Instagram’da Ücretsiz Reklam Yayınlama Yöntemleri

Instagram’da Ücretsiz Reklam Yayınlama Yöntemleri

İnstagram’da ücretsiz reklam yayınlama yöntemleri nelerdir, reklam yayınlamak için neler yapılabilir? İnstagram günümüz sosyal medyasının merkezi olarak kabul edilmektedir. Yeni adıyla Meta şirketine ait olan İnstagram çok fazla markanın ve kitlenin bir araya geldiği mecra haline gelmiştir. Bu sebeple reklam verenler sosyal medya pazarlaması için İnstagramı seçmektedir. Ancak İnstagram’da müşteri kitlesine ulaşmak isteyen küçük işletmeler bütçelere sahip olmayabilir. Bu durumda İnstagram’da ücretsiz reklam yayınlama yöntemleri tercih edilir.

İnstagram’da ücretsiz reklam yapmanın en kolay yolu keşfete düşmektir. Keşfet algoritmanın kullanıcıların hoşuna gidebilecek içerikleri bir araya getirdiği bir alandır. Bir kullanıcının keşfeti düzenli olarak takip ettiği, beğendiği ve göz attığı içeriklerle doldurulur. Keşfet sürekli günceldir. Ancak burada reklam verenler olduğu kadar sadece çok sayıda tıklanma aldığı için yer alan işletmelerde bulunabilmektedir. Bu durumda İnstagram’da ücretsiz reklam yayınlama yöntemleri şunlardır;

 • Düzenli olarak paylaşımda bulunarak kitleleri çekmek
 • Reklam ya da işletme hesabı aktifleştirmek
 • Etkileşim sayfalarına katılmak
 • İnstagram üzerinde kitlelerle iletişim kurmak (yorum, hikaye, paylaşım, gruplar vb.)
 • Çekiliş düzenlemek

Kitlelere ulaşmak için yapılması gerekenler bu şekilde sıralanabilir. Genellikle aktif kullanım halinde İnstagram sayfanızı ön plana çıkaracaktır. Reklam ve işletme hesapları açmak sizi diğer kişisel hesapların görebileceği şekilde konumlandırabilir. Ürünlerinizi İnstagram mağazasına eklemek mağaza genelinde görüntülenmeye faydalıdır. Kullanıcılar sadece post paylaşan işletmelerle aktif olarak ilgilenmeyebilir. Bu sebeple etkileşimde bulunmak önemlidir.

İnstagram reklam verme taktikleri uygulanırken çoğunlukla kitleleri hızla çekmek için çekiliş düzenlemek etkili olabilir. Kaliteli birkaç ürününüzü katılımcılara ücretsiz olarak verecek olmak birçok takipçiyi size kazandırabilir. Etkileşimi arttırmak için harika bir yöntemdir. Çekiliş yapmakla ilgili son gelen düzenleme nedeniyle yasal izinleri almayı sakın unutmayın…

İnstagram Reklam Hesabı Aktifleştirme

Instagram Reklam Hesabı Aktifleştirme Detayları

İnstagram reklam hesabı aktifleştirme işlemi için uygulanması gereken ilk adım bir Facebook business hesabı açmaktır. Buradan hem İnstagram hem de Facebook hesaplarınızı senkronize şekilde reklam verme özelliğini kullanabilirsiniz. İnstagram reklam hesabı aktifleştirme için reklam yöneticisi girişi yapılır. Burada reklam oluştur seçeneğine tıklayarak reklamları İnstagram’da kullanmaya yarayan araçlar kısmına geçin. Daha sonra uygulanacak adımlar şunlardır;

 • İnstagram reklamlarını manuel ya da otomatik kurulumunu yapabilirsiniz
 • Manuel kullanımda ödeme fiyatları, hedef kitle, bağlantı yönlendirmesi vb. seçilir.
 • Daha sonrasında işlemler tamamlanarak ödeme alınır

İnstagram reklam hesabı aktifleştirme bu şekilde tamamlanır. İnstagram’da reklam vererek satış yapmak, marka tanıtımı, kitle etkileşimi vb. reklam yöntemiyle elde edilen kullanıcı artışı gözlemlenmektedir. Otomatik reklam düzenleme seçeneği tercih eden kullanıcıların İnstagram sayfasındaki kategorisinin belirli olması ve algoritmaya uygun paylaşımlara yer vermesinde fayda vardır. Örneğin bir ayakkabı satışı yapan işletmeniz varsa satışlarda farklı ürünlere yer vermek doğru kitle etkileşimi için faydalı olmayacaktır.

İnstagram Reklam Verme Taktikleri

İnstagram reklam verme taktikleri oldukça önemlidir. Doğru taktiklerle reklam verilmesi halinde kitlelerin hızla artışı görülmektedir. Reklam verme işlemleri öneri kısmında algoritma size tahmini tıklanma rakamı verecektir. Bu rakamın artışı için doğru yöntemler kullanmakta fayda vardır. Eğer aktif paylaşım yapmaz, sayfa içerikleriniz alakasız paylaşımlar ile doldurursanız reklam vermenin olumlu etkilerini göremeyebilirsiniz. Bu sebeple İnstagram reklam verme taktikleri için en uygun yöntemler şunlardır;

 • Görsellerde 1/5 oranında fazla yazı kullanmayın
 • Markayı ön plana çıkarın
 • Ürünlerinizi tanıtan bir slogan tercih edin
 • Site yönlendirmesi ya da satın alma imkanını sağlayan bağlantılar ekleyin
 • Video ve reels paylaşımlarında bulunun
 • Hedef kitlenize uygun içerikler ve paylaşımlarda bulunun
 • Story reklamlarına yer vermeyi unutmayın

