İnstagram ve TikTok Videoları Google Üzerinde Görülecek!

İnstagram ve TikTok Videoları Google Üzerinde Görülecek!

İnstagram ve TikTok videoları Google üzerinde görülecek! Bilindiği üzere Google, aramalar yönünde yeni özelliği teste başlamıştı. Söz konusu özellik sayesinde, arama sonuçlarına yeni kısım gelmekte. Burada TikTok ve İnstagram üzerinde bulunan videolara, direkt ulaşım getirilecek. Bununla beraber, kullanım için ne zaman geleceği henüz malum olmamakta.

Bilindiği üzere Amerika Birleşik Devletleri merkezli olarak hizmet veren Google, mobil seçeneklerde arama sonuçları üzerinde test yapmaya başlamıştı. Özellik ile beraber, burada arama yapan kullanıcılar, TikTok ve İnstagram videoları sonuçlarını da görebilecek. Böylece söz konusu videolar, buradan doğrudan ulaşılacak.

Burada kullanıcıların yaptığı arama sonuçlarının üstüne İnstagram ve TikTok içerisinde bulunan videolar eklenmekte. Google tarafından test edilen özellikte, kişiler aramaya göre gerek kısa videolara, gerekse diğer ilgili sonuçlara varabilecek.  Tüm buna rağmen özelliğin geliş tarihi, henüz bilinmemekte.

Arama Sonuçlarında Videolar Görülecek

Yeni özellik, sosyal medya kulanıcılarına aslında daha geniş bir kitle tarafından tanınmak için fırsat sunmakta. Bununla beraber, bilindiği üzere hâlihazırda Youtube videoları görülebilmekte. Ancak bu iki durum karıştırılmamalı; zira özellik kapsamını büyük ölçüde genişletmekte.

Zira bir kullanıcı, özellik gelince yaptığı arama sonucunda gerek TikTok, gerekse İnstagram video sonuçlarına da varmakta. Üstelik bunlar görüntülenirken, diğer konular engellenmemekte. Durum yazılımcılar tarafından keşfedilmiş olup, Google da buna onay vermekte. Bununla beraber henüz erken aşamalarda bulunduğu da dile getirilmekte.

İnstagram’da Hesaplarınız Nasıl Daha Fazla Görüntülenir?

Google tarafından test edilmekte olan bahsettiğimiz özellik için beklemek gerekmekte. Bununla beraber Google SEO çalışmaları, günümüzde oldukça yaygın durumda. Bu durum aynı zamand İnstagram için de geçerli. SEO çalışmaları sonucunda kısaca paylaşımlarınızın, görünürlük oranı arttırılmakta.

Peki, İnstagram SEO çalışması nasıl yapılmakta? Eğer bu konuya şimdiden hâkim olursanız, özellik geldiğinde daha ön sıralarda görüntülenmeniz söz konusu olmakta.

İnstagram’da etiketler, yoğun olarak kullanılmakta. Ancak kullanım tarzları incelendiğinde, sıklıkla hataya düşüldüğü görülüyor. Hashtag olarak da bilinen etiket kullanımında öncelikle videolarla ilgisiz etiketlerin, sonuç getirmediği bilinmeli. Dolayısıyla yazdığınız etiketler ile sonuç almak istiyorsanız, videonuzla ilgili olmak zorunda. Zira Google, anahtar kelimeleri tararken içerikle uyumuna büyük önem göstermekte.

Ayrıca Google üzerinden anahtar kelime bulmak da büyük önem taşımakta. Hesabınızın konusu neyse buna uygun kelimeler bulursanız, aldığınız sonuçları da arttırmanız mümkün olmakta. Örneğin kozmetikle ilgili paylaşım yapıyorsanız, Google’a “kozmetik” yazdığınızda en altta çıkan sonuçlar, en sık aratılanlar. Bunlar öncelikle güzelce not alınmalı.

Sonrasında ise paylaştığınız gönderilerde, yazdığınız etiketlerde arasına eklenmeli. Böylece özelliğin gelmesiyle beraber, listelerde görüntülenmeniz de daha üst sırada olabilir. Çünkü Google tarafından kullanılan robotlar, tarama gerçekleştirirken bunların nasıl kullanıldığına önem göstermekte. Bu kelimeleri etiketler arasında gören robotlar, videolarınızı daha ön sırada gösterebilir.

İnstagram anahtar kelimeler, ayrıca açıklamalarda da kullanılmalı. Her ne kadar fotoğraf ve videoların altına açıklamalar yazılsa da çoğu kişi yanlış kullanmakta. Buraya öncelikle kısa yazılar girmeniz önerilmekte. Ardından yukarıda seçtiğiniz anahtar kelimeler, buraya da yazılmalı.

Böylece anahtar kelimeler gerek İnstagram, gerekse Google üzerinde taratıldığında, daha üst sıralarda yer alabilir. Bu da aldığınız izlenme sayısını, çok büyük bir güç ve efor sarf etmeden yükseltmeniz anlamına gelmekte.

İnstagram üzerinde bulunan arama motorunda da buna benzer anahtar kelime tespiti yapılması tavsiye edilmekte. Platformda konunuzla ilgili en çok aratılan konuları bilmek, platform içerisinde daha kolay yükselmenizde yardımcı oluyor.

İnstagram SEO çalışması, TikTok ve İnstagram videolarının Google arama sonuçlarına gelmesiyle daha da önem kazanmakta.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67