Instagram Keşfet Algoritması Nedir?

Instagram Keşfet Algoritması Nedir?

İnstagram keşfet algoritması nedir, nasıl keşfete düşülür? sorusu, İnstagram kullanıcılarının en çok merak ettiği soruların en başında gelmektedir. Dünya genelinde en sevilen ve en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan İnstagram uygulamasında, kullanıcılar kendilerine ait olan profillerde hikaye, fotoğraf ve video paylaşımları yapabilmektedir.

İnstagram uygulamasında paylaşılan bu gönderilen geniş kitlelere ulaşması ise her İnstagram kullanıcısının en büyük amacı olmaktadır. Bu nedenle İnstagram kullanıcıları hesaplarının etkileşimlerini arttırmak için çalışmaktadır. İnstagram hesaplarının etkileşimlerinin artması için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

Instagram Keşfet Algoritması Nedir?

İnstagram keşfet bölümü, İnstagram uygulamasının en önemli kısımlarından birisi olup, keşfet kısmına çıkan gönderiler dünya çapında olmak üzere çok geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Bu nedenle her İnstagram kullanıcısı profillerinde yaptıkları paylaşımların keşfette gözükmesini istemektedir. İnstagram keşfet kısmında çıkabilmek için öncelikle İnstagram kullanıcı hesaplarında yapılan video, hikaye ve fotoğraf paylaşımlarının özgün ve dikkat çekici olması gerekmektedir.

İnstagram keşfet kısmında çıkan İnstagram gönderilerine gelen beğeni ve yorum sayıları yükselişe geçmekte ve hesap etkileşimleri de artmaktadır. Aynı zamanda İnstagram kullanıcı hesaplarına gelen takipçi sayılarında da büyük oranda çoğalmalar yaşanmaktadır. Bu nedenlerden dolayı İnstagram keşfet kısmında yapılan paylaşımların çıkması büyük önem taşımaktadır. İnstagram keşfet algoritmasına göre keşfet bölümünde yer alan gönderiler dünya genelinde geniş bir kitleye ulaşma şansını her zaman yakalamaktadır.

Instagram Uygulamasında Nasıl Keşfete Düşülür?

Keşfete düşme Instagram

İnstagram uygulamasında keşfete düşebilmek için İnstagram kullanıcılarının bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Bunlara uyulduğu takdirde İnstagram kullanıcılarının keşfet kısmında paylaşımlarının çıkması daha kolay olmaktadır. Bunlara bağlı olarak İnstagram’da keşfete düşmek için yapılması gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Düzenli Olarak Paylaşım Yapmak
 • Özgün ve Kaliteli Olan İçerikler Hazırlamak
 • Konum Bilgisini Açmak
 • Uygun Olan Etiketleri Kullanmak
 • İlgi Çekici Olan Paylaşımlar Yapmak
 • Yapılan Paylaşımlarda Açıklamalara Özen Göstermek
 • İnstagram Hesabında Çok Fazla Değişiklik Yapmamak
 • İnstagram Keşfet Kısmına Çıkan Diğer Hesapları Takip Etmek
 • Takipçi Sayısını Arttırmak
 • Paylaşımlara Gelen Yorum ve Beğeni Sayılarının Yüksek Olmasına Dikkat Etmek
 • İnstagram Kullanıcı Profilini İyi Düzenlemek

Düzenli Olarak Paylaşım Yapmak

İnstagram algoritmasına göre keşfet bölümüne düşebilmek için öncelikle İnstagram kullanıcı hesabından her gün ve düzenli olarak paylaşım yapmaya özen göstermek gerekmektedir. İnstagram uygulamasının algoritması, her gün düzenli olarak paylaşım yapan ve istikrarlı olan hesapları keşfet kısmına daha çabuk çıkarmaktadır. Bu nedenle keşfete çıkmak isteyen her İnstagram kullanıcısının her gün belirli olan saatlerde düzenli olarak hikaye, video ve fotoğraf paylaşımları yapması gerekmektedir.

Özgün ve Kaliteli Olan İçerikler Hazırlamak

İnstagram kullanıcı hesapları ile yapılan paylaşımların özgün ve kaliteli olması, İnstagram algoritmasına göre keşfet kısmında görünmesine büyük etkisi olmaktadır. Özgün ve kaliteli olan paylaşımlar daha kolay bir şekilde İnstagram keşfet kısmında yer almaktadır. Aynı zamanda güncel olan ve sevilen olan içeriklerle paylaşımlar yapmakta keşfete düşmek için yardımcı olmaktadır.

İnstagram profillerinde paylaşılanların kopya içerikler olması ise her zaman için hem profil etkileşimlerinin artması, hem de keşfete çıkmak için engelleyici bir sorun olmaktadır. bu nedenle İnstagram kullanıcı hesaplarında yapılan bütün paylaşımların özgün içeriklere sahip olması gerekmektedir.

Konum Bilgisini Açmak

İnstagram uygulamasında paylaşılan yemek, gezi ya da bunlara benzeri içeriklerde konum bilgisinin açılması, İnstagram algoritması tarafından iyi olarak algılanmakta olup, bu sayede keşfet kısmında bu gönderilerin çıkması daha kolay olmaktadır. Bu nedenle İnstagram kullanıcı hesabında yapılan paylaşımlara konum bilgisinin de eklenmesi, keşfete çıkmak açısından önemli bir nokta olmaktadır.

