Instagram’da Etkileşimi Arttırmanın 6 Yolu

Instagram’da Etkileşimi Arttırmanın 6 Yolu

İnstagram uygulamasında etkileşimi arttırmanın birçok yolu olmakla birlikte bu yazımızda en önemli ve en etkili 6 iletişim yöntemini belirledik. Peki bu etkileşim yöntemleri nelerdir? Gelin beraber inceleyelim.

 • Hedef kitlenizi analiz edin ve tanıyın
 • İçerik sıklığınızı koruyrak düzenli olarak paylaşım yapın
 • Paylaşımlarınızın açıklamalarına dikkat edin.
 • Doğru hashtag stratejisini belirleyin
 • Hikayelerdeki özellikleri kullanın
 • Doğru filtreleri kullanın

1.Hedef Kitlenizi Analiz Edin ve Tanıyın

Instagram etkileşim arttırma stratejileri oluşturabilmek için hedef kitlenizi daha fazla tanımanız ve hedef kitleniz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını ve beklentilerini belirlediğinizde, oluşturduğunuz içerikler de bu şekilde değişiklik gösterecektir. Bu nedenle de hedef kitlenizi anlamanız için analizlerinizi yapmanız ve onların beklentilerini anlayacak şekilde araştırmalar yaparak, stratejilerinizi bu analizler doğrultusunda meydana getirmelisiniz.

Hedef Kitlenizi Belirlemeye Yardımcı Olacak 3 İpucu

Hedef kitle belirleme Instagram

İnternetten satış yaparken, en önemli kriterlerden biri hedef kitlenizi en iyi şekilde belirlemektir. Hedef kitlenize dair tüm detaylar, ilgi alanları, yaş aralığı gibi birtakım verilerin elinizde olması gerekiyor.

Birçok küçük ve orta ölçekli girişimin yaptığı en büyük hatalardan biri hedef kitlelerini tam anlamıyla detaylandırmayarak ellerindeki ürün ya da hizmetin, geniş bir kitleye hitap edeceğini düşünerek, bu önemli adımı göz ardı ediyorlar. Bunun sonucu da ise yaptıkları pazarlama ve reklam çalışmalarının verimliliği düşüyor.

Hedef kitlenizi belirlerken ya da belirledikten sonra, onları daha iyi tanıyabilmeniz için bazı ipuçlarından yararlanmanız gerekiyor.

Varsayımlarınızı detaylandırın; örneğin Hedef kitlenizin, orta yaş erkekler olduğu yönünden bir varsayım da bulunmuş olabilirsiniz. Fakat bu varsayımınızı detaylandırmanız gerekmektedir. Örnek olarak ortaya yaş erkek grupları içinde eğitim, iş ve mevki durumlarını da belirlemelisiniz. Bu kriterler alacağınız sonuçların değişmesine sebep olacaktır.

Sektörel araştırmalara başvurun; Sektörünüze ilgi gösteren ve sizin dikkatinizi çekmemiş farklı hedef gruplarının da olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda pazarlama ve reklam stratejilerinizi yeniden gözden geçirerek, bu kitleye yönelik çalışmalar da yapmalısınız.

Ortalama bir müşteri profili oluşturun; Elde ettiğiniz bilgilerden sonra, artık ortalama olarak nasıl bir müşteri profiliniz olduğuna dair fikir sahibi olmaya başlayacaksınız. Daha sonra da bu müşterinize bir kimlik oluşturmalısınız.

Bu müşteri kimliği sayesinde, artık karşınızdaki kişinin kim olduğunu tanımaya başlarsınız ve bu kişiye hangi açılardan yaklaşarak, onun satın alma kararlarına müdahale edebileceğinizi görürsünüz. Bu kimlik şöyle olabilir:

 • 25-40 yaşlarındaki erkekler/kızlar,
 • Üniversite ve üstü eğitim seviyesine sahip kişiler,
 • Beyaz yakalı ya da üst düzey mevkilerde yönetici pozisyonunda olan çalışanlar,
 • Spor yapan, lüks zevkleri olan, teknolojiye ilgi gösteren kişiler,
 • Çoğunlukla büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar,
 • Kredi kartı ile alışveriş yapan tüketiciler.

