Instagram Reels Video Yapma Uygulamaları

Instagram Reels Video Yapma Uygulamaları

Instagram reels video yapma uygulamaları, Instagram tarafından yakın zamanda sunulan bu yeni özellik hakkında merak edilen içeriklerden birisidir. Gerek keşfet kısmında gerekse de tanıdıklarınızın profillerinde sıklıkla karşılaştığınız reels özelliği, video ve fotoğraf editlerinden meydana getirilen bir video olarak bilinmektedir. Pek çok konseptle veya doğaçlama şeklinde kullanılabilen bu özellik, beraberinde kullanılabilecek yardımcı uygulamalara da sahiptir.

Instagram tarafından desteklenmeyen ancak düzenleme amacıyla kullanabileceğiniz bu yardımcı uygulamalar, reels paylaşımlarınızın çok daha canlı ve aynı zamanda ilgi çekici olmasını sağlayacaktır. Reels yapmak konusunda henüz bir tecrübeniz veya bilginiz yoksa bu tip uygulamalardan yararlanarak hem basit hem de güzel bir şekilde videolarınızı oluşturabilirsiniz.

Instagram Reels Yapma Uygulamaları Nelerdir?

REELS videosu düzenleme uygulamaları

Yeni bir özellik olmasının yanı sıra kısa sürede popüler olmaya başlayan reels videoları, pek çok kullanıcı tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Instagram reels yapma programı sayesinde bu konuda yeterli bilgiye ve fikre sahip olmayan kişiler, birbirinden farklı konseptlerle kısa sürede reels videoları oluşturabilmektedir. Bu imkanı sağlayan belli başlı programlar, aşağıda maddeler halinde açıklanmıştır.

 • FilmoraGo
 • VN Video Editor
 • Funimate
 • YouCut
 • iMovie
 • GoPro Quik
 • Inshot
 • Clips

Yukarıda sıralanan her bir düzenleme uygulaması, reels video yapma konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm işlemleri karşılamaktadır. Bu noktada uygulamaları birbirinden ayıran özellikleri ise kullanılabilir cihazların işletim sistemleridir. Sizin cihazınızın işletim sistemine uygun olan uygulamaları tercih ederek reels videolarınızı oluşturabilirsiniz.

FilmoraGo

Instagram video yapma programı olarak öne çıkan ve hatta genellikle reels yapma amacıyla tercih edilen bu uygulama, İOS ve Android işletim sistemine sahip her iki cihaz tarafından da rahatlıkla kullanılabilmektedir. Diğer pek çok uygulamanın yanı sıra hem dikey hem de yatay boyutları desteklemesi sayesinde tercih edilen bir uygulama olduğu düşünülmektedir.

Birbirinden farklı efektleri, video kırpma seçeneği, seslendirme özelliği gibi pek çok işleme imkan tanıyan FilmoraGo, sadece birkaç dakikanızı ayırarak reels videoları oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. Bunun dışında sistemini ve arayüzünü anlamak için uygulama içerisinde biraz zaman harcamanız gerekebilir. Çünkü bahsi geçen uygulamanın oldukça farklı bir sisteme sahip olduğu söylenmektedir.

VN Video Editor

Instagram, reels özelliğini piyasaya sunduğundan bu yana pek çok kullanıcının bu özellikten yararlanarak birbirinden farklı içerikler oluşturduğu ve aynı zamanda trend videolara karşı içerik hazırladığı görülmektedir. Bu denli ön planda olan bir özellikte siz de göz alıcı videolar oluşturmak istiyorsanız VN Video Editor uygulamasını tercih edebilirsiniz.

Bahsi geçen bu uygulama, filigran eklememesi kapsamında öne çıkan bir seçenek olmasının yanı sıra hem video oluşturma hem de düzenleme amacıyla kullanılmaktadır. Reels hazırlama programı olarak birbirinden farklı işlemler sunması da bu uygulamanın öne çıkmasına yardımcı olmaktadır. Ses, efekt ve filtre ekleme konusunda zengin olan bu uygulama her iki işletim sistemi tarafından kullanılabilmektedir.

Funimate

Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya platformlarına bakıldığı zaman kısa video formlarının oldukça yaygın olduğunu görmek mümkündür. Instagram reels, Youtube shorts ve Tiktok videoları, başlıca görülen formlar arasında yer almaktadır. Instagram reels videosu yapma işlemi için ise diğer platformlarda da rahatlıkla kullanılabilen Funimate uygulaması önerilmektedir.

 • İstenmeyen kısımların kırpılması
 • Zengin efekt ve filtre seçenekleri
 • Hareketsiz görüntüler
 • Ses parçası ekleme
 • Videolar arası geçiş seçenekleri

Bu ve buna benzer pek çok işeme yer vermesi ile tanınan Funimate uygulaması, reels yapma konusunda yaşadığınız zorlukları ortadan kaldırma amacıyla geliştirilmiştir. Gerek Android gerekse de İOS kullanıcıları tarafından kullanılabilen bu uygulama, ücretsiz bir şekilde cihazlara indirilebilmektedir.

