Instagram İp Adresinden Konum Bulma

Instagram İp Adresinden Konum Bulma

İnstagram ip adresinden konum bulma konusunda özellikle birçok kullanıcının aklına gelen standart sorular arasında bulunuyor. Türkiye’de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi bireysel hakları ve gizlilikleri korumak adına yasalar bulunuyor ve tüm bu yasalar anayasa içerisinde maddeler halinde belirtilmiştir. Bir insanın özel hayatına yapılacak saldırılar İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanmaktadır bu sebeple güvence altına alabilecektir.

İp tespