İnstagram Kaç GB İnternet Harcar?

İnstagram Kaç GB İnternet Harcar?

İnternet, günümüzde en önemli yere sahiptir. İnternette kısa bir süre dolaşmak, büyük veri kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle İnstagram kaç GB internet harcar, her zaman merak edilir.

İnstagram, kullanıcılara sunulduğu ilk günden bu yana büyük bir kullanım bulmuştur. Dolayısıyla global çapta milyonlarca kişi, her gün giriş yapar. Bu durum sayısız fotoğraf ve video paylaşımı anlamına gelir.

Günümüzde herkes, İnstagram’da saatlerini harcar. Bu nedenle herkes, paketlerinin çabuk bittiğini fark eder. Ancak çoğu zaman, amacını bilmez. İnternette gezinme ve sayfa yükleme de belirli miktarda veri alsa da büyük kısmını İnstagram, tek başına harcar. Peki, İnstagram ne kadar internet harcar?

İnstagram Ne Kadar İnternet Harcar?

İnstagram, her fotoğraf ve video başına belirli bir boyutta veri ister. En çok internet yiyen sosyal medya incelendiğinde, İnstagram’ın büyük bir söz sahibi olduğu söylenebilir.

Zira bu platformda, her bir fotoğraf 512 KB’tır. Bu ilk önce düşük zannedilebilir. Ancak İnstagram keşfet, çoğu kişi tarafından ziyaret edilir. Ayrıca her kişi kendi akışını da ziyaret eder. Bu durum, hatırı sayılır miktarda fotoğrafın görüntülendiği anlamına gelir.

İki tane fotoğraf görüntüleyince bu 1024 KB’a denk gelir. Bu da 1MB olur. Her ne kadar her kişi aynı sayıda fotoğraf görüntülenemese de bahsettiğimiz nedenle açılan fotoğraflar oldukça fazladır. Bu sayı için günlük 100 sayısı belirlenirse, ayda 1,5 GB internetinizin gideceğini gösterir.

Bu durum önce çok az görülebilir; ancak buna videolar dâhil değildir. Bir video, 35 MB’tır. Her gün 10 video açıldığı varsayılırsa, 350 MB günlük harcama anlamına gelir. Bu da aylık hesaplamada 10 GB veri demektir.

Dolayısıyla bu verilere göre İnstagram ne kadar internet harcar büyük verilere sahiptir. Ancak bunlar tahmini sayılar olup, her kullanıcıda değişir. Ancak verilen değerlerden kendi İnstagram’ınızın ne kadar harcadığını bulmak mümkündür.

Bununla beraber bu sayı genellikle yüksek olur. Zira İnstagram, çoğu kullanıcı tarafından popülerdir ve saatlerce kullanılır. Keşfet’te geçirilen küçük zamanlar bile büyük kayıplara neden olabilir. Zira 15 dakikada 10 video izlemek size rahat bir şekilde 10 GB harcatır.

Ancak burada söz konusu verilerin, sadece izleme ve görüntüleme üzerine olduğu da bilinmelidir. Zira yüklediğiniz fotoğraf, story ve videolar, farklı boyutlarda veri gerektirir.

İnstagram Neden Fazla İnternet Harcar?

Peki, İnstagram neden fazla internet harcar? Platformda fotoğraf ve video boyutu üzerinden yaptığımız hesaplama, büyük bir harcama olduğunu gösterir. Bu durum, çoğu kullanının aklına neden böyle olduğu sorusunu getirebilir.

İnstagram, bilindiği üzere fotoğraf ve video temellidir. Her ne kadar başka platformlarda da bu seçenekler olsa da kuruldukları taban farklılık gösterir. Bu durum, gereken veriyi de arttırmaktadır.

Ancak tek neden bu değildir. Birçok kullanıcı, İnstagram’da videoların kendisi tarafından açılmadan, oynamaya başladığına tanıklık eder. Bunun nedeni, standart bir özellik olmasıdır. Eğer siz değiştirmemişseniz, büyük olasılıkla aktif halde gelir.

Bu kullanışlı olsada bilmeniz gereken, İnstagram’ın her videoyu çok kısa sürede yüklediğidir. Bu nedenle siz onu durdurma fırsatı bulamadan, yüklemesini yapar. Böylece siz bir fotoğrafa bakmasanız, videoyu izlemeseniz dahi veriniz gider.

İnstagram Harcanan İnterneti Düşürme

İnstagram kaç GB harcar bazı ayarlamalar ardından düşürülebilir. Bunun için öncelikle İnstagram hesabınıza girmeniz gerekir. Ardından profilinizi açarak, sağ üstteki simge aracılığıyla ayarlara gelinir.

Sonrasında hesap altından, hücresel veri kullanımı seçilerek, daha az veri kullan seçilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67