İntagram Tanıtım Yapma Ücretsiz

İnstagram tanıtım yapma ücretsiz olarak uygulanabilen bir yöntem değildir. Yani İnstagram işletmelere ücretsiz tanıtım yapma imkanı tanımaz. Ancak İnstagram şirketinin tanıtım yöntemi dışında ücretsiz şekillerde sayfanızı tanıtmak mümkündür. Bunlardan ilk akla gelen alakalı sayfalarla bağlantı kurmaktır. Satışın gerçekleştirdiğiniz ürünle alakalı paylaşım gerçekleştiren bir influencer ya da sayfaya ürün hediye edin. Hediye ettiğiniz ürünü beğenmesi halinde paylaşımda bulunmasını isteyebilirsiniz. Bu sayede birkaç ürün maliyetiyle güzel bir tanıtım yapmış olursunuz.

İnstagram Sponsorlu Reklam Verme

İnstagram üzerinde çoğunlukla algoritmadan bağımsız olarak ya da alakalı şekilde ortaya çıkan sponsor reklamlarıyla karşılaşmak mümkündür. İnstagram sponsorlu reklam verme işlemi, tıpkı başta bahsettiğimiz şekilde uygulanarak yapılmaktadır. Ancak İnstagram sponsorlu reklam verme ücretleri, tanıtım reklamlarından biraz daha maliyetli olabilmektedir.

İnstagram sponsurlu reklam verme işlemi uygulandıktan sonra story aralarında, postlarda ve keşfet üzerinde birçok farklı noktada reklamlar otomatik olarak yayınlanmaktadır. İnstagram reklam verme taktikleri arasında en hızlı etkileşim sağlayan yöntemlerden biri budur. Bu şekilde kullanıcı sayısı, beğeni, takip ve satış miktarlarında artış gözlemlenmesi mümkündür. Ancak bunu etkili kılan sayfanın sponsorlukta tercih ettiği görsel ve videoların kalitesidir.

İnstagram Sponsorlu Reklam Verme Ücretleri

Instagram Reklam Verme Ücretleri

İnstagram sponsorlu reklam verme ücretleri konusunda net bir fiyat aralığı söylemek doğru olmaz. Fiyatlandırma çok çeşitli parametrelere göre değişim göstermektedir. Kitle etkileşim oranına bağlı olarak ve farklı unsurları göze alarak İnstagram sponsorlu reklam verme ücretleri konusunda önerilerde bulunmaktadır. Bu önerilerde fiyatı etkileyen unsurlar şunlardır;

 • Etkileşim hedefi arttıkça fiyat artar
 • Paylaşım alanı (hikaye, gönderi, reels, IGTV reklamları farklı fiyatlandırılır)
 • Yönlendirme hedefleri (web sitesi, satın alma ve diğer bağlantılar)
 • Paylaşımın süresi

İnstagram Reklam Alma Uygulaması

Çok sayıda takipçiye ulaşan sayfalar çeşitli İnstagram reklam alma uygulaması uygulayabilmektedir. Reklam almak yüksek takipçili infuencerlar için harika bir gelir yöntemidir. Markalar sayfalarını tanıtmak için İnstagram sponsorlu reklam verme yöntemlerini kullanmaktadır. Ancak aktif takipçi kitlesine sahip bir influencer çok daha yüksek etkileşim sağlayabilmektedir. Eğer takipçi sayınız birkaç bini geçtiyse öncelikle marka içerik reklamlarını aktif hale getirmelisiniz. Marka içerik reklamları işletme hesabına geçildiğinde aktif olmaktadır.

İnstagram reklam alma uygulaması için marka etkileşimi için uygun görülmelisiniz. İlerleyen süreçte markaların sizinle iletişime geçebilmesi için bir e-posta adresi tanımlamanızda fayda vardır. Böylece markalar ürünleri hakkında tanıtım yapmanız için sizinle iletişime geçecektir. Sizlerde tanıtımları hikayede bağlantı ekleyerek sağlayabilirsiniz.

Hikayeye bağlantı eklemek İnstagram reklam verme taktikleri arasında ilk sırada yer alır. Sosyal medya fenomenlerinin bir dönem sürekli kaydırmalı hikayeler atmasıyla insanlar bu bağlantılardan satın alma işlemleri gerçekleştirmeye başlamışlardır. Bu bağlantıları sizlerde kullanarak satışları arttırabilirsiniz…

İnstagram Reklam Para Birimi Değiştirme

Instagram Reklam Para Birimi Değiştirme Detayları

İnstagram reklam para birimi değiştirme işlemi etkileşim bakımından ve ödeme seçenekleri nedeniyle tercih edilebilmektedir. İnstagram ödemeleri TL bazlı yaptığında dolara nazaran daha yüksek oranda ödeme alabilir. Bu durumda tek yapmanız gereken Facebook Business reklam yöneticisi olarak açtığınız hesabınızda düzenleme yapmaktır.

Reklam yöneticisi kısmına erişim sağladıktan sonra reklam hesap ayarları kısmına tıklayın. Buradan para birimi seçeneğini göreceksiniz. Hemen altında yer alan para birimi değiştir bağlantısına tıklayın ve istediğiniz para birimini seçin. Eğer para birimi değişikliği uygularsanız hesabınızla ilgili verilerde değişim olacağı için yeniden reklam verme için yeni hesap oluşturma kısmından devam etmeniz gerekir. TL bazlı ödeme yaptığınız reklamı devre dışı bırakın ve yeni reklamınızı oluşturun.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67