Instagram Telif Hakkı Mesajı Nedir, Gerçek Mi?

Instagram Telif Hakkı Mesajı Nedir, Gerçek Mi?

Instagram telif hakkı mesajı geldi durumu günümüzde birçok kişi tarafından belirtilen sorunlar arasındadır. Günümüzde büyük bir sosyal medya platformu olan Instagram hem bireysel hem de kurumsal birçok hesap bulundurmaktadır.

Platform içerisinde telif hakkı kapsamına giren paylaşımlar vardır. Kullanıcıların bunlara dikkat etmemesi, Instagram tarafından ceza verilmesine ya da hesabın kapatılmasına neden olabilir. Dolayısıyla her kullanıcının, paylaşımlarına dikkat etmesi şarttır.

Ancak son zamanlarda birçok kişi Instagram telif hakkı yedim sorununu paylaşmaktadır. Bu konuda bazı kullanıcılar Instagram’ı taklit ederek kullanıcılara uyarı mesajı göndermekte, böylece hesapları ele geçirmeye çalışmaktadır.

Dolayısıyla paylaşımlarınızda hem telif haklarına önem vermeniz hem de bu tür mesajlara karşı dikkat etmeniz gerekir.

Insagram Telif Hakkına Neler Girer?

Instagram telif haklarına girenler

Instagram telif hakkı geniş bir kapsama sahiptir. Günümüzde çoğu ülkede telif hakları, eseri meydana getiren kişinin, özgün eserlerini muhafaza eden yasal bir haktır. Sıklıkla orijinal bir eser oluşturulursa, telif hakkı elde edilir. Bu oldukça geniş bir konu olup,

 1. Videolar,
 2. Filmler,
 3. TV programları ve yayınları,
 4. Video oyunları,
 5. Resimler ve fotoğraflar,
 6. Şarkılar,
 7. Müzik kompozisyonları,
 8. Ses kayıtları,
 9. Seslendirme kayıtları,
 10. Kitaplar,
 11. Tiyatro oyunları,
 12. El yazmaları,
 13. Makaleler,
 14. Müzik notaları şeklindedir.

Eğer Instagram telif hakkı üzerine ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, platform ile iletişime geçebilirsiniz.

Instagram’da Telif Hakkını Kimler Alabilir?

Telif hakları bir eserin özgün olduğunu gösterir. Günümüzde birçok kişi özellikle sosyal medyada bu tür eserlere sahip olmak ister. Zira fotoğraflarla, videolarla bile elde edilebildiği için daha kolay imkanlar sunar.

Instagram telif hakkı nasıl alınır? Bu nedenle birçok kişinin aklında olan düşünceler arasındadır. Zira bu sayede platform içerisinde daha fazla tanınmak mümkündür. Ancak telif hakları oldukça ciddi bir mesele olup alınması oldukça zordur.

Eğer telif hakkı almak istiyorsanız, yalnızca orijinal bir eserin telif hakları kapsamında korunabileceğini bilmeniz gerekir. Ayrıca sloganlar, kısa sözcük grupları ve başlılar, yeteri kadar orijinal değildir.  Ancak orijinal bir eser meydana getirirseniz, oluşturduğunuz anda telif hakkı sahibi olabilirsiniz.

Telif Hakkında Neler Olabilir?

Instagram telif hakkı geniş bir kapsama sahip olabilir. Kısa olarak eğer bu hakka sahip bir eser elde etmek istiyorsanız, hayal gücünüzü kullanarak istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Örnek olarak artı sembolü, telif hakkı bulundurmaz Buna karşılık benzersiz desten haline getirilen, şekil ve renklerle dolu bir resim sıklıkla telif hakkına girebilir.

Telif hakları sıklıkla gerçek bilgi ya da fikirleri korumaz. Ancak gerçeği ya da fikri ifade eden sözcükleri, görselleri muhafaza edebilir. Dolayısıyla bu oldukça geniş bir konudur. Ciddi çalışmalar yaparak, böyle eserler meydana getirilebilir.

Telif Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Instagram telif hakkı dikkat edilmesi gereken bir konudur. İnsanlar sıklıkla bunu alabilmek için farklı yöntemlere başvurur. Ancak bu o kadar kolay değildir. Burada en büyük hata, bir video ya da fotoğrafta görüntülenen kişilerin, bu durumu bir telif hakkı saymasıdır. Ancak bu her zaman doğru değildir.

Aynı şekilde bir heykel fotoğrafının, farklı insanların aynı heykelin önünde fotoğraf çekilmesini engelleme hakkınız olduğunu da göstermez. Bunun yanı sıra eseri işinizdeki normal sorumluluklarınız kapsamında oluşturursanız, telif hakları yine size ait olmayabilir. Zira bazı durumlarda, telif hakları açısından eserin yaratıcısı, kanun kapsamında işveren olarak değerlendirilir.

Eğer Instagram telif hakkı sahibiyseniz, söz konusu eserin kullanımına izin verme, başkalarının telif hakkıyla muhafaza edilen eserini izinsiz olarak kullanmasını engelleme haklınız saklıdır. Instagram tarafından uygulanan telif hakkı durumunun temel amacı, üyeleri yaratıcı eserler üretmeye teşvik etmedir.

