Instagram Shadow Ban Sorunu Nasıl Çözülür?

Instagram Shadow Ban Sorunu Nasıl Çözülür?

Shadow ban Instagram tarafından uygulanan kısıtlamalardan bir tanesidir. Oldukça ciddi sonuçlara sebep olduğu için, Shadowban nasıl kalkar sorusu oldukça önemlidir. Burada öncelikle banın üçüncü parti uygulamalar ve siteler tarafından kaldırılamayacağı bilinmelidir. Dolayısıyla bunları tercih etmek size çözüm sunmaz; aksine daha büyük problemlere sebep olabilir.

Eğer Shadow Ban almışsanız, kaldırmak için hesabınızı kontrol ederek bazı düzenlemeler yapmanız gerekir. Böylece Instagram tarafından kullanılan botlar, ban almanıza neden olan durumun artık olmadığını görerek kaldırabilir. Burada yapmanız gerekenler şöyledir;

  1. Diğer kullanıcıları takip etme
  2. Spam paylaşımlar, yorumlar yapmama
  3. Etiketleri yanlış kullanma
  4. Hesap türünüze uygun paylaşım yapma
  5. Topluluk kurallarına uyma

Eğer bunları kontrol edip gerekli düzenlemeleri yaparsanız, oldukça kısa sürede uygulama sonlandırılabilir. Dikkat etmeniz gereken konu, bunun belirli bir süreyle verilmediğidir. Bu nedenle çözüm uygulamadan beklemek sizi neticeye ulaştırmaz.

Diğer Kullanıcıları Takip Etme

Instagram içerisinde özellikle ismini tanıtmak isteyen kişiler, daha az kişiyi takip etmeye eğilimlidir. Ancak bilinmeyen bir konu, Instagram’ın gerçek ve sahte, bot bir hesabı ayırt edemediğidir. Eğer takip ettikleriniz çok düşükse botlar sizin de böyle bir hesap olduğunuz kanısına varabilir.

Dolayısıyla mavi tik almamışsanız, buna büyük bir önem göstermeniz şarttır. Ban almışsanız ve takip ettikleriniz düşükse, bu sayıyı kısa sürede yükseltmeniz önerilir. Böylece kısıtlama sebebi buysa, botlar bir sonraki taramada Shadow Ban uygulamasını kaldırabilir.

Spam Paylaşımlar, Yorumlar Yapmama

Instagram içerisinde bazı kullanıcılar spam niteliğinde yorum ve paylaşımlar gerçekleştirmektedir. Bunun farklı sebepleri olmakla beraber, bilmeniz gereken platformun duruma çok ciddi olduğudur. Ayrıca hiçbir kullanıcı kendi yorumunda ve zaman akışında böyle yorumlar olmasını istemez.

Eğer takip durumunu düzenlemiş ancak hala banınız kalkmamışsa, spam yorumlar ve paylaşımlar incelenmelidir. Bunların hepsi silindikten sonra 1-2 gün de çözülüp, çözülmediği beklenir. Zira botlar anında tarama gerçekleştirmez ve bu zaman alabilir.

Etiketleri Yanlış Kullanma

Etiketler hakkında yanlış bilinen birçok şey vardır. Bunlardan biri, popüler etiketlerin takipçi ve beğeni artış hızını yükselteceğidir. Bu nedenle birçok kişi fotoğraf ya da videoyla alakasız olanları bile kullanır. Böylece daha fazla kişiye ulaşmak hedeflenir.

Her ne kadar teori olarak doğru gibi görünse de, pratik olarak Instagram alakasız etiketlere karşı sıcak davranmaz. Dolayısıyla durumu düzeltmezseniz, hesabınıza bir kısıtlama getirebilir. Eğer ilk iki durum çözüm sunmamışsa bu sefer de etiketler incelenmelidir. Şayet uyumsuzluk görürseniz, ilgili olanlar hemen kaldırılmalıdır.

Ardından da bir süre değişiklikleri gözlemlemek için beklenmelidir. Shadowban nasıl kalkar için bundan sonra botlar gerekli işlemleri yapabilir.

Hesap Türünüze Uygun Paylaşım Yapma

Eğer kullandığınız Instagram hesabına bağlı bir işletme, içerik üretici hesabınız varsa bunun anlamı her ikisinde ayrı ayrı paylaşım yapıldığıdır. Bilindiği üzere bunun için hesabı değiştirmeniz şarttır.

Şayet sorun çıkmayacağını düşünerek ya da hesabı değiştirmediğinizi fark etmeyerek gönderi yapmışsanız, platform bunu bir spam olarak değerlendirir. Böylece hesabınıza bir kısıtlama uygular. Dolayısıyla profilinizde bu türden paylaşımlar bulunuyorsa, bunlar silinmelidir.

Topluluk Kurallarına Uyma

Instagram Shadow Ban uygulamasının bir nedeni de topluluk kurallarına ihlaldir. Zira platform sadece hesap silme değil, kısıtlama da verir.

Her ne kadar azımsanamayacak derecede Instagram kullanıcısı bunları bilmeden kullansa da, bilinmeden bir ihlal yapılmasına hazırlık yapabilir. Dolayısıyla https://www.facebook.com/help/instagram/477434105621119 adresine girerek, nelere dikkat etmeniz gerektiğini incelemeniz gerekir.

Eğer ihlal yapmışsanız, ilgili paylaşımlar hemen silinmelidir. Botlar ardından Instagram ban kaldırma için gerekli işlemleri yapabilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67