İnstagram Reklam Verirken Hedef Kitle Nedir

İnstagram Reklam Verirken Hedef Kitle Nedir

İnstagram’da reklam verirken hedef kitle nasıl belirlenmeli tüm işletme hesaplarının soruları arasındadır. Dünya çapında kullanılan İnstagram, günümüzde büyük bir üyeye sahiptir.

Platform aralıklarla getirdiği güncelleme ve testlerle beraber, birçok özellik getirmiştir. Fotoğraf ve video çekiminin de getirdiği cazibeyle beraber, her geçen gün pek çok kişi kaydını yapar. Ayrıca her gün binlerce gönderi paylaşılır.

Ayrıca günümüzde birçok kişi her gün saatlerini İnstagram’da geçirir. Tüm bu nedenler işletmelerin de ürünlerini, hizmetlerini tanıtması için vazgeçilmez bir fırsattır. Dolayısıyla her geçen gün birçok işletme kendini sosyal medyaya taşır.

Ancak İnstagram’da hedef kitle belirlemek birçok kişi için problem olabilir. Zira dijital ortamlarda reklam vermek farklıdır. Peki, burada nelere dikkat etmeniz gerekir?

İşletmenizin Sektörünü Ele Alın

İnstagram hedef kitle isimleri arıyorsanız bilmeniz gereken ilk şey işletmenizin sektörünü ele almaktır. Zira İnstagram’da da burada hizmet verilir. Normal koşullarda ürünlerinizi kimlerin aldığını düşünürseniz, hedef kitlenizi kolayca belirleyebilirsiniz.

Rakiplerinizi İnceleyin

Rakip incelemesi iş hayatında en önemli kavramdır. Rekabet halinde olduğunuz kişileri incelemek, nasıl bir yol izleyeceğiniz üzerine size yardım eder. Ayrıca onları geride bırakmak için yeni planlar üretmenizi sağlar.

İnstagram’a yeni kaydolan bir işletmeyseniz, öncelikle sizinle aynı sektörde hizmet veren hesapları incelemeniz önerilir. Onların hedef kitlesi neyse, sizin de benzerdir.

Sattığınız Ürünleri İnceleyin

İnstagram’da hedef kitle oluşturamıyorum diyorsanız sattığınız ürünleri incelemeniz önerilir. Zira bilindiği gibi işletmenin ve ürünlerin hedef kitlesi bazen farklı olabilir. Dolayısıyla satışını yapacağınız ürünleri, kime sunmak istediğinizi düşünmek yardım eder.

Piksek Kullanın

Facebook piksel, tahmin edildiği üzere Facebook tarafından sunulan bir takip aracıdır. Birçok kişi platformların farklı olduğunu düşünebilir. Ancak Facebook hatırlandığı üzere İnstagram’ı satın almıştır.

Peki, piksel nedir? Bu araç siteye gelen kullanıcıları tespit etmede size yardım eder. Ayrıca burada gerçekleştirdiği işlemleri de izler. Ardından bu çerçevede analiz yapar. Sağladığı özellikler çerçevesinde, siteye giren kişilere ya da benzer kullanıcılara reklamlar göstermeniz mümkündür.

Piksel sayesinde hedef kitle belirlemeniz de oldukça kolaydır.

Konumlardan Yararlanın

İnstagram reklam ilgi alanları da hedef kitle oluşturmak kadar önemlidir. Zira işletmenize çok uzak bir yere reklam verirseniz, sonuç almanız da mümkün olmaz. Örneğin İstanbul’da hizmet veriyorsanız, Ankara’da reklam göstermek size yeterli çözüm sunmaz.

Bu nedenle reklamı verirken hangi konumda göstermeyi istediğinizi de seçmeniz önerilir. Adresi tam olarak girmek, size büyük yardım edecektir.

Yazı Kullanma

İnstagram’da reklam verirken hedef kitle nasıl belirlenmeli üzerine bir takım puanlamalardan bahsedilmelidir. Bu da reklamınızda kullandığınız yazıyla ilgilidir. Eğer yazı gerektiği gibi değilse,  puanlamalar düşük olur. Burada düşük, orta ve yüksek seçenekler vardır.

Birçok işletme ürününü anlatırken daha geniş cümleler kullanmak, istediği gibi yazabilmek ister. Ancak bunun bazı olumsuz yönleri vardır. Bunlardan ilki İnstagram’da bulunan üyelerin, çok uzun yazıları okumadığıdır. Dolayısıyla büyük yazılar kullanıcıları size yakınlaştırmayacak, aksine uzaklaştıracaktır. Bu nedenle ürünlerinizi paylaşırken, yazı kısa tutulmalıdır.

İkincisi ise reklamlarda görsellerde en fazla yüzde 20 oranında yazı kullanmanızın mümkün olduğudur. Eğer bu orana sadık kalırsanız reklamınızda daha iyi verim alabilirsiniz. Şayet aşarsanız, gönderileceği kişi sayısı da düşük olur. Böylece reklam maliyeti artar ve etkisi de düşer.

Bahsetmiş olduğumuz puanlama, yazı durumunuza göre size bilgi verir. Normalse hiçbir sorun yoktur. Yüksekse reklamınızın yayınlanmama durumu olabilir. Eğer bu maddelere dikkat ederseniz, hedef kitlenizi daha iyi belirleyebilir, reklamlarda daha fazla verim alabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67