Instagram Mail ve Telefon Numarasını Geri Alma

Instagram Mail ve Telefon Numarasını Geri Alma

“Instagram mail ve telefon numarasını unuttum, nasıl geri alırım” konusunu ayrı ayrı ele almak gerekiyor.

Instagram’a giriş yaparken cep telefonu numarasını kullanabilirsiniz. Cep telefonu; e-posta ve kullanıcı adının yerine burada geçmektedir. Genel anlamda telefon numarası kimlik doğrulama özelliği taşımaktadır. Instagram’da entegreli cep telefonu numarasını değiştireceğiniz zaman çift faktörlü koruma sistemini de mutlaka kapatmanız gerekiyor.

Instagram Çift Faktörlü Koruma Uygulaması Nedir?

“Instagram çift faktörlü koruma uygulaması nedir” konusu tam olarak sosyal medya platformunun şifresinin koruma altına alınmasıyla ilgilidir. Aynı zamanda çift faktörlü koruma uygulamasıyla, cep telefonunuza bir kod gelecektir. O gelen kod ile Instagram şifrenizde koruma altına alınmış olacak. Instagram kullanıcı kodundan herkes yararlanabilir. Instagram kullanıcıları çift faktörlü koruma uygulamasını aktif hale getirerek hesaplarının güvenliğini sağlayabilirler.

SMS’li kimlik doğrulama sistemi, Instagram takipçi sayısı çok olan kişilerce kullanılıyor. Instagram fenomenleri ve Instagram üzerinden çalışma gerçekleştiren işletmeler genellikle bu uygulamayı kullanıyor. Dünyanın pek çok popüler markası Instagram çift faktörlü koruma uygulamasını kullanıyor. Instagram çift faktörlü koruma sistemi; cep telefonuna şifre dışında gelen kodu içermektedir. Bu kod, SMS olarak gelmektedir. SMS’le gönderilen kod sadece kişin Instagram hesabına tanımladığı cep telefonuna gelir. SMS aracılığıyla doğrulama yapmak Instagram’a güvenli şekilde giriş gerçekleştirme yöntemi diye biliniyor.

Instagram Telefon Numaram Değişti Giriş Yapamıyorum Sorunu

Instagram telefon numaram değişti giriş yapamıyorum sorunu platform kullanıcıların karşısına çok çıkmaktadır. Maalesef bu sorunun çözümü yoktur. Onun için kişi mutlaka telefon numarasını değiştirmeden önce çift faktörlü koruma özelliğini de kaldırmalıdır. Instagram çift faktörlü koruma uygulaması olan bir telefonu kaybettiğinizde de size belirteceğimiz yöntemleri kullanmanız gerekiyor. Instagram platformu tarafından hesaba erişim sağlayabileceğiniz kod verilecek. Daha sonra “Instagram yardım” sayfasına gitmeniz gerekiyor. Karşınıza “Instagram Hesabım Donduruldu” şeklinde bir başlık çıkacak. Orada karşınıza “Evet” ya da “Hayır” seçenekleri çıkacak. Siz “Hayır” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu aşamada sistem hesap gerçekten sizin mi diye anlamaya çalışacak. Bunun için birkaç soru soracak. Onları da eksiksiz cevaplandırmanız gerekiyor.

Yukarıdaki bilgileri doldurduktan sonra e-mail adresinize kod gelecek. O kodla beraber yüzünüzün tam belli olduğu fotoğrafı Instagram platformuna cevap e-mail’i olarak göndermeniz gerekiyor. Instagram 72 saat içinde size bir şifre ya da bağlantı gönderecek. Bahsettiğimiz bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Instagram hesabınıza girip hemen telefon numaranızı değiştiriniz. Eğer gerek görürseniz tekrar çift faktörlü koruma özelliğini telefon numaranıza entegre edebilirsiniz.

Instagram Şifremi Unuttum Mail Adresimi Bilmiyorum

Instagram mailimi unuttum konusu da aynı şekilde platform kullanıcılarının karşılaştığı sorunlardır. Instagram kullanıcı profiline giriş yapmak için birkaç hususa çok dikkat etmek gerekiyor. İlk olarak şifre ile giriş yapma gelmektedir. Diğer noktalarsa; mail adresinin bilinmesidir.

Mail adresi, Instagram kullanıcısının oluşturulup sisteme kayıtta önemli rol oynuyor. Kullanıcı isminin bilinmesi de girişin sağlıklı gerçekleştirilmesinde çok önemlidir. İlk olarak Instagram giriş sayfasına giriniz. Bu giriş sonrasında karşınıza kullanıcı giriş ekranı gelecek. Alt bölümde karşınıza “Şifremi Unuttum” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Arkasından Instagram standart şifre sıfırlama ekranına giriş sağlayabilirsiniz. Instagram standart şifre sıfırlama ekranı üzerinden;

 • Şifre yenileme,
 • Şifre sıfırlama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram şifre sıfırlama ve yenileme işlemlerinde;

 • Kullanıcı adı,
 • E-posta,
 • Telefon numarasını girmeniz gerekiyor.

