İnstagram Paylaşım Tasarımları Nasıl Yapılır?

İnstagram Paylaşım Tasarımları Nasıl Yapılır?

İnstagram paylaşım tasarımları nasıl yapılır, uygulama isimleri nelerdir? İnstagram üzerinde artan kullanıcı sayısı ve günümüzde kullanımı yaygınlaşan efektler, görüntü ayarlarının yükselmesi nedeniyle artık kullanıcılar İnstagram paylaşımlarında yeni tasarımlar oluşturmaktadır. Görsel kaliteyi yükseltmek, farklı bir tema ve tonlama kullanmak için birçok farklı uygulama aktif olarak telefonlarda ya da bilgisayarlarda tercih edilebilir. İşte İnstagram paylaşım tasarımları yapmak için kullanılabilecek uygulamalar şunlardır;

 • VSCO
 • Canva
 • İnshot
 • Adobe Photoshop Lightroom
 • Adobe Photoshop Express
 • Pixlr

Tüm bu uygulamalar ve programlar çeşitli kaliteli İnstagram paylaşımları hazırlamak için oldukça kullanışlıdır. VSCO ve Canva’dan kendi tarzınıza uygun çeşitli içerikler hazırlayabilirsiniz. İnshot İnstagram üzerinden video paylaşımları ve reels için oldukça etkili bir uygulamadır. Görsel hazırlama programı içerisinde en profesyonel olanlar Adobe’un uygulamalarıdır. Hatta birçok İnfluencer’ın bu programlar ile İnstagram postları hazırladığı bilinmektedir.

Kullanıcıların en sık sorduğu sorulardan biri İnstagram paylaşım tasarımları nasıl yapılır? Öncelikle içeriğinizin ne tür bir İnstagram paylaşımı olacağına karar vermelisiniz. Fotoğraf paylaşımının yanı sıra, IGTV, Reels ve hikayelerde İnstagram’ın paylaşım yöntemleridir. Hazırlamış olduğunuz görsel ya da video içeriklerini bahsettiğimiz İnstagram görsel hazırlama programları arasından birini seçerek özelleştirebilirsiniz.

İnstagram paylaşımınıza görsel açıdan birçok ayar yapılması mümkündür. Parlaklık ayarı, netlik ayarı, görüntü yapısı, video ise uzunluğu, kesme, kırpma ve editleme gibi birçok işlem tüm bu uygulamalarda mevcuttur. Kaliteli bir İnstagram paylaşımı için seçmiş olduğunuz uygulamanın kullanımı ile ilgili video eğitimlerine katılabilirsiniz. Bu sayede yüksek kalitede paylaşımlar yaparak takipçi sayınızı arttırmak mümkündür.

Görsel Hazırlama Programı

Görsel hazırlama programları

En iyi görsel hazırlama programı hangisidir, hangi programın ne özelliği vardır? İnstagram görselleri hazırlama konusunda birçok soru akıllara takılmaktadır. Bahsedilen uygulamalar arasında ne gibi özellikler olduğu merak edilmektedir. Bu yönden uygulamaların işlevlerine tek tek değinecek olursak şu şekilde sıralanabilir;

 • Kendi görsellerinizin kalitesini arttırabilirsiniz
 • Görüntüden istenmeyen kısımları kesebilir ya da kırpabilirsiniz
 • Fotoğraf içerisindeki bozulmaları düzeltebilirsiniz
 • Filtre ve efektlerle görsel içeriği zenginleştirebilirsiniz
 • Video içeriklerinde müzik ekleyebilirsiniz
 • Görüntü ölçeklerini düzenleyebilirsiniz
 • Arka plan ayarı yapabilirsiniz

Görsel hazırlama programı genel olarak tüm bu işlemler için geçerlidir. Uygulamalar arasında ücretsiz ve kolay kullanımı ile bilinen Canva ve VSCO en etkili İnstagram postları hazırlamak için tercih edilmektedir. Kullanımı oldukça kolaydır. Yüksek kalitede ve özelliklere sahip bir fotoğraf editi yapmak istiyorsanız o zaman tercihiniz Adobe Photoshop Literoom ve Ekspress olmalıdır. Bunlar içerisinde yüzlerce efekt ve çeşitli görüntü ayarı opsiyonları bulunmaktadır. Bu sayede kaliteli içerikler hazırlamak mümkündür.

İnstagram Sayfa Düzeni Uygulaması

İnstagram sayfa düzeni uygulaması nedir, neden sayfa düzeni uygulaması kullanılır? İnstagram içeriklerinizde ne kadar kaliteye önem verirseniz verin. Hoş bir sayfa düzeninizi yoksa muhtemelen dikkat çeken bir profiliniz olmayacaktır. Bunun sebebi gönderilerin karmaşık ve düzensiz olmasında gelir. Bu yönden kullanabileceğiniz bazı İnstagram sayfa düzeni uygulaması türleri bulunmaktadır. Bu uygulamalar şunlardır;

 • Feedle
 • Plann
 • Preview
 • Mosaic
 • Unum

Feedle uygulaması İnstagram üzerinde postlar arası renk uyumu ve geçiş şeritleri oluşturmak konusunda oldukça etkili bir uygulamadır. Bu uygulama ile postlarınızdaki tek resmi Grid bölümlere ayırabilirsiniz. İnstagram sayfanızda hoş bir görüntü oluşturmak için Feedle oldukça iyi bir tercih olacaktır.