Instagram’da Telif Hakları Nasıl İhlal Edilir?

Instagram’da telif hakkı yedim demek istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Instagram kullanım koşulları ve topluluk kuralları kapsamında, platformda yalnızca farklı bir kişinin fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen içerikler yayınlanabilir.

Dolayısıyla telif hakkına girmek istemiyorsanız, bunun en iyi yolu sadece kendi içeriklerinizi oluşturmak ve bunları paylaşmaktır. Telif haklarının ihlali aşağıdaki gibi konularda mümkündür;

 1. İçeriğin satın alınması ya da indirilmesi durumunda
 2. Telif hakkı sahibini kaynak göstermeniz durumunda
 3. İçeriği kendi kayıt cihazınıza kaydetmiş olmanız durumunda
 4. Telif hakkını ihlal etme niyetinin olmadığını belirtmek amacıyla, bir sorumluluk reddi eklemesi durumunda
 5. Kar elde etme amacının taşınmaması halinde
 6. İçeriğin internette bulunması halinde
 7. Eser üzerinde değişikli yapılması; kendi orijinal materyallerinizin eklenmesi durumunda
 8. Başkalarının aynı içerikte paylaşımlarını görmeniz halinde

Dolayısıyla bu durumlar bile Instagram telif yedim durumuna neden olabilir. Bu nedenle paylaşmadan önce kendinize içeriğin tamamının sizin tarafınızdan meydana gelip gelmediği, kullanmak için gerekli izinlerin olup olmadığı, telif hakkı ihlaline istisna kapsamında olup olmadığı ve içeriğin telif haklarıyla korunup korunmadığı sorulmalıdır.

Instagram Telif Hakları Mesajı

Instagram telif hakkı dolandırıcılığı üzerine mesajlar, özellikle son günlerde sık sık artmaktadır. Burada bilmeniz gereken ilk husus, Instagram yardım merkezinin sizlere Direct Message üzerinden bir mesaj atmayacağıdır. Eğer hesabınız ile alakalı bir durum meydana gelirse, Instagram hesabınız ile ilgili olan mail adresi vasıtasıyla sizinle irtibat kurarlar.

Son zamanlarda görülen bu mesajlarda kişilerin,

 1. Taklit ürün satışı,
 2. Çıplaklık, cinsel içerik,
 3. Paylaşılan bir gönderi ya da bağlantı,
 4. Telif hakkıyla korunun yayınlar kapsamında ihlaller olduğunu belirtilmektedir.

Ayrıca 24/48 saat içerisinde hesabın kalıcı olarak silineceği belirtilmektedir. Bir bağlantı da eklenerek hata olduğu düşünülüyorsa geri bildirimde bulunulması istenmektedir. Instagram telif hakkı dolandırıcılığı üzerine mesajlar tıpkı Instagram tarafından düzenlenmiş gibi, ciddi bir dil kullanılarak atıldığı için kişileri oldukça korkutur.

Ancak bağlantıda kişileri hesap doğrulamaya yönlendirerek bilgi ve şifre istenmektedir. Eğer fark edilmezse bu esnada hesabınızın bilgileri çalınmaktadır. Bundan sonra ciddi problemler yaşanabildiği için dikkatli olunması şarttır.

Instagram Telif Hakkı Dolandırıcılığında Nelere Dikkat Edilmeli?

Instagram içerisinde milyonlarca üye vardır. Dolayısıyla kötü niyetli olanların sayısı da hayli çoktur. Instagram telif hakkı dolandırıcılığı gibi durumlarda kötü niyetli kişiler, insanların hesaplarını çalmaya çalışır. Bu gibi mesajlarda dikkat edilmesi gereken durumlar şöyledir;

 1. Eğer mesaj Direct Message üzerinden gelmişse gönderen hesabın adı ve durumu kontrol edilmelidir
 2. Mail üzerinden gönderilmişse, gönderilen mail adresi kontrol edilmelidir.
 3. Mesajda bulunan bağlantıların URL bölümleri dikkatle kontrol edilmelidir.

Bunların yanı sıra Instagram telif hakkı dolandırıcılığı çerçevesinde tedbir için iki aşamalı doğrulama yöntemi kullanılmalıdır. İnternetin farklı mecralarında aynı şifreleri kullanmak birden fazla hesabınızı riske atacağı için tüm hesaplarınızda ve üyeliklerinizde farklı şifreler kullanılmalıdır.

Instagram Telif Hakkı Mesajı Atar Mı?

Instagram telif mesajı atması

Instagram telif hakkı mesajı geldi platform kullanıcılarında ciddi bir sıkıntı oluşturur. Burada bilmeniz gereken, Instagram’ın gerek telif hakkı ihlali, gerekse farklı bir problem olması halinde, hiçbir şekilde kullanıcılara özel mesaj, yani Direct Message ile mesaj atmadığıdır.

Eğer kullanıcılar bir ihlalle ilgili uyarılmak istenirse bu uygulama üzerinden bildirim yahut mail ile gerçekleştirilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67