İnstagram’da Reklam Alma Ve Reklam Verme Yolları

İnstagram’da Reklam Alma Ve Reklam Verme Yolları

İnstagram, 2018 Haziran verilerine göre 1 milyar kullanıcı bulundurmakta. Bu durum, İnstagram reklâm alma yolunu da adeta açtı. Zira pek çok marka ve şirket kendini bu platforma taşıdı. Bilinen markaların da platforma gelmesi, kullanıcıların da reklâm almasına sebep oldu.

İnstagram reklâm alma, pek çok platform üyesi tarafından bir kazanç kapısı olarak kullanılmakta. İnstagram’ın reklam alan kişilerden ücret kesmemesi de bunun nedenlerinden biri. Bu durum, pek çok kişinin reklâmlarla para kazanma isteğini de doğurdu.

Peki, nasıl reklâm alıp, verebilirsiniz? Eğer verecekseniz, işletme hesabınızın olması gerekli. Ancak almak istiyorsanız tek ihtiyacınız bir İnstagram hesabı.

İnstagram Reklam Verme Yolları

İnstagram reklâm verme, pek çok işletme tarafından kullanılmakta. Her ne kadar platform ilk sunulduğunda işletmeler fazla olmasa da, hızlı şekilde büyümesi onu adeta bir pazar haline getirdi.  Pek çok marka ve işletme, hızlıca bu platforma geçti.

Bir süre sonra İnstagram, bunlara özel bir hesap da getirdi: business manager hesabı. Eğer reklam verecekseniz, bu hesabınız olmadan işlem yapmanız mümkün değil. Hesabınız varsa yapmanız gerekenler oldukça kolay;

  1. Hesabınıza giriş yapın,
  2. Business Manager hesabınıza, İnstagram ve Facebook’u bağlayın,
  3. Reklâm hesabı açın. Hesabınız varsa Business Manager ile bağlayın,
  4. Reklâm hesabına girerek, kampanya hazırlıkları yapın,
  5. Reklâm hedeflerinizi belirleyin,
  6. Kitlenizi seçin,
  7. Reklâm türünü seçin,
  8. Onay için yollayın.

Her ne kadar İnstagram reklâm verme kolay gibi göründe de aslında oldukça zor. Zira her reklâmın başarıya ulaşacağı kaidesi bulunmuyor. Reklâm hedefleri ve hedef kitle, burada öne çıkmakta.

Onaya reklam göndermeden önce tavsiye edilen, hedef kitlenizi doğru seçmek. Örneğin kozmetik ürünleri satıyorsanız, alıcalarınızın çoğu kadın olacak. Ancak erkekleri seçerseniz, reklâmlarınız size istediğiniz sonucu getirmez.

Acele karar vermeden planlama yapmak, burada oldukça önemli. İnstagram reklam ücretleri 2020 de birbirinden değişiklik göstermekte. Burada dokunma başına 20 kuruştan, 5 Türk Lirasına kadar fiyat verilmekte.

İnstagram Reklâm Alma

İnstagram reklâm alma her ne kadar vermeye göre kolay görünse de, aslında daha zor. Zira markalar sözleşme yapmadan önce takipçilerinizi ve etkileşiminizi inceliyor.

Peki neden? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit: reklâmdan sonuç alma. Eğer takipçi azsa ve etkileşim de azsa, çoğu marka reklâm vermesi durumunda ürünün fazla kişiye satılmayacağını düşünür. Çünkü sevilen bir hesap değilsinizdir.

Bu nedenle başvurunuz öncesinde hesabınızda bazı konulara dikkat etmeniz önerilmekte.

Takipçi Sayısını Yüksek Tutmak Önemlidir

İnstagram sponsorlu reklâm almak için, takipçi sayınız önem sahibi. Ancak burada dikkatli olmanız önerilmekte. Zira bot hesaplar herkes tarafından fark ediliyor. Dolayısıyla her takipçi, gerçek olmalı.

Bu sayede sizi inceleyen bir marka, sahip olduğunuz yüksek takipçiden etkilenip, sizi etkili bir reklam aracı olarak görebilir. Ancak takipçi tek başına yeterli de değil. Etkişilem de bir o kadar mühim.

Etkileşiminizi Yüksek Tutun

Reklâm alırken, markalar sizin takipçilerinizi de kontrol etmekte. Eğer yüksek takipçi ancak az etkileşim varsa bu çoğu zaman size reklâm sağlamamakta.

Bununla beraber az takipçili ancak yüksek etkileşimli bir hesap, daha kolay reklam bulabilir. Zira etkileşim, hesabın takip edenlerin ne kadar aktif olduğunu gösteriyor.

Ancak durum takipçi sayının düşük tutulacağı anlamına gelmiyor. Zira hesabınız ne kadar iyiyse, sze ödenen para da o kadar artmakta. Her firmanın reklâm şekli değişse de, bu sözleşme esnasında görüşülmekte.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67