Instagram Sahte Hesap Nasıl Kapatılır?

Instagram Sahte Hesap Nasıl Kapatılır?

Instagram fake hesap kapatma günümüzde birçok kişi tarafından incelenmektedir. Günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılan Instagram’a her gün yeni birçok üye katılmaktadır. Popülerliğini koruması ve kayıt işlemlerinin ücretsiz yapısı, buna yardımcı olmaktadır.

Ancak bazı kullanıcılar farklı sebeplerden dolayı sahte hesap açabilmektedir. Bunlardan bazıları gerçek bir kullanıcıyı taklit ederek oluşturulmaktadır. Bu durumda insanlar ilgili hesabın kapatılabilmesi için neler yapması gerektiğini sıklıkla düşünmektedir.

Eğer bir hesabın fake olduğunu düşünüyorsanız ya da farklı bir hesabı taklit ettiğini görmüşseniz, onu şikayet etmeniz mümkündür. Bundan sonra gerekli işlemler, kısa süre içerisinde Instagram yetkilileri yapılacaktır. Eğer şikayetiniz geçerliyse, ilgili hesap kısa sürede kapatılabilir.

Instagram Sahte Hesaplar Kapatılır Mı?

Sahte hesap kapatma Instagram

Instagram günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Platformun topluluk kuralları mevcut olup, herkesin bunlara uyması beklenmektedir. Instagram gerekli incelemeleri yaparak, uyum göstermeyen kişilere farklı cezalar vermektedir.

Ancak milyonlarca üye olması nedeniyle fark edilmeyen kişiler de olabilmektedir. Bu sebeple şikayet butonu bulunmaktadır. Eğer Instagram ilgili hesabı henüz görmemişse, bu şikayet sonucunda Instagram hesap nasıl silinir için şikayet edilebilir.

Buna karşılık dikkat etmeniz gereken, platformun inceleme yapacağıdır. Eğer bunun sonucunda sahte olduğu doğrulanmazsa kapatılmaz. Ayrıca birden fazla kişi tarafından sahte olması nedeniyle şikayet ederseniz, kapatılma olanağını arttırabilirsiniz.

Instagram İsme Açılan Sahte Hesaplar

Instagram’a her geçen gün yeni kişiler kayıt olmaktadır. Her ne kadar çoğu kişi kendi ismini ve fotoğraflarını kullansa da bazı kullanıcılar farklı isimler almaktadır. Instagram’da adıma hesap açılmış bu nedenle birçok kişinin sorunları arasındadır.

Buna ek olarak genellikle ilgili kişinin fotoğrafları da kullanılabilmektedir. Eğer Instagram ilgili hesabı henüz kapatmamışsa, yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Eğer hesabı şikayet ederseniz, kapatılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Bu işlem sadece sizin için değil başka bir kullanıcı için de geçerlidir. Dolayısıyla bir kişinin arkadaşınızı, ailenizden birini taklit ettiğini görmüşseniz şikayet etmeniz mümkündür. Eğer birden fazla kişi şikayet ederse, kapatılma olanağı artacaktır.

Instagram Sahte Hesaplar Mobil Uygulamadan Nasıl Kapatılır?

Instagram her ne kadar bir siteye sahip olsa da çoğu kişi mobil uygulaması aracılığıyla kullanmaktadır. Böylece istendiği zaman, istediği yerde kullanmak mümkündür. Eğer bir kişiyi sahte hesaptan dolayı şikayet etmek istiyorsanız, fake hesap kapatma linki gereği bile duymadan kısa sürede işlem yapabilirsiniz. Eğer aşağıdaki işlemleri adım adım takip ederseniz, çözümü hemen bulabilirsiniz;

 1. Instagram hesabınız kapalıysa giriş yapın.
 2. Şikayet etmek istediğiniz, sahte hesabın profiline girin.
 3. Ekranda görülen şikayet et üzerine dokunun.
 4. Hesabı neden şikayet ettiğiniz sorusuna uygunsuz cevabını verin.
 5. Hesabı şikayet et üzerine dokunduktan sonra bir başkasını taklit ettiğini belirten seçeneği işaretleyin.
 6. Beni üzerine dokunduktan sonra formu gönderin.

Bu işlemler adım adım uygulandığı takdirde, nerede olursanız olun formu doldurarak yollayabilirsiniz. Böylece kısa süre içine işlem yapılabilir.

Instagram Sahte Hesaplar Site Üzerinden Nasıl Kapatılır?

Instagram her ne kadar mobil sürüme sahip olsa da web üzerinden de kullanılabilir. Her ne kadar opsiyonları burada daha az olsa da, hesap kapatma işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Instagram fake hesap silme linki üzerinden işlem yapmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir;

 1. https://help.instagram.com/contact/636276399721841 adresine giriş yapın.
 2. Seçenekler arasından birisi beni veya bir arkadaşımı taklit eden bir hesap açmış üzerine tıklayın.
 3. Bu hesap mı sizi taklit ediyor sorusuna evet/hayır olarak yanıt verin.
 4. Cevabınız evet ise adınız soyadınız, mail adresiniz, şikayet ettiğiniz hesaptaki ad soyad, şikayet edilen hesabın Instagram kullanıcı adını doldurun. Ardından da kimlik belgenizin olduğu bir fotoğrafı yükleyin.