2.İçerik Sıklığınızı Koruyun ve Düzenli Olarak Paylaşım Yapın

Instagram etkileşim arttırma çalışmaları yaparken düzenli bir içerik paylaşım sıklığınız olması gerekir. Kullanıcılara düzenli olarak içerik sunmanız, bu alanda belli bir stratejiniz olduğunu gösterirken ve kullanıcılara da farklı içerikler sunma şansını meydana getirir. Belli bir düzeniniz ve planınız olmadan rastgele ve düzensiz paylaşımlar yapmaya başlarsınız bu durum kullanıcıların karşısına düzenli olarak çıkmanızı engeller. Kullanıcıların akıllarında kalabilmek için belli bir sıklıkta paylaşımlar yapmanız önemli. Bu sıklığı belirlemek için mevcut iş gücünüzü ele almanız ve içerik planınızı oluşturmanız gerekmektedir.  Instagram paylaşımlarındaki sıklığın günde en fazla 1 ya da 2 paylaşım olması en doğrusudur.

3.Paylaşımlarınızın Açıklamalarına Dikkat Edin

Instagram etkileşim arttırma çalışmaları yaparken, paylaşımlarınızın altına yazdığınız açıklamalar da ciddi önemi taşımaktadırlar.

Instagram Fotoğraf Açıklaması Yazarken Kullanabileceğiniz İpuçları

Yaptığınız açıklamanın uzunluğunu göz önünde bulundurun gönderilerde yaptığınız açıklamalar uzun cümleler içermemelidir. Dikkat çekici şekilde kısa ve öz olmalıdır. Bu hususta kurduğunuz ilk cümle çok önemlidir.

Eyleme çağrı ifadeleri de Instagram gönderiniz de yer alan açıklamada göz önünde bulundurmanız gerekenler arasındadır. 

Instagram fotoğraf açıklaması yazarken robot gibi, duygu içermeyen ve hissiyatsız metinlerden uzak durun. 

Dikkat çekiciliğini arttırmak adına fotoğrafa uyumlu değişik emojileri kullanın.

4.Doğru Hashtag Stratejisini Belirleyin

Paylaşımlarınızla uyumlu ve doğru hashtagleri kullanmak Instagram etkileşim arttırma çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Bu hashtagler yeni kitlelere ulaşmanızı sağlar aynı zamanda kullanıcıların içeriklerinizle etkileşime girmelerini sağlar. Hashtagler sayesinde Keşfet bölümü üzerinden yeni kitlelere ulaşabilir ve daha fazla kişinin içeriklerinizi görmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için de jenerik ve sık kullanılan hashtaglerin yanı sıra paylaşımınızın içeriği ile ilgili olabilecek hashtagleri de araştırarak bu hashtagleri paylaşımlarınıza dahil etmeniz gereklidir.

Instagram Popüler Hashtagleri Bulmak

Trend Hashtag sorgulama yaparak ideal Hashtag bulmak için izlenen adımlar:

 • İlk olarak internet üzerinden tagsfinder sitesine giriş yapılır.
 • Bu İşlem ile ekrana gelen boşluk alanın altında yer alan 3 kategori karşımıza çıkar.
 • Bu kategoriler, en çok kullanılan, rastgele ve canlı kategorileridir.
 • Tercih ettiğiniz kategori üzerine tıklamalısınız.
 • İşlemin hemen ardından seçilen kategoride en çok görüntülenen hashtag’ler karşınıza çıkacaktır.

Bu işlem ile bir kişi veya Instagram paylaşımları yapan bir firma kendi paylaşımına en uygun ve popüler Hashtag’leri görüntüler. Bu popüler Hashtag’lerin gönderilerde kullanımı ile markanın veya ürünlerinin daha fazla Instagram kullanıcısı tarafından görüntülenmesi sağlanır.

5.Hikayelerdeki Özellikleri Kullanın

Instagram etkileşimini arttırmak için hikâye alanın da çalışmalar yapacaksanız, Instagram’ın hikayeler üzerinde sunduğu farklı özelliklerin ne olduğunu bilmeye ve bu özellikleri kullanmaya dikkat etmelisiniz. Bu özelliklerden en önemlileri; anketler, soru cevaplar, geri sayımlar, müzikler, etiketler, GIF’ler, filtrelerdir.