Uygun Olan Etiketleri Kullanmak

Uygun etiketleri kullanmak Instagram

Instagram keşfet etiketleri, keşfet kısmına çıkmak için en önemli unsurlardan olmaktadır. Buna bağlı olarak yapılan İnstagram paylaşımlarında kullanılan etiketlerin, yani hashtagların her zaman için yapılan paylaşımlara uygun olması gerekmektedir.  İnstagram uygulamasında etiket kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Çok uzun olan etiketler kullanmamak
 • Spam olarak kabul edilen etiket kullanımından kaçınmak
 • Güncel olan etiketleri kullanmak
 • Popüler olan ve takipçi sayısı yüksek olan İnstagram hesaplarının kullandığı etiketleri kullanmak
 • Etiketleri yorum kısımlarında paylaşmak
 • Paylaşımlarda farklı olan etiketleri kullanmak
 • Aynı paylaşımda en fazla 4 etiket kullanmaya dikkat etmek

İlgi Çekici Olan Paylaşımlar Yapmak

İnstagram kullanıcı hesaplarında yapılan fotoğraf, video ve hikaye paylaşımlarının içeriklerinin her zaman için ilgi çekici olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Yapılan gönderilerin ilgi çekici olması ise İnstagram algoritmasının daha çabuk bir şekilde gönderileri keşfete göndermesini sağlamaktadır. Paylaşımların ilgi çekici ve özgün olması bu gönderilere yapılan beğeni ve yorum sayılarının da artmasını sağlamakta ve böylelikle gönderilerin keşfet kısmında görünmesi de kolaylaşmaktadır.

Yapılan Paylaşımlarda Açıklamalara Özen Göstermek

İnstagram paylaşımlarında yer alan açıklama kısmının doğru ve eksiksiz bir şekilde yazılması da, İnstagram keşfete düşmeyi kolaylaştıran etkenlerden birisi olmaktadır. Bu nedenle yapılan video, fotoğraf ve hikayelerin açıklama kısımlarının hiç bir zaman boş bırakılmaması gerekmektedir.

Instagram Hesabında Çok Fazla Değişiklik Yapmamak

İnstagram algoritmasının işleyişine göre İnstagram kullanıcı hesabında sık olarak yapılan değişiklikler, profillerin tanınmasını olumsuz olarak etkilemekte ve buna bağlı olarak gönderilerin keşfet kısmında gözükmesi de zor olmaktadır. Bu nedenle İnstagram hesap adı ya da kullanıcı adı gibi bilgilerden emin olduktan sonra değiştirilmeden paylaşımların yapılması gerekmektedir.

İnstagram Keşfet Kısmına Çıkan Diğer Hesapları Takip Etmek

İnstagram keşfet bölümünde çıkabilmeyi kolaylaştıran bir diğer yöntemde, İnstagram keşfet kısmında çıkan hesapları takip etmek olmaktadır. İnstagram keşfet kısmında çıkan hesapların takip edilmesi ile kullanıcı hesaplarının etkileşimleri de daha iyi bir şekilde artışa geçmektedir.

Takipçi Sayısını Arttırmak

Bir İnstagram kullanıcı hesabının keşfet kısmında çıkması konusunda en önemli noktalardan birisi de, takipçi sayısının yüksek olmasıdır. Takipçi sayıları yüksek olan hesaplar İnstagram keşfet kısmında daha çabuk çıkmaktadır. Takipçi sayısının yüksek olması ile birlikte İnstagram kullanıcı hesaplarında yapılan paylaşımlara gelen yorum ve beğeni sayıları da artmakta ve bu sayede İnstagram keşfet kısmında çıkmak kolaylaşmaktadır. Her zaman keşfet kısmında çıkan hesapların etkileşimleri de yüksek olmaktadır.

Paylaşımlara Gelen Yorum ve Beğeni Sayılarının Yüksek Olmasına Dikkat Etmek

İnstagram kullanıcı hesaplarında yapılan fotoğraf, video ve fotoğraf paylaşımlarının etkileşimlerinin yüksek olması, keşfet kısmında gözükmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle keşfet kısmında çıkmak isteyen her İnstagram kullanıcısının paylaşımlarına gelen beğenileri ve yorumları çoğaltması gerekmektedir. Bunun içinse İnstagram kullanıcı hesabı takipçilerinin çok olması lazımdır.

İnstagram Kullanıcı Profilini İyi Düzenlemek

İnstagram kullanıcı hesaplarının İnstagram keşfet kısmında çıkabilmesi için öncelikle kullanıcı profillerinin iyi düzenlenmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak İnstagram kullanıcı adının akılda kalıcı bir isim olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda İnstagram kullanıcı profili resminin de, kaliteli bir görsel olması lazımdır.

İnstagram kullanıcı profili kişi bilgilerinin ise eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Bunlara dikkat edildiği takdirde İnstagram algoritması tarafından profiller daha çabuk fark edilmekte ve bu sayede keşfet kısmına hızlı bir şekilde düşülebilmektedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67