Instagram Telif Hakkı Mesajı Atar Mı, Neden Gelir?

Instagram Telif Hakkı Mesajı Atar Mı, Neden Gelir?

İnstagram telif hakkı mesajı atar mı, nereden gelir konusunda evet İnstagram telif haklarını ihlal ettiğiniz zaman sizlere mail ile bildiri yollar. Fakat bu durumda sosyal medyada yeni sorun olarak telif hakları yeni bir dolandırıcılık yöntemi olmuş durumda. Sanki İnstagram uygulaması gibi yaparak telif hakları ihlali ile hesaplar ele geçirilebilmektedir. Bu sebeple telif uyarılarına dikkat etmeniz gerekiyor. Günümüzde İnstagram binlerce ve hatta milyonlarca takipçi sayısına ulaşmış durumda.

İnstagram telif hakkı mesajı nereden gelir için bu tarz bilgilendirmeler kesinlikle DM yolu ile gelmez mail ile atılır. Buna emin olduktan sonra sizlere yollanan bağlantılara kesinlikle dikkat edilmelidir. İnstagram sahte telif hakkı konusunda sahte olduğu anlaşıldıktan sonra bu tarz mesajları ciddiye almamak gerekmektedir. Birçok kullanıcıya link üzerinden hesaplarının kurtarılması gerektiği söylenir fakat bu tarz bir şeye gerek duyulmaz.

İnstagram Telif Hakkı Mesajı Nedir?

Instagram telif mesajı

İnstagram telif hakkı mesajı nedir konusunda eğer İnstagram platformu üzerinde telif haklarına aykırı bir paylaşım yapılırsa şikayetler üzerine İnstagram sizlere bu konuda uyarı gönderir. Fakat İnstagram telif hakkı bildirimini DM üzerinden yapmaz. Genel olarak gelen telif hakkı ihlali ve bildirimi mail adresine yapılır. Bunun dışında doldurulması istenen bir form ve hesap şifreniz talep ediliyorsa bu durum tamamen yanlıştır ve kesinlikle bu tarz formları doldurarak dolandırıcılığa düşmemeniz gerekir. İnstagram telif hakkı nedir konusunda,

  • İnstagram telif hakkı genel olarak orijinal eseri oluşturan kişiler eserin telif haklarına sahiptirler. Örnek olarak bir müzik yaptıysanız resmin telif hakkı sizdedir. Aynı şekilde fotoğraf, video içerikleri gibi birçok paylaşımların telif hakkı kişilere özeldir.
  • Telif hakkı başkasında olan kişilerin içeriklerini ne olursa olsun kendinizmiş gibi gösterirseniz bu durumda telif hakkı uyarısı ile karşı karşıya gelebilirsiniz.
  • Telif hakkı uyarısı sadece İnstagram üzerinden değil birçok mecrada olabilir ve bu tarz durumlarda hesabınız askıya alınabilir ve tamamen kapanabilir.
  • Bunun dışında eğer telifi sizde olan bir paylaşım görürseniz bu durumda İnstagram Help kısmındaki Telif Hakkı Şikâyet Formunu doldurabilirsiniz.

İnstagram Telif Hakkı Cezası

İnstagram telif hakkı cezası konusunda gerçekten ve alenen kopyalama veya kullanma suçu işlendiği zaman ortaya çıkabilir. Bu durumda öncelikle sizlere uyarı ile gelir bunun dışında telif hakkı olan gönderileriniz hesabınızdan silinir ve belki hesabınıza kısıtlama gelebilir. Telif cezası konusunda kişilere para cezası verilmez fakat sorunun büyüklüğü ve problemine göre karşı taraf sizleri dava ederse bu durumda hapis cezası ile karşı karşıya gelebilirsiniz.

İnstagram Telif Hakkı Mesajı Geldi Ne Yapmalıyım

İnstagram telif hakkı mesajı geldi ne yapmalıyım sorunu için öncelikle mesajın sahte olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. İnstagram uygulaması genel olarak dünyada milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Çeşitli görsel ve videoların paylaşıldığı bu platformda birçok kez telif hakkı ihlal edilebilmektedir. Fakat İnstagram telif hakkı ihlal durumunda kullanıcılara kesinlikle DM ile birlikte veya farklı bir yol ile mesaj atmaz. Son dönemde meydana gelen internet dolandırıcıları bu noktada İnstagram kullanıcılarına bu tarz mesajlar atarak dolandırmaktadır. İnstagram Telif hakkı mesajı geldiğinde yapmanız gerekenler,

  • Öncelikle eğer mesaj DM üzerinden geldiyse mesajı gönderen hesabın adı ve durumunu kontrol edin ve eğer mail üzerinden gelmişse mutlaka mail adresini kontrol edin.
  • Gelen bağlantıların URL’sini dikkatle kontrol edin ve eğer gelen linkler İnstagram dışında farklı bir web sayfası ise kesinlikle o linke tıklamayın.
  • Bu tarz hesaplarda birbirinin aynı olan şifreler kullanmamaya özel gösterin aynı zamanda mutlaka İnstagram üzerinde iki aşamalı doğrulama yöntemlerini hesaplarınız üzerinde aktif edin.

