct uygulamasını da kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda Instagram satışı sırasında dikkat edilecek şeylerden biri de bionuzda profilinizde paylaştığınız ürünlerin satışını sunduğunuz biz e-ticaret sitesi bulunmasında büyük bir fayda vardır. Tabii ki herkesin e-ticaret sitesi olmak zorunda değildir fakat en azından bunun yerine bionuzda bir web sitenizi belirtmekte fayda vardır derim. Çünkü Instagramda paylaştığınız ürün görsellerinde instagram tıklanabilir bir link koymamaktadır. Profilinizin biosunda e-ticaret sitesinin olması ve oradan paylaşım yaptığınız ürünlerin incelenip satın alınması büyük önem taşımaktadır. Bu konuda da İnstaShop sizlere büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Instagrama yeni gelen özelliklerden bir tanesi de Facebook tarafından satın alındıktan sonra artık Facebook Ads sayesinde Instagram üzerinden reklam verebilme özelliğinin olmasıdır. Instagramda satışa sunduğunuz ürün görsellerini reklam vererek ve bu reklam istediğiniz bölgeden kullanıcı istediğiniz yaş grubunu, cinsiyet ve erişim sayısını seçerek ürününüzün görseline reklam verebiliyorsunuz. Bu sayede sayfanızın erişim sayısı artmakta ve ürünleriniz sizin istediğiniz kitle tarafından görüntülenme sayısına ulaşacaktır. Sayfanızın takipçi sayısı, ürünlerinizin beğeni ve video gönderilerinizin görüntülenme sayıları bu sponsorlu reklamlar sayesinde yüksek miktarda artış gösterecek ve satışlarınızın yüksek oranda artış gösterdiğini gözlemleyebileceksiniz.

Instagramda satış sırasında dikkat edilecek önemli özelliklerden bir tanesinin reklamlar olduğunu yukarıda belirtmiştik. Günümüzde artık reklamlar Instagram üzerinde influencerler tarafından da yapılmaktadır ve yoğun bir ilgi görmektedir. Orijinal içerik paylaşmalarıyla ve yüksek takipçili geniş bir kitlelere erişim sağlamakta zorluk çekmeyen influencerlerin reklam ortaklıklarıyla beraber güvenilir bir profile sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerinizin satın alma davranışlarını yüksek oranda olumlu yönde etkileyen karmaşık fakat vazgeçilmezlerimiz olan influencerler. Instagram mağazanız yada butiğiniz için doğru bir influencerla çalışmak sizin sayfanızın ve ürünlerinizle ilgili olan doğru hedef kitleye en kısa sürede buluşmasını sağlayacaktır.

Sosyal medyaların bilirkişileri olarak tanımlanan influencerler sizin ürünlerinizin ve profilinizin güveninden sorumlu kişiler haline geleceklerdir. Tabii ki bunun için en önemli adım doğru influencer ile işbirliği halinde bulunmak. Doğru influencerla işbirliğinde bulunduğunuzda ve sizin ürününüzü kullanıp paylaşım yaptığı takdirde profilinizin ve ürünlerinizin bilinirliğini arttırıp satışlarınızın yüksek oranda artış göstermesinde büyük bir önem taşıyacaktır.

Tabiki bunların hepsini yerine getirdikten sonra Instagram bünyesinin spam algoritmalarına da dikkat edilmesi gerektiğini sizlere belirtmek isterim.

 


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67