İnstagram Shadowban Nedir, Nasıl Kaldırılır?

İnstagram Shadowban Nedir, Nasıl Kaldırılır?

İnstagram Shadowban Nedir, Nasıl Kaldırılır?

İnstagram shadowban, kullanıcılara platformu kullanmaya devam ettiği halde kısıtlama uygulanması durumudur.

Sosyal medya platformları, bir takım kurallar çerçevesinde hizmet verir. Global çapta milyonlarca kişi tarafından kullanıldığı için, kaos olmaması ve insanların rahatsız olmaması adına bunlar gereklidir. Bununla beraber söz konusu kurallara uymayan çok sayıda kişi vardır.

Bu durum, İnstagram için de geçerlidir. Böyle durumlar yaşandığında, İnstagram çoğu zaman hesabı kısıtlama yoluna gider. Oldukça farklı olmakla beraber, İnstagram shadowban bunlardan biridir. Birçok platform kullanıcısı bunun ne olduğu, nasıl kaldırıldığını da bilememektedir.

Peki, İnstagram shadowban nedir, nasıl kaldırılır? Eğer bu kısıtlamanın ne olduğunu ve nasıl kaldırılabileceğini öğrenirseniz, çözüm getirmeniz mümkündür.

İnstagram Shadowban Nedir?

İnstagram shadowban nedir, bir kısıtlama türü olarak tanımlanabilir.  Burada platformun bir takım özelliklerine erişiminiz limitlenir.

Shadowban almışsanız, bunun pek çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları spam almanız veya sık sık kullandığınız özellikleri, süreklilik yapmanızdır. Peki, shadowban nasıl anlaşılır? Kişiler çoğu zaman bunun kendilerine uygulandığını farketmez. Anlamak için bazı ipuçlarından hareket edilir.

Bunun için hesabınız, geçmiş dönemlerle karşılaştırılır. Burada şu gibi hususlara bakılır;

  1. Attığınız hikâyelerin geçmişe göre daha düşük görüntülenme alması
  2. Yaptığınız paylaşımlarda beğeni sayınızın azalması
  3. Oluşturduğunuz hikâyelere müzik ekleyecekken, sonuç bulunamadı uyarısı alınması

Bu işaretler, size bir limitleme getirildiğini gösterir. Ancak kaldırılmayacağı anlamına da gelmez. Kaldırma için kullanılabilecek seçenekler farklıdır.

Hesap Türünüzü Değiştirin

İnstagram shadowban nasıl kaldırılır için öncelikle hesap türünüze bakılır. Ancak bu yalnızca hem profesyonel, hem de bireysel hesaba sahipseniz geçerlidir.

Bilindiği üzere İnstagram, iki tür hesap bulundurur. Bir tanesi her kullanıcının bulundurduğu, normal hesaplardır. Diğeri ise profesyonel profillerdir. Buna geçmek için yeni bir tane oluşturmak gerekir.

Ancak burada hatırlanması gereken, profesyonel profil açmak için normal bir hesabın zorunlu olduğudur. Profesyonel hesaplar, işletmeler ve içerik üreticileri tarafından kullanılır.

Dikkat edilmesi lâzım olan husus ise tam burada başlar. Eğer profesyonel hesapta normal gönderi paylaşırsanız, platform sizin spam yaptığınızı zannedebilir. Aynı durum, normal bir profilde profesyonel hesap paylaşımları yaptığınızda da geçerlidir. Zira platform, bu konulara büyük önem verir.

Dolayısıyla öncelikle hesap türünüzün doğru olduğundan, emin olmak gerekir. Profesyonel hesabınız yoksa ve açmadan ürün / içerik sunmak istiyorsanız, bu İnstagram tarafından spam olarak nitelendirilebilir.

Etiket Kontrolü Yapma

Shadowban nasıl kalkar için önem verilmesi gereken bir diğer husus da etiketleri kontrol etmektir. Hashtag olarak da bilinen etiketler, gönderilerin daha geniş bir kitleye sunulmasında yardımcı olur. Dolayısıyla hem bireysel, hem de profesyonel hesaplar tarafından kullanılır.

Ancak çoğu zaman bu etiketlerin doğru ve yeterli kullanımı yapılmaz. Çoğu durumda yanlış etiketler, aşırı şekilde kullanılır. Bu durum kısıtlama nedenlerinden biridir.

Dolayısıyla hashtag kontrolü yapmak önemlidir. Eğer hesap türünüz ve paylaşımlarınız etiketler ile bir değilse temizlenmelidir. Yerine bunlarla ilgili olan etiketler keşfedilmelidir. Ayrıca aşırı derece kullanım da terk edilmelidir.

Biyografi bölümünde aşırı hashtag kullanımı da bunlardan biridir. Özellikle spam olarak algılanabilecek etiketler kullanılmamalıdır.

Takipçilerinize Bakın

İnstagram’ın dikkat ettiği konulardan biri de bot hesaplardır. İster bunları satın alın, isterseniz başka birisi sizin isteğiniz dışında size atsın, bu bir kısıtlama nedenidir.

İnstagram shadowban nasıl kaldırılır için diğer madde, tüm takipçilerinizi baştan sona incelemektir. Eğer aralarında bot hesap varsa kaldırılmalıdır. Bot hesabınız kaç tane olursa olsun, bir tane dahi yer almamalıdır. Aksi halde limitleme devam edecektir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67