Bahsettiğimiz işlem sayesinde hesabınız tanımlanmış olacak. Telefon numarası, kullanıcı adı ve e-posta bilgilerini girdiğinizde hesaba kayıtlı olan e-maile onların tam dökümü gelecek. İşte tam bu esnada “Instagram şifremi unuttum ne yapmalım” konusu karşınıza gelecek. Şifre yenileme ve sıfırlama ekranına yukarıda belirttiğimiz bilgileri girdiğinizde, platform size küçük bir bilgilendirme yapacak. E-posta adresinizin baş harfi ile e-posta adresinde hangi mail sunucusunda olduğunuzla alakalı bilgi vermektedir. E-postanın diğer bölümleriyse baş harfi sonrasındakiler yıldızlı olarak görülür. Instagram kullanıcı adını bilmeyenler, kendilerini takip eden kişilere rica ederek onların hesaplarından bakabilirler.

Facebook Üzerinden Instagram Şifresinin Değiştirilmesi

“Facebook üzerinden Instagram şifresinin değiştirilmesi” noktasında aşağıda sıralayacağımız hususların yerine getirilmesi gerekiyor. Instagram şifremi unuttum e-postamı bilmiyorum diyenleri ilgilendiren bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Facebook ile Instagram platformlarını birbirine bağlayabilirsiniz.

Facebook ve Instagram uygulamaları birbirine bağlandığında artık ikisi de senkronize çalışmaya başlayacak. Instagram ve Facebook hesaplarını birbirine bağladıktan sonra Instagram’a giriş yapabilirsiniz. Facebook’tan Instagram hesabınıza ulaşım sağladığınızda gerekli olan tüm bilgileri e-posta adresinden öğrenebilirsiniz. “Instagram şifremi unuttum ne yapmalım” konusunda mail adresinize gönderilen yönergeleri mutlaka takip ediniz.

Instagram Çalınan Hesap Nasıl Kurtarılır?

“Instagram çalınan hesap nasıl kurtarılır” noktasında da aynı şekilde mail adresinizi takip etmelisiniz. Gmail ve Hotmail hesabınız üzerinden çalınan Instagram hesabınızın kontrolünü yeniden sağlayabilirsiniz. Instagram hesap kurtarma işlemleri için aşağıda sıralayacağımız yöntemleri dikkate almalısınız. O yöntemler;

 • İlk olarak mail adresinize giriş yapınız,
 • Birden çok mail hesabınız varsa bunlardan hangisinin Instagram’a bağlı olduğunu belirleyiniz.
 • Instagram tarafından yeni cihazdan hesabınıza giriş yapıldığına dair bir mail gönderilecek.
 • Size gelen linke tıklayıp, hesabınızın kontrolünü hemen geri alabilirsiniz. Yalnız maili ararken hem silinen hem de spam ve önemsiz klasörleri de kontrol etmelisiniz. Böylelikle farklı bir yere gidip silinme ihtimalini de ortadan kaldırmış olacaksınız.

Instagram Hesabım Donduruldu

Instagram hesabım donduruldu yani silinen hesapla ilgili bilgi vermeden önce Instagram’ın topluluk kuralarını çok iyi bilmek gerekiyor. Instagram silinen hesap özellikleri;

 • Spam,
 • Ciddi tehditler,
 • Çıplaklık,
 • Yoğun şiddet,
 • Nefret söylemleri,
 • Küçük düşürücü ve aşağılayıcı söylemler,
 • Kısmen ya da tamamen çıplaklık içeren çocuklar,
 • İnandırıcı tehditler,
 • Kendine zarar verme,
 • Taklit,
 • Nefreti destekleyen gruplar,
 • Organize suç ve terör gruplarının desteklenmesi şeklinde sıralanabilir.

Yukarıda sıraladığımız kuralları ihlal ettiğinizde hesabınız kapanmış olacak. Yalnız kapanan hesabında geri alınması çok kolaydır. Kapanan Instagram hesapları için açma formu bulunmaktadır. Instagram hesabı bazen yanlışlıkla da kapanabiliyor. Topluluk kurallarını ihlal etmediğinizden eminseniz. Instagram üzerinden hesabım donduruldu bölümüne geçmelisiniz. O kısım üzerinden;

 • Ad ve soyad,
 • E-posta adresleri,
 • Instagram kullanıcı adı,
 • Cep telefonu,
 • Kapatma kararına neden itiraz ettiğinizi belirtiniz.

Daha sonra alt bölümde yer alan “Gönder” tuşuna tıklamalısınız. Nedenini açıkça ifade edip, sebeplerini sıraladığınızda Instagram hesabınız tekrar açılabilir. Fakat Instagram uzun bir inceleme sonrasında hesabın açılıp açılmayacağına karar verir. Buda birazcık zaman alabilir.

Instagram Hesabının Şifresinin Çalınmasına Karşı Alınacak Önlemler

Instagram güvenli şifre koymak

Instagram hesabının şifresinin çalınmasına karşı alınacak önlemler;

 • Instagram üzerinde telif bildirimleri mesajla gelmiyor. Onun için gelen mesajlara kesinlikle itibar etmeyiniz. Instagram’ın kendi sitesi haricindeki tüm sitelerin sahte ve dolandırıcılık üzerine kurulduğunu söyleyebiliriz.
 • Hesabınızla alakalı olarak başka kanallardan alınan mail ve mesajlara da kesinlikle itibar etmemelisiniz.
 • Instagram platformu WhatsApp yoluyla da mesaj göndermez. Gönderen hesapların tümü sahtedir.
 • 2 aşamalı kimlik doğrulamasını Instagram üzerinden aktif hale getirin. Özellikle Instagram hesabınızı güvene almak için SMS kodu tanımlayınız.
 • Instagram’a sadece platformun resmi hesabından ve iOS ile Android uygulamalarından giriş yapınız.
 • Başka yerlerden link gelebilir o linklere de kesinlikle basmayınız.

Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67