Anket ve soru cevap içerikleriyle doğrudan kullanıcılarla etkileşim yaratmanız daha kolaydır. Etiket ve GIF’leri kullanarak hikayelerinizi süsleyerek daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Instagram Hikâyelerde Sıkça Kullanılan Bazı Özellikler Ve Kullanım Şekilleri

Hikâyeye nasıl müzik eklenir?

Son zamanlarda oldukça sık kullanılan bu özellik Instagram’a eğlenceli bir hal kattığı için şu aralar çok popülerdir. Hikâyeye müzik eklemek için, paylaşacağınız fotoğraf ya da videoyu seçtikten sonra yukarıda bulunan kare şeklinde bulunan gülen yüz sembolüne tıklayıp açılan bölümde seçenekler arasından müzik tuşuna basarak istediğiniz müziği seçip, müziğin istediğiniz bir kısmını hikayenize dahil edebilirsiniz.

Instagram hikâyeye nasıl yazı eklenir?

Hikayelerinizde paylaştığınız fotoğraf ya da videolarınıza açıklama eklemek veya duygularınızı yazıyla da ifade etmek isteyebilirsiniz. Paylaşacağınız fotoğraf ya da videoyu seçtikten sonra yukarıda bulunan Aa sembolüne tıklayarak dilediğiniz yazıyı yazıp hikayenize ekleyebilirsiniz. Ayrıca yazı karakterini rengini ve yazının yerini de istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Instagram hikâyeye nasıl etiket eklenir?

Bazen yaptığımız paylaşımlarınız da bir başkası da yer alıyor olabiliyor veya paylaştığımız gönderi ya da storyden başka bir arkadaşımızın haberi olmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda gönderi paylaşırken açıklama kısmına @ işareti yaparak arada boşluk bırakmadan etiketlemek istediğiniz arkadaşınızın kullanıcı adını yazarak onu da paylaşımınıza dahil edebilirsiniz. Aynı özelliği hikâyede de kullanabilirsiniz. Hikayenize yazı ekleme kısmına girdiğiniz zaman @ işareti ile birlikte etiketlenecek kişinin kullanıcı adını yazdığınızda hikayenizde o kişiden bahsetmiş oluyorsunuz.

Instagramda başkasının gönderisini hikâyeye ekleme

Bazen Instagram’da gördüğümüz bazı paylaşımları arkadaşlarımızın da görmesini isteyebiliriz. Bu durumda eğer beğendiğiniz gönderinin sahibinin profili herkese açık profil ise, beğendiğiniz gönderinin altında bulunan beğen-yorum yap tuşlarının yanında bulunan ok tuşuna basarak çıkan sekmeden ‘hikayene gönderi ekle’ seçeneğini seçip paylaşım yapabilirsiniz.

Instagramda Başkasının Hikayesini Kendi Hikayene Ekleme

Hikayeler kısmında birini etiketlediğimiz zaman ya da biri bizi etiketlediği zaman mesaj olarak etiketlenen kişiye haber verilmektedir. Eğer bir kişi hikayesinde sizden bahsettiyse bu size şu kişi hikayesinde senden bahsetti diye mesaj olarak geliyor. Mesaja girdiğiniz zaman ‘hikayene ekle’ tuşuna basarak aynı hikâyeyi kendi hikayenizde paylaşmanız mümkündür. Etiketlenmediğiniz bir hikâyeyi bu şekilde paylaşım yapmanız mümkün değildir.

6.Doğru Filtreleri Kullanın

Filtre kullanmak Instagram

Instagram’da kullandığınız filtrelerin hepsi sadece eğlence amacı ile verilmemiştir. Gönderileriniz de doğru filtreleri kullanarak ortaya güzel şeyler çıkarabilir etkileşimi arttırıp doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Birçok denemden sonra en iyi filtrelemelerin şu 3’ü olduğuna karar verilmiştir;

 • High exposure
 • Warm teperatures
 • High contrast

Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67