Eğer soruya yanıt hayırsa, taklit edilen kişinin kendisi ya da ebeveyn gibi yetkili temsilcisi şikayet oluşturabilmektedir. Dolayısıyla bu kişilerden birinden şikayet oluşturması istenmektedir. Tüm adımlar takip edildikten sonra, hesap incelemeye alınacak, doğruysa kapatılacaktır.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Instagram üzerinde bir hesap oluşturulabildiği gibi silinmesi de mümkündür. Eğer hesabınızı artık kullanmayacaksanız, gerekli işlemler kısa sürede yapılabilmektedir. Instagram hesap nasıl silinir için işlemler mobil uygulamadan değil, sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Aşağıdaki işlemleri takip ederseniz, kısa bir süre zarfında çözüm bulabilirsiniz;

 1. https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ adresine giriş yapın.
 2. Hesabınızı neden silmek istediğinizi seçin.
 3. Güvenlik için şifrenizi tekrar girin.
 4. Hesabınızı sil butonuna tıklayın.

Bu işlemler ardından hesabınız 1 ay boyunca gizlenecektir. Eğer süreç içinde işlem yapmazsanız kalıcı olarak silinir. Bunun geri dönüşü olmayacağı için dikkatli olmanız önerilmektedir.

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Instagram hesap nasıl silinir işlemleri kolay olduğu için anında yapılabilir. Ancak birçok kişi işlemler ardından pişman olduğu için hesabını geri almanın yollarını aramaktadır. Eğer 30 gün geçmişse silme tamamlandığı için dikkatli olunmalıdır

Eğer hesabınızı geçici olarak kapatırsanız, istediniz zaman geri alabilirsiniz. Bu durum tekrar giriş yapana kadar, hesabınızın gizli olarak kalmasına yardımcı olur. Aşağıdaki işlemler site üzerinden dondurmanıza yardım eder;

 1. https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ adresine giriş yapın.
 2. Hesabını neden kapatıyorsun sorusunu cevaplayın.
 3. Güvenlik için şifrenizi tekrar girin.
 4. Hesabı geçici olarak kapat butonunu kullanın.

Böylece yeniden etkin hale getirene kadar beğenileriniz, fotoğraflarınız ve yorumlarınız gizli hale gelecektir. Tekrar açtığınızda bunlar geri gelecektir. Ancak biraz süre tanımanız tavsiye edilmektedir.

Kapatılan Instagram Hesabı Nasıl Açılır?

Instagram üzerinde birçok kişi farklı insanları ya da sayfaları şikayet etmektedir. Tahmin edilebileceği üzere bunlar her zaman gerçek olmayabilir. Eğer yeterli sayıda şikayet gelirse, bir kişinin hesabı veya bir sayfa dondurulabilir.

Eğer Instagram hesabınızda topluluk kurallarına aykırı bir şey olmadığını düşünüyorsanız, gerekli formu doldurup yollayabilirsiniz. Buna sahte kullanıcı da dahildir. Zira bazı durumlarda kişiler hatayla gerçek hesabı sahte zannederek şikayet edebilmektedir.

Bu durum inceleme sonucunda kapatılmasına neden olabilmektedir. Aşağıdaki formu doldurursanız, duruma bir çözüm bulabilirsiniz;

 1. https://help.instagram.com/contact/606967319425038 adresine giriş yapın.
 2. Nüfus cüzdanınızdaki adınızı soyadınızı yazın.
 3. Instagram’a kayıtlı e-posta adresinizi yazın.
 4. Instagram kullanıcı adınızı yazın.
 5. Telefon numaranızı yazın.
 6. Kalıcı olarak kapatılma kararına itiraz nedeninizi girin.

Instagram fake hesap kapatma ardından hesabınız kapatılmışsa ancak siz gerçek sahibiyseniz, bu formu doldurarak sonuç alabilirsiniz. Topluluk kurallarına aykırı hareket etmeden dolayı bu cezayı almışsanız ancak bir ihlal yaptığınızı düşünmüyorsanız da çözüm alabilirsiniz.

Instagram’da Bir Sayfa Nasıl Şikayet Edilir?

Sahte hesap şikayet etme

Instagram içinde birçok sayfa bulunmaktadır. Bunların çoğu yoğun olarak paylaşım yapmaktadır. Bunların da tıpkı kullanıcılar gibi, topluluk kurallarına uyması şarttır. Ancak bazı durumlarda uygunsuzluk da görülebilmektedir.

Bu durumda gerekli cezalar verilse de, platform milyonlarca üye arasından bazılarını göremeyebilir. Şikayet etme butonu normal hesaplarda olduğu gibi burada da kullanılabilir. Instagram fake hesap kapatma için şikayet et derseniz, platform inceleme yaparak, doğruysa gerekli işlemleri yapabilir.

Ancak bir hesabın, sayfanın kapatılabilmesi için belirli bir şikayet sayısı bulunmamaktadır. Eğer fake hesap dahil topluluk kurallarını ihlal edici bir durum varsa bunu farklı kullanıcılara belirtebilir, onların da şikayet etmesini sağlayabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67