YouCut

Sosyal medya platformlarında hızla yayılan kısa video yapma özelliği, Instagram’da da reels adı altında kullanılmaktadır. Mevcut içeriklerin video haline getirilmesi veya doğaçlama video hazırlama için tercih edilen bu özellik, bazı uygulamalar kullanılarak daha farklı şekilde hazırlanabilmektedir. Örneğin YouCut ismi ile bilinen bir uygulama sayesinde, pek çok düzenleme oluşturabilirsiniz.

Yalnızca Android cihazlarda kullanılabilen bu uygulama, belli başlı avantajları kapsamında tercih edilmektedir. Instagram fotoğraflardan video yapma veya video oluşturma gibi işlemleri yapabilmek adına pek çok imkan sunan bu uygulama, reklam göstermemesi gibi bir özelliğe de sahiptir. Bu nedenle insanlar, işlerini kısa sürede tamamlamak amacıyla bu uygulamayı tercih etmektedir.

iMovie

Kimi düzenleme uygulamaları gelişigüzel sunulurken bazılarının da profesyonel düzeyde hizmet verdiği fark edilmektedir. Hem İOS hem de macOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabilen iMovie uygulaması da profesyonel sayılabilecek düzeyde uygulama olarak ön plana çıkmaktadır. Bazı Instagram kullanıcıları reels özelliğini Instagram reklam videosu hazırlama amacıyla kullanabilmektedir.

Reklam amacıyla hazırlanan içeriklerin sahip olunan kitleye hitap edeceği düşünülürse oldukça özenli hazırlanmış olması gerekmektedir. Bahsi geçen bu uygulama sayesinde hazırlayacağınız içerikler, oldukça profesyonel görünecek ve takipçileriniz tarafından da beğenilecektir. Yapmanız gereken tek şey uygulamayı indirmek ve reels oluşturmaya başlamak olacaktır. Gerekirse belli başlı kılavuzlardan yararlanarak uygulamayı yakından tanıyabilirsiniz.

GoPro Quik

Popüler aksiyon kamerası şirketi olarak bilinen GoPro tarafından geliştirilen GoPro Quik uygulaması, Instagram reels düzenleme veya yapma denildiği zaman akıllara gelebilecek seçeneklerden birisi olmalıdır. Kaliteli içeriği ve kolay arayüzü sayesinde tercih etmeniz önerilen bu uygulama, dikey videoları desteklemesi ile de ön plana çıkmaktadır. Instagram reels videosu yapma işlemi için seçeceğiniz bu uygulama, şu işlemleri sunmaktadır:

 • Sosyal medyada paylaşım yapmadan önce ön ayar sunması
 • Arka plan müziğinin değiştirilmesi
 • Filtre ve efekt ayarlarının yapılması
 • Kliplerin kırpılması veya birleştirilmesi
 • Video geçiş seçeneklerinin zengin olması

Sıralanan bu özelliklerden yararlanarak reels videosu oluşturmak istiyorsanız hem Google Play Store hem de App Store üzerinden bu uygulamayı cihazınıza indirebilirsiniz.

InShot

InShot uygulaması, Instagram platformunun popüler olmasından bu yana en çok tercih edilen video düzenleme ve video oluşturma uygulamalarından birisidir. Instagram reels oluşturma uygulamaları kapsamında da sunulmaya başlanan bu uygulama, her geçen gün kendisini geliştirmekte ve bünyesinde yeni özellikler eklemektedir.

Videoların birleştirilmesi veya fotoğraflardan video oluşturulması gibi pek çok imkana sahip olan bu uygulama, her iki işletim sistemi tarafından da kullanılabilmektedir. Uygulama içi satın almaların dışında ücretsiz bir şekilde yararlanabileceğiniz pek çok özellik yer almaktadır. Efekt, filtre ses ve çıkartma ekleme özellikleri ise başlıca kullanılan seçenekler arasında yer almaktadır.

Clips

Clips ile REELS videosu düzenleme

Instagram reels yapma programı dahilinde pek çok uygulama önerildiğini görmek mümkündür. Ancak elinizde olan cihazlara uygun uygulamalar bulmak bazı anlarda zor olabilmektedir. İOS kullanıcılarının kusursuz içerikler çıkarmasını sağlayan Clips uygulaması, bu alanda Apple tarafından geliştirilen ve hala geliştirilmeye devam edilen önerilerden birisidir. Eğer bir Apple kullanıcısıysanız bahsi geçen uygulama dışında tercih etmek isteyeceğiniz farklı bir seçenek olmayacaktır.

Clips uygulamasının diğer uygulamalardan farklı olmasını sağlayan en önemli özelliği, içeriklere eş zamanlı altyazı ekleme desteğinin olmasıdır. Bunun dışında filtre ekleme veya çıkartma ekleme gibi benzer özellikleri ile de tercih edilebilecek bir seçenek olarak ön plana çıkmaktadır. Oldukça başarılı olduğu söylenen bu uygulamayı App Store üzerinden indirebilirsiniz.


Yorum Yap



widget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67