Instagram’da Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Instagram’da Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Instagram uygulaması günümüzde en popüler sosyal medya uygulamalarından birisidir. İnstagram, gün geçtikçe büyümeye devam eden bir uygulamadır ve her gün yüzbinlerce insan, İnstagram platformuna girmeye devam etmektedir. Bu kadar kalabalık bir sosyal medya platformunda birçok kötü niyetli kişiler barınmaktadır. İnstagram kullanıcılarının fotoğrafları, bilgileri, konumu, akrabaları gibi bilgiler bu kötü insanların hedefi olmaktadır.

Instagram’da hesap güvenliği nasıl sağlanır konusu özellikle çocuklarda ve kadınlarda önemlidir. Bunun sebebi birçok taciz olaylarının meydana gelmesi olmaktadır. Çoğu kişilerin fotoğrafı ve videoları İnstagram platformu üzerinden çalınmakta ve başka yerlerde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra istenmeyen kişiler tarafından yorum, mesaj gibi alanlarda kişiler, çocuklarda dahil tacize uğramaktadır.

Instagram Hesap Güvenliği Sağlamak

İnstagram hesap güvenliği sağlamak için öncelikle en başta belirtilen kural kişilerin hesaplarında çok fazla kişisel bilgi barındırılmaması gerekmektedir. Öncelikle ev adresi, banka bilgileri, telefon numarası bilgilerinin paylaşımlarda olmaması gerekmektedir. Bunun dışında sağlamanız gereken İnstagram güvenliği şu şekildedir,

İnstagram’a kayıt olduğunuz e-posta, e-posta şifresi, telefon numarasının kimseyle paylaşılmamasıdır.

Kesinlikle hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktifleştirmelisiniz.

Bir firma, fenomen ya da hayatınızla alakalı para kazanan biri değilseniz hesabınızı gizliye almalısınız.

E posta şifrenizi ve İnstagram şifresini herkesin bileceği bir şifre yapmamanız gerekmektedir.

Güvenmediğiniz Wi-Fi ile cihazlarınızdan hesabınıza giriş yapmayın.

Size ait olmayan bir cihazdan giriş yapmayın eğer yapmanız gerekiyorsa ‘’Beni Hatırla’’ kutucuğunun işaretli olmadığına dikkat edin ve işiniz bittiğinde hesabınızdan çıkış yapın.

Güvenilmeyen ve takipçi hilesi, gizli profil görme hilesi gibi uygulamalar ile şifrenizi kesinlikle paylaşmayın.

Güvenilmeyen çeşitli sosyal medya araçları ile beraber hesap bilgilerinize ulaşmamaları için uygulamalara izin vermeyin.

Instagram Gizlilik Önemi ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

İnstagram gizlilik önemlidir çünkü platform üzerinde milyonlarca insan yer almaktadır. Bunun yanında özellikle kişisel bilgileriniz tehdit altına girebilir. Aynı zamanda çeşitli kötü insanların hedefinden uzaklaşmanız sizin için daha önemlidir. Özellikle popüler bir hesapsanız ve kişilerin sizlerin hesabını çalmaması için iki faktörlü kimlik doğrulaması yapabilirsiniz. İnstagram iki faktörlü kimlik doğrulaması yapmak için izlemeniz gereken adımlar,

Öncelikle İnstagram hesabınıza giriş yaparak ayarlar bölümüne gelin.

Güvenlik bölümünde bulunan iki faktörlü kimlik doğrulamasına tıklayın.

Kısa mesaj seçeneklerine tıklayarak aktif etmek istediğiniz seçeneği seçin ve doğrulamayı aktif edin.

Size verilen yedek kodları kaybetmemek için mutlaka bir yere kayıt edin.

Böylece iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktifleştirmiş olursunuz. Böylece İnstagram güvenliğiniz artacak.

Instagram Hesabınızın Çalınmasını Önlemek İçin Yapılacaklar

İnstagram hesabınızı çaldırmamak ve İnstagram hesap güvenliği sağlamak için alabileceğiniz en iyi önlem kesinlikle tahmin edilmeyecek bir şifre ayarlamanızdır. Bir İnstagram şifresi konusunda gerçekten başarılı bir şifre seçmek için bazı kriterler bulunmaktadır. İnstagram güçlü bir şifre için yapmanız gerekenler şu şekildedir,

Şifrenizi seçerken, doğum tarihi, takma ad, ailedeki kişilerin isimleri, sevdiğiniz bir isim veya sevdiğiniz herhangi bir isim koymamanız önemlidir.

Büyük ve küçük harfleri sıkça şifreniz içerisinde kullanın. Eğer hepsi sadece küçük veya sadece büyük harf olursa kolaylıkla kırılabilir.

Şifre içerisinde kullanılabiliyorsa noktalama işaretleri kullanabilirsiniz. Böylece şifre çeşitliliği artacak ve İnstagram hesap şifrenizi güçlendirebileceksiniz.

Şifrenizin yazılı olduğu kağıtları ortalıkta bırakmayın ve eğer yeni İnstagram hesabı açıyorsanız e-postanız ve e-posta şifreniz kolay ve tahmin edilebilir olmamalıdır.

İnstagram mesaj üzerinden gelen veya mailinize gelen herhangi yabancı bir İnstagram adresi mesajına tıklamayın. Bu tarz mesajlar sizlere mavi tik veriyoruz gibisinden kandırarak giriş yapmanızı sağlıyor ve hesaplarınız çalınıyor.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67