Instagram Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Instagram Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Instagram birçok kişi tarafından daha hızlı kullanılmak istenir. Bu bakımdan Instagram önbellek temizleme kişilere daha hızlı çözümlere kavuşmasını sağlar. Bu işlem hem Android, hem de IOS işletim sistemli cihazlarda kullanılabilir. Ancak uygulama yöntemleri farklıdır.

Birçok kişi bunu silmediği için, uzun yıllardır kullanan kişiler bile ne yapması gerektiğini bilmeyebilir.  Peki, Instagram önbellek temizleme üzerine bilmeniz gerekenler neler?

Instagram Neden Yavaşlar?

Eğer Instagram mobil hızınız ani bir şekilde düşmüşse bunun farklı nedenleri vardır. Bunun ilk nedeni internettir. Dolayısıyla internet hızınız test edilerek, bir sorun varsa müşteri hizmetlerinden destek alınmalıdır. Ayrıca modemi kapatıp açmak çözüm olabilir.

Şayet sorun bu değilse güncelleme olmaması da yavaşlık kaynağı olabilir. Dolayısıyla önce cihazın güncelliği kontrol edilmeli, ardından da market uygulaması ve Instagram kontrol edilmelidir. Telefon güncel değilse, bundan dolaylı olarak market uygulaması, buradan hareketle Instagram etkilenebilir. Zira Ancak bu da değilse, önbellek çok fazla dolmuş olabilir. Instagram’ın birçok üyesi, her gün saatlerini burada geçirir. Bu süreç içerisinde çok sayıda fotoğrafa bakıp, video izler. Aynı zamanda birçok kullanıcı da görüntülenir. Tüm bu işlemler önbelleğin dolmasına sebep olur.

Ayrıca yapılan sorgulamalar da bu doluluğu arttırır. Bu durum bir süre ardından platformun daha yavaş işlemesine sebep olabilir. Dolayısıyla hız ve güncelleme açısından probleminiz yoksa bu işlem yapılmalıdır.

Instagram Önbellek Nasıl Temizlenir?

Instagram önbellek hem Android, hem de IOS cihazlarda temizlenebilir. Ancak işletim sistemleri tamamen farklı olduğu için, yapılması gerekenler farklıdır. Bu sebeple IOS kullanıcısıysanız ve ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, saniyelerce sürecek bir işlemi gereksiz yere uzatabilirsiniz.

Instagram Önbellek Android Üzerinden Temizleme

Android işletim sistemi, günümüzde milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilir. Eğer cihazınız bu sistemi bulunduruyorsa, Instagram veri silme işlemlerini pratik bir şekilde bulma şansınız bulunur. Burada şu işlemleri takip etmeniz yeterlidir;

 1. Cihazınızın ayarlar bölümüne girilir.
 2. Bellek kısmını seçin.
 3. Ön belleği temizle üzerine dokunun.

Bu işlemler başarıyla tamamlandıktan sonra yapmanız gereken herhangi bir şey bulunmaz. Zira önbellek başarılı bir şekilde temizlenir. Ardından Instagram’a girerek bir sorun olup, olmadığına bakabilirsiniz. Eğer devam ediyorsa ve modeminizi, paket verinizi, güncellik durumunu kontrol etmişseniz platform ile irtibat kurabilirsiniz.

Instagram Önbellek IOS Üzerinden Temizleme

Instagram önbellek temizleme IOS üzerinden de yapılabilir. Ancak yapılması gerekenler daha farklı ve Android ile karşılaştırıldığında daha zordur. Instagram verileri silme Iphone ayarlar kısmından yapılmaz. Dolayısıyla buradan işlem yapmanız imkânsızdır. Burada şu işlemleri yaparsanız, kısa sürede çözüm bulabilirsiniz;

 1. Cihazınızı bilgisayara bağlayın.
 2. iTunes ayarlarına girin.
 3. Önbellek temizleme kısmına girerek, gerekli işlemleri yapın.

Bu şekilde IOS işletim sistemlerinde de anında çözüm alınır. Eğer farklı çözümler denemiş ancak hâlâ sorun devam ediyorsa, platform ile irtibat kurmanız gerekir. Burada probleminizden detaylı şekilde bahsedip ne zamandır sürdüğünü ve çözmek için neler yaptığınızı anlatırsanız, platform yetkilileri size daha kısa sürede çözüm getirebilir.

Instagram Önbelleğinde Neler Vardır?

Instagram önbellek, içerisinde farklı içerikleri saklamaktadır. Bunlardan bazıları şöyle verilebilir;

 1. Kayıtlı parolalar
 2. Gerçekleştirilen aramalar
 3. Yüklenen fotoğraflar
 4. Kayıtlı kullanıcı isimleri
 5. Gerçekleştirilen paylaşımlar
 6. Çerezler
 7. Yüklenen videolar

Bunların haricinde de birçok bilgi saklanmaktadır. Dolayısıyla oldukça geniş bir kapsamı bulundurur. Ancak bunların bir bölümü gereksiz olarak sınıflandırılır. Önbelleği temizlediğinizde bu şekilde sınıflandırılanlar temizlenir ve daha hızlı işlem yapılması sağlanır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67