İnstagram Mağaza Özelliği Nasıl Kullanılır?

İnstagram Mağaza Özelliği Nasıl Kullanılır?

İnstagram mağaza özelliği açmak pek çok işletme hesabı tarafından merak edilir. Milyonlarca üyeye sahip olan İnstagram, işletmeler adına güzel bir satış yeridir.

Sosyal medya insanlarla ilk tanıştığı andan beri hızlıca gelişmiştir. Bunlardan bir tanesi olan İnstagram, 2010 yılından beri kullanılır. Aldığı pek çok güncellemeyle geniş özelliklere sahiptir. Durumun etkisiyle binlerce kişi her geçen gün platforma üyelik yaptırır.

Teknolojinin de geliştiği günümüzde dijital pazarlama büyük bir ilerleme göstermiştir. Bunun kollarından biri de sosyal medyadır. Dolayısıyla birçok işletme günümüzde İnstagram’da profesyoneller hesaplar açmaya başlamıştır. Bu tür kişilere/hesaplar çoğunlukta İnstagram mağaza özelliği nasıl kullanılır? Mağaza başvurusu nasıl yapılır? Gibi pek çok soru sormaktadır.

Gerekli adımların atılması ardından kısa sürede mağaza açılabilir.

İnstagram Mağaza Özelliği İçin Gerekli Adımlar

İnstagram alışveriş özelliği başvuru kapsamında mağaza açma adımlarını arıyorsanız, şu işlemlerden geçmeniz gerekir;

 1. Uygun olduğunuzu kanıtlama
 2. İşletme hesabına geçiş yapma
 3. Facebook sayfanızı bağlama
 4. Ürün kataloğu yükleme
 5. Hesap Değerlendirmesini Tamamlama
 6. Alışveriş Özelliğini Açma
 7. İçerikleri Eyleme Geçirilebilir Hale Getirme

Sonrasında hesabınızı kullanmanız mümkündür.

İnstagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır?

İnstagram mağaza özelliği kullanmak için alışveriş özelliği de açılmalıdır. Bunun için şu maddeler bilmeniz ve uygulamanız gerekir;

 1. Ticaret ilkelerine uyumlu işletme profiliniz olmalıdır. Ayrıca hesabınız da işletme hesabına geçirilmelidir.
 2. Facebook işletme sayfanız bulunmalıdır. Bulunmuyorsa açmanız gerekir.
 3. Ardından İnstagram işletme hesabı ile ürün katalogları iliştirilmelidir. Bunun için Business Manager veya Facebook sayfasına bağlı mağaza tercih edilebilir.
 4. Sonrasında hesap kontrolü gelir. Katalog hazırsa bunların da incelemesi yapılır. Kataloğun da onay almasıyla beraber hesap onay alır.

Sonrasında ise ürün etiketleme yapılır. Hesaplar kısa süre zarfında onaylanacak olsa da bazen gecikme olabilir. Peki, mağaza sonrasında nasıl açılır?

Uygun Olduğunuzu Kanıtlama

İnstagram mağaza ayarları için önce uygun olduğunuz kanıtlanmalıdır. Bunun için,

 1. İşletmeniz satışını gerçekleştireceğiniz internet sitesi domaini bulundurur,
 2. İşletmeniz ticaret ilkeleri ile iş yeri sözleşmesine uygundur,
 3. Uygun ürünü bulunur,
 4. Desteklenen pazarda yer alır,

Seçenekleri tek tek inceleyip, onay vermeniz gerekir. Hepsi eksiksizse uygun bir hesabınız vardır.

İşletme Hesabına Geçme

İnstagram mağaza özelliği açma için sonrasında işletme veya içerik üreticisi hesabına geçiş yapılır. Bunun için gerekli adımlar takip edildikten sonra kısa sürede tamamlamak mümkündür.

Facebook Sayfasına Bağlama

İnstagram mağaza başvurusu nasıl yapılır için üçüncü aşama Facebook sayfanızı bağlamadır. Bunun için önce İnstagram profilniz açılır. Ardından da profil düzenle bölümüne gelinir. Ekranda göreceğiniz herkese açık işletme bilgileri kısmından, sayfa seçilir.

Ardından da hesabın ilişkilendirileceği bir Facebook hesabı seçilir. Eğer yoksa yeni bir tane açılır. Ancak Facebook’ta mağaza zorunlu değildir. Yalnızca sayfa gereklidir.

Ürün Kataloğu Yükleme

İnstagram mağaza özelliği nasıl kullanır için dördüncü aşama katalog yüklemedir. Bunun için iki yol vardır. Katalog yöneticisi kendin yap şeklinde bir modeldir.  E-Ticaret platformu ortağı ise BigCommerce ve Shopify tarzı onaylı e-ticaret platformu ortaklarından biri üzerinden yapılır.

Hesap Değerlendirmesi

İnstagram mağaza başvurusu nasıl yapılır için diğer adım hesap değerlendirmesidir. Değerlendirmeye gönderme için önce işletme profili üzerinden ayarlar menüsüne gelinir. Sonrasında ise alışveriş özelliği için kaydol’a tıklanır.

Ardından işlemler takip edilerek, değerlendirme için yollanır. Mevcut durumu kontrol de yine ayarlar üzerinde, alışveriş sekmesinde yapılır. Onay gelince alışveriş özelliği açılabilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67