Instagram Keşfet Algoritması Nedir, Keşfete Çıkma

Instagram Keşfet Algoritması Nedir, Keşfete Çıkma

Instagram, günümüzde yaygınca kullanılan bir sosyal mecradır. Bu platformun ön plana çıkma nedenlerinden biri ise, kullanıcıların keşfete çıkabilmesi ve bu sayede daha geniş kitlelere erişebilmesidir. Bu bağlamda Instagram’da ünlü olmak isteyenler, Instagram keşfete düşme 2021 konusu üzerine araştırmalar yapmakta ve gönderilerinin Instagram keşfet sekmesinde yer almasını istemektedir.

Instagram keşfet, belirli bir algoritmaya göre çalışmakta ve bu algoritmaya uygunluk gösteren hesapların belirli gönderilerini herkese açık olan keşfet kısmında sergilenmesini sağlamaktadır. Bu sekme sayesinde herkese açık olan hesapların belirli gönderileri ön plana çıkmakta ve daha fazla beğeni, izlenme ve yorum alabilmektedir. Instagram’ın keşfet sekmesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve keşfete düşmek için yapılması gerekenleri öğrenmek için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz.

Instagram Keşfet Nedir?

Instagram keşfet, Instagram platformunun ön plana çıkan ve en çok kullanılan sekmelerinden bir tanesidir. Bu sekme, kullanıcıların kendi ilgi alanlarına uygun olacak şekilde planlanmış gönderilere erişmesini sağlamaktadır. Instagram keşfet nedir sorusuna yanıt arayanlar, bu sekme sayesinde Instagram platformunda daha kaliteli zaman geçirilebildiğini bilmelidir. Zira daha önce de belirttiğimiz gibi, keşfet sekmesinde bulunan gönderiler, tamamen sizin etkileşim kurduğunuz, beğendiğiniz, takip ettiğiniz hesaplara uygun olarak hazırlanmaktadır.

Instagram keşfet, bir algoritmaya göre hazırlanmakta ve bu algoritma sayesinde bazı hesaplar bu sekmede yer alabilmektedir. Keşfete çıkabilen hesaplar, daha geniş kitlelere ulaşabildiği için de daha fazla takipçi ve ziyaretçi kazanabilmekte ve hesaplarının çok daha popüler bir hale gelmesini sağlayabilmektedir. Bu nedenle günümüzde ön plana çıkmak isteyen Instagram kullanıcıları, keşfete nasıl çıkıldığını araştırmaktadır.

Instagram Keşfet Algoritması Nedir?

Instagram bir algoritmaya bağlı olarak çalışmakta ve bu algoritma sayesinde daha iyi bir deneyim sunabilmektedir. Bu algoritma, hem kendine uygun içerikler bulmak isteyen kullanıcılar hem de ön plana çıkmak isteyen Instagram hesapları için oldukça önemlidir.  Instagram keşfet algoritması nedir sorusunun yanıtını merak edenler, aşağıdaki listeye göz atarak bu algoritmanın çalışma prensibi hakkında daha detaylı bilgi alabilir.

Instagram algoritmasına göre bir gönderiyi beğenirseniz, keşfet sekmesinde o gönderiyle alakalı olan içerikler karşınıza çıkacaktır.

Yorum yaptığınız, beğendiğiniz, paylaştığınız, yanıt verdiğiniz ve bu gibi etkileşim sağlayan eylemler yaptığınız gönderiler de, algoritmaya göre ön plana çıkartılmaktadır.

Algoritmaya göre, bir gönderi ne kadar fazla etkileşim alırsa bir o kadar başarılı kabul edilir ve daha geniş kitlelere gösterilebilmek için keşfet sekmesine yerleştirilir.

Algoritma, gönderi atıldıktan 30 dakika sonrasını baz almaktadır. Etkileşim için bu dışında belirli bir süre bulunmamaktadır.

Algoritma, belirli saatlerde daha etkilidir. İş çıkış saatleri, öğle arası saatleri gibi en çok Instagram’a giriş yapılan saatler, çok daha önemli ve etkili olmaktadır.

Yukarıda belirtilen hususlara göre çalışan bu algoritma, hem keşfete çıkılması hem de keşfet sekmesinde kişiselleştirilmiş içeriklere erişilmesi için büyük bir önem taşımaktadır. Bu unsurları göz önünde bulundurarak paylaşım yapan Instagram hesapları keşfete çıkmakta zorluk yaşamamaktadır.

Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?

Kendini, şirketini, markasını veya paylaşımlarını ön plana çıkartmak isteyenler, daha hızlı bir şekilde başarıya ulaşabilmek için keşfete nasıl düşülür sorusuna yanıt aramaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, Instagram’ın keşfet sekmesine düşebilmek için algoritmayı etkilemek gerekmektedir. Aşağıdaki listede, gönderilerinizin keşfet kısmında sergilenebilmesi için dikkat etmeniz gereken unsurlar belirtilmektedir.