Plann uygulaması tam olarak adından da anlaşılacağı üzere hem görsel hazırlama programı hem de sayfa düzeni konusunda oldukça kullanışlı bir uygulamadır. Bu uygulama henüz Android’de bulunmasa da bilgisayarda ve IOS yazılımlarda kullanılabilmektedir.

Preview İnstagram sayfa düzeni uygulaması denilince akla ilk gelen uygulamadır. Preview ile İnstagram sayfanızdaki paylaşımları kolayca önceden düzenleyebilir. İstediğiniz tarihte yayınlamak üzere zamanlayabilirsiniz. Özellikle de düzenli şekilde post paylaşımı yapan kullanıcılar, fotoğraflarda karmaşa oluşmaması için bu uygulamayı kullanabilirler.

Mosaic uygulama içerisinde düzeltme işlemleri yapmak, görsele tema eklemek ve renk uyumu sağlamak için kullanılabilecek harika bir uygulamadır. Renklerin uyumu sizin için önemliyse, postlarınızda belli bir yapı oluşturmak istiyorsanız mobil cihazınıza Mosaic uygulamasını indirebilirsiniz.

Unum uygulaması ise İnstagram sayfanızı büyütme ve kalite arttırma aşamasında oldukça etkili olan İnstagram sayfa düzeni uygulaması olarak bilinmektedir. Bu uygulama ile postlarınızı önceden hazırlayarak renk ve çeşitli görüntü ayarları yapabilir, postları önceden zamanlayabilir ve çektiğiniz içeriğe uygun etiketler oluşturabilirsiniz. Düzenli kullanımında kendi tarzınıza uygun harika bir İnstagram profil sayfası oluşturmak mümkündür.

Yazılı Görsel Hazırlama

Yazılı görsel hazırlama detayları

Yazılı görsel hazırlama İnstagram’ın özellikle de hikayelerde sıklıkla kullanıldığı bir özelliğidir. Fotoğraflarda paylaşılan görüntüler genellikle bir poz ve görsel ögeyi ön plana çıkarırken, hikayelerde yazılı görsel hazırlama tercih edilmektedir. Bunun nedeni hikayelerde çoğunlukla insanların bir iletişim kurmayı amaçlamasıdır. Story bölümü anlık olarak yaşanan bir durumu belirtmek için kullanılmaktadır. Bu sebeple de fotoğrafa yazı eklenmesi mümkündür. İnstagram’ın kendi özelliği olan yazı seçeneği çeşitli uygulamalarda farklı yöntemlerle kullanılabilir.

İnstagram görsel hazırlama sürecinde hikayede fotoğrafa yazı yazılabilmektedir. Bu yazı belli bir cümle, kelime ya da herhangi bir şeyi anlatabilir. Önemli olan görselin önüne geçmemesini sağlamaktır. Burada asıl amaç fotoğrafı destekleyen ya da en azından alakalı bir şeyden bahsederken kullanılmasıdır. Görsel hazırlama programı kullanırsanız farklı yazı tiplerini kullanmanız ve paylaşmanız mümkün olacaktır…

Sosyal Medya Post Tasarımı

Sosyal medya fenomenlerinin birçoğunun farklı paylaşımlar yaptığı ve postlarında nasıl yapıyorlarsa aşırı yüksek kalitede görüntüler hazırladıkları bilinmektedir. Bunun başlıca sebebi hemen hepsinin bir sosyal medya post tasarımı olmasıdır. Post tasarımı kendinize ait olan, görsellerde bazı kısımların ön plana çıkarılması sağlayan özelliklerdir.

Sosyal medya hesaplarında çeşitli markaların içerik ürettiği bilinmektedir. Bu markaların iyi bir sosyal medya post tasarımı oluşturmaları ve buna devam etmelerinde fayda vardır. Çünkü post tasarımı markanın aslında direkt olarak imajı haline gelir. Bu yönden şu unsurlara dikkat etmek kaliteli bir sosyal medya post tasarımı için gereklidir;

 • Metin içeren postlarda iyi bir yazı tipi ve okunaklı bir bölüm oluşturmak
 • Görsel ögelerde markanın renklerini ya da uyumlu renkleri tercih etmek
 • Ürünün ya da hizmet doğru şekilde görsel seçimi ile tanıtımı
 • Metin içerisinde uyumlu görsel ve metin yapısı

Eğer sosyal medya hesabı üzerinden müşterileri kazanmak isteyen ve kaliteli paylaşımlar yapmak isteyen bir işletme iseniz bu tavsiyeler faydalı olacaktır. Paylaşımların hemen her kullanıcı için benzer özellik barındırdığı bilinmektedir. Yani gündelik hayatta sosyal medyada fotoğraf paylaşan herhangi bir kullanıcı ön plana çıkan görsel unsurlarda bu kuralları takip edebilir.

Sosyal Medya Görsel Hazırlama Programı

Sosyal medya görsel hazırlama programı kullananların dikkat etmesi gereken bazı unsurlarda bulunmaktadır. Bu unsurların başında aşırı efekt ve filtre kullanmamak yer alır. Paylaşımlarınızda belli bir post renk yapısı ve düzeni olmalıdır. Yüksek parlaklık veya aşırı koyu bir tema kullanmak sayfanızda kötü bir görüntü yaratacaktır. Alakasız paylaşımlar ile profilinizi kirletmemeye özen gösterin. Sosyal medya görsel hazırlama programı kullanırken paylaşımlarınızdan bağımsız ve alakasız görüntüler kullanılabilmektedir. En önemlisi de görsel ayarı yapılırken fotoğrafın bozulmasına sebep olmayın ve olabildiğince orjinalliğe özen gösterin.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67