Instagram'a Doğum Tarihi Girmek Zorunlu Oldu

Instagram'a Doğum Tarihi Girmek Zorunlu Oldu

Milyonlarca aktif kullanıcıya sahip olan Instagram, geçtiğimiz günlerde resmi bir blog yazısı paylaşımı yaparak her kullanıcının zorunlu olarak doğum tarihi bilgisini sisteme tanımlaması gerektiğini açıkladı. Kitlesel kullanımın verimli olmasını sağlamak için verilen bu karar, ayrıca küçük yaştaki kullanıcıların Instagram yaş değiştirme ve büyütme işlemi yaparak Instagram kullanmasının önüne geçecektir.

Instagram kullanıcıları, yeni gelen bu açıklamadan sonra kullandıkları kişisel hesabın doğum tarihi içerdiğinden emin olmalıdır. Instagram profil ayarları kısmında yer alan doğum tarihi bilgisini yanlış giren kullanıcılar, kolayca tespit de edilebilecektir. Bu nedenle Instagram’a doğum tarihini yanlış girmeniz durumunda hesabınız kitlenebilecektir. Instagram’ın bu yeni açıklaması, bu uygulamanın daha doğru kullanılabilmesini sağlamak amacına yöneliktir.

Instagram’a Doğum Tarihini Bildirmeyen Kullanıcıların Hesabı Kapatılacak Mı?

Instagram’ın yeni açıklamasıyla birlikte hesabında doğum tarihi belirtilmeyen kişilerin hesabı kitlenebilecek. Ayrıca doğum tarihini yanlış yazan kişiler, Instagram’ın kullanmakta olduğu yapay zekâ sayesinde tespit edilebilecektir. Örnek vermek gerekirse, 12 yaşında bir çocuk daha rahat şekilde Instagram kullanabilmek için yaşını 18 olarak gösterirse, yapay zekâ kontrolüne takılacaktır.

Instagram kullanım deneyimini daha da iyileştirebilmek için yapılan bu duyuruya göre, herkesin kendi yaş grubuna uygun içerikler ile karşılaşmasını sağlanacak. Yani, bu açıklamadan sonra Instagram doğum tarihi değiştirme işlemi yapmanız ve sisteme doğru olan doğum tarihinizi girmeniz gerekecektir. Aksi halde kolayca tespit edilebilirsiniz ki bu durumda hesabınızın kapatılması söz konusu olabilir.

Instagram Neden Doğum Tarihi Zorunluluğu Getirdi?

Birkaç gün önce yayınlanan Instagram resmi blog bilgilerine göre, artık her kullanıcı Instagram’a doğum tarihini bildirmek zorunda olacak. Bu zorunluluğun sebebini merak eden ve Instagram yaş değiştirme işlemi yapmak isteyen kullanıcılar, bu doğum tarihi açıklamasının tamamen doğru kullanım sağlamak için olduğunu bilmelidir. Örneğin Instagram kullanıcısı olan çocukların +18 içeriklerden uzak kalması sağlanacak ve 20’li yaşlardaki kullanıcıların kendilerine hitap edebilecek içerikleri görüntülemesi kolay hale gelecektir.

Instagram’ın tercih ettiği bu yöntem sayesinde uygulama kullanımının verimi daha da yüksek olacaktır. Instagram bu duyuruyu yakın bir zamanda yaptığı için Instagram yaş değiştirme işlemi hala yapılabiliyor. Doğum tarihi belirtme zamanı yakınlaştığında ya da sona erdiğinde hala doğum tarihi kaydınızı yapmadıysanız, Instagram size bildirim göndererek uyarıda bulunacaktır. Yapmamakta kararlı olan vatandaşların da hesapları kitlenebilecektir.   

Instagram Doğum Tarihi Yanlış Yazılmış Nasıl Düzeltebilirim?

Özellikle Instagram tarafından yapılan açıklamalardan sonra pek çok insan Instagram doğum tarihi yanlış yazılmış nasıl düzeltebilirim sorusuna yanıt aramaya başlamıştır. Yalnızca sistem tarafından görülebilen doğum tarihi bilgisi, Instagram deneyimini yükseltmek için önemlidir. Bu bilgiyi düzeltebilmek için yapılması gereken adımlar ise aşağıdaki listede sıralanmaktadır.

İlk olarak Instagram kullanıcı bilgilerinizi girerek uygulamanın ana sayfasına ulaşınız.

Sonrasında kendi fotoğrafınızın bulunduğu “Profil” simgesine basınız.

Karşınıza çıkan sekmenin sağ üst köşesindeki 3 çizgi şeklinde belirtilen simgeye tıklayınız.

İlk karşınıza çıkan “Ayarlar” seçeneğine giriş yapınız.

Ayarlar panelinde önce “Hesap”, daha sonra ise “Kişisel Bilgiler” seçeneklerine tıklayınız.   

Kişisel bilgiler sayfasında karşınıza sisteme kayıtlı doğum tarihi çıkacaktır. Eğer bu bilgi yanlışsa ve değiştirmek istiyorsanız, doğum tarihinin üzerine tıklayıp yeni tarih girişi yapınız.

Belirtilen bu adımlar sayesinde başka kullanıcılar tarafından görülmeyen, ancak sistem tarafından görülüp size uygun içeriklerin düzenlenmesini sağlayan Instagram doğum tarihi ayarlarınızı tamamlayabilirsiniz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi bu bilgi yanlış olursa, yapay zekâ sisteme bildirim göndererek hesabınızı kapatabilecektir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67