 1. Keşfete kolayca çıkmak için mutlaka Instagram hesabınıza önem vermeli ve takipçi sayınızı yükseltmeye çalışmalısınız. Zira keşfete çıkan gönderilere bakıldığı zaman, pek çoğunun yüksek takipçili hesaplar tarafından paylaşıldığı görülmektedir.
 2. Gönderi paylaşımı yaparken konumunuzu da paylaşmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede bölgesel bir hedef oluşturabilir ve etkileşiminizi arttırabilirsiniz.
 3. Instagram gönderileriniz için hashtag kullanmalısınız.
 4. Instagram platformuyla uygun olacak boyutlarda paylaşımlar yapmanız da oldukça önemlidir.
 5. Hedef kitlenizi belirlemeli ve ona uygun paylaşımlar yapmalısınız.
 6. Instagram’da herhangi bir gönderi paylaşmadan önce mutlaka gönderilerinizin kaliteli ve özgün olmasına dikkat etmelisiniz.
 7. Hesabınızın ön plana çıkabilmesi için mutlaka insanların gönderilerinizi kaydetmesini sağlamalısınız. Bu nedenle sıkça araştırılan ve popüler olan konulara yönelik paylaşımlar yapabilirsiniz.
 8. Fotoğraf, video, reels veya IGTV paylaşımlarının açıklama kısmını boş bırakmamalısınız. Açıklamalarınız çok uzun olmamalı ve yalnızca hashtag etiketlerinden oluşmamalıdır.
 9. Hesabınızdaki paylaşımların kaliteli bir kamera ile çekilmiş olmasına dikkat etmeli ve hesabınızın genel olarak derli toplu durmasını sağlamalısınız.
 10. Keşfete düşme sürecinde kullanıcı adınızı ve bu gibi önemli bilgilerinizi değiştirmemeye de özen göstermeniz tavsiye edilmektedir.

Yukarıdaki listede belirtilen 10 hususu göz önünde bulundurarak Instagram hesabınızı yönetirseniz, keşfete düşmeniz çok daha kolay olacaktır. Instagram keşfete düşme 2021 unsurları sayesinde hesabınızı büyütebilir, marka bilinirlik seviyenizi arttırabilir ve istediğiniz gibi bir Instagram hesabına sahip olabilirsiniz.

Instagram Keşfet Etiketleri 2021

Instagram Keşfet Algoritması

Instagram platformunda keşfete çıkabilmek için daha önce de belirttiğimiz gibi bazı etiketlerin kullanılması oldukça önemlidir. Instagram keşfet sekmesinde yer alan gönderilere göz atıldığı zaman, bu gönderilerde hashtag kullanımı olduğu görülmektedir. Instagram keşfet etiketleri 2021 konusu üzerine araştırma yapanlar, aşağıdaki listede bulunan etiketleri kullanarak ön plana çıkabilmektedir.

 • #fyp
 • #instaforlike
 • #nofilter
 • #love
 • #tbt
 • #nature
 • #instagood
 • #photooftheday
 • #lifeisgood
 • #selfie
 • #sun
 • #travel

Bu ve bu gibi pek çok etiket, Instagram platformunda yaygın olarak kullanıldığı için ön plana çıkmayı çok daha kolay hale getirmektedir. Instagram keşfet algoritmasına dikkat eden ve doğru etiket kullanan bireyler, bu platformda çok daha başarılı olabilmektedir.

Instagram Keşfet Saatleri 2021

Instagram, günün her saatinde yaygın olarak kullanılsa dahi, bazı gün ve saatlerde çok daha fazla kullanılmaktadır. Bu da demek oluyor ki, keşfete çıkmak isteyen bireyler, özellikle bazı saatlerde paylaşım yapmalıdır. Bu sayede daha fazla etkileşim alınabilmekte ve alınan bu etkileşim sayesinde de keşfete çıkılabilmekte, daha geniş kitlelere erişilebilmekte ve en önemlisi Instagram üzerinde bilinirlik seviyesi arttırılabilmektedir. Instagram keşfete düşme saatleri 2021 konusunu araştıran bireyler, aşağıdaki listede belirtilen zaman dilimlerini tercih ederek paylaşım zamanlarını ayarlayabilmektedir.

 1. Pazartesi günleri saat 06.00, 10.00 ve 22.00
 2. Salı günleri saat 02.00, 04.00 ve 09.00
 3. Çarşamba günleri saat 07.00, 08.00 ve 23.00
 4. Perşembe günleri saat 09.00, 12.00 ve 19.00
 5. Cuma günleri saat 05.00, 13.00 ve 15.00
 6. Cumartesi günleri saat 11.00, 19.00 ve 20.00
 7. Pazar günleri 07.00, 08.00 ve 16.00

Belirtilen bu saatler, Instagram’a en çok giriş yapılan saatlerdir. Ancak bu noktada paylaşımlarınızı akşam saat 22.00 saatinden sonra yapılan paylaşımlar çok dikkat çekmemektedir. İdeal paylaşım saatleri 09.00 ila 11.00 arasındadır.

Instagram’da Keşfete Düşme Hilesi

Instagram Keşfete Düşme Hilesi

Instagram’da en hızlı şekilde ön plana çıkmak isteyenler, Instagram’da keşfete düşme hilesi konusu üzerine araştırma yapmaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, günümüzde pek çok farklı site Instagram için hile satışı yapmaktadır. Ancak Instagram algoritması tüm hileleri kısa bir süre içerisinde tespit edebilmekte ve hile kullanan hesabın askıya alınmasına ve hatta tamamen kullanıma kapatılmasına neden olabilmektedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67