İnstagram Telif Hakkı İtiraz Formu

İnstagram telif hakkı itiraz formu genel olarak son dönemde tüm dolandırıcıların hedefi olmaktadır. Birçok kişi İnstagram kullanıcılarının hesaplarını ele geçirmek için DM üzerinden telif mesajı atmaktadır. Bu mesajların içeriğinde aynı zamanda konulan linklerle kullanıcıların yanılarak bu linklere tıklaması halinde ise hesaplarını ele geçirme durumunu bulunuyor. İnstagram’ın telif ile alakalı kullanıcılara DM üzerinden mesaj atması söz konusu değildir.

İnstagram üzerinden gerçekten telif hakkı yediğinizde profilinize kısıtlama getirilebilir. Bunlardan bazıları fotoğraf ve video paylaşma olanaklarınız kısıtlanabilir ve İnstagram’daki farklı özelliklere ve işlevlere erişimlerinizi kaybedebileceksiniz. Eğer kısıtlama yoksa sadece uyarı varsa bu durumda mutlaka İnstagram kullanım koşullarına göz atın ve topluluk kuralları gereğince başkasının fikri mülkiyet haklarını ihlal etmeyen içerikleri paylaşmaya özen gösterin.

İnstagram Neden Telif Mesajı Atar?

Her uygulamada olduğu gibi İnstagram üzerinde de telif hakları bulunuyor. Bununla birlikte gelen mesajda İnstagram telif hakkını ve topluluk kuralları ihlali olarak mesaj atar. Bu durumda ihlal edilen durumlarda belirtilmiştir. Genel olarak ihlal edilen kurallar, paylaşılan bir gönderi veya bağlantı, telif hakkıyla korunan yayınlar, taklit ürün satışı, çıplaklık ve cinsellik olabilmektedir. Telif hakları mesajı genel olarak bu tarz bir bildiri ile gelir.

Eğer sizlere de İnstagram telif hakkı mesajı geldiyse ve güvenilirse hesabınızın tamamen kapanmaması ve daha iyi bir şekilde İnstagram kullanmak için önerileri dikkate almanız gerekmektedir. Aksi takdirde hesabınız geçici veya tamamen kapanabilir, numaranız, e-posta adresiniz engellenebilir ve tüm İnstagram verilerinizi kaybedebilirsiniz.

İnstagram Sahte Telif Hakkı Mesajı Nasıl Anlaşılır?

Sahte İnstagram telif hakkı mesajı olduğunu anlamak genel olarak kolaydır. İnstagram üzerinde özellikle sahte telif hakkı mesajı birçok kullanıcıya gider ve bu mesajı ciddiye alarak işlem yapan kişilerin hesapları farklı kişiler tarafından ele geçirilmektedir. Bu tarz mesajların dolandırıcı veya sistem mesajı olup olmadığını ayırt etmek çok önemlidir çünkü İnstagram kullanıcıları adreslerini çaldırdıktan sonra tekrar kolay bir şekilde alamazlar.

İnstagram sahte telif hakkı mesajı sorunu yüzünden hesabını çaldıran kişilerin takip ettiği diğer kullanıcılara da bu mesajlar gönderilebilir. Bunun dışında gönderilen diğer hesaplarda bu yöntem ile dolandırılabilirler. Bu tarz bir sorunun önüne geçmek için kişilerden gelen mesajların İnstagram tarafından gönderilen bu gibi sorunlar kişilere mesaj olarak gelmemektedir. İnstagram kullanıcıları bildirmek amacıyla mail adresinden yollar.

Telif Hakkı Mesajı ile İnstagram Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım?

Telif hakkı ve çalınan hesap

Telif hakkı mesajı ile İnstagram hesabım çalındı sorunu her gün yüzlerce kişi tarafından soruluyor. Ele geçirilen hesapların çoğunda kişi bilgileri ve aynı zamanda doğrulama alanları değiştirilir fakat burada bir ihtimal değiştirildiği anda denenecek olan adımların bir kapı açma olasılığı da ulunuyor. Belki karşı taraf bazı doğrulamaları unutmuş olabilir. Başvuruların doğru yapılması sonrasında hesabınıza erişim için bağlantı gönderilir ve aynı zamanda yanında geçici kod veya şifre gönderilir. Bunlarda giriş yapıldıktan sonrasında yeni şifre girilir. Bunun dışında kişiler İnstagram yardım merkezi üzerinden destek alarak hesaplarını doğrulayabilirler.

İnstagram Hesabı Nasıl Korunur?

İnstagram hesaplarını dolandırıcılardan korumak önemlidir çünkü bu kişiler İnstagram profilinizin kontrolünü ele geçirebilir veya hesabınızı geri alma amacıyla ihtiyaç duyacağınız bilgileri değiştirebilir. Bu sebeple mutlaka İnstagram hesaplarınızı korumanız gerekiyor.  Bunun için öncelikle zor şifreler, telefon ve mail adresini kimseyle paylaşmamak ve iki adımlı doğrulama aktifleştirilir. Bu tarz işlemler hesaplar için tam bir koruma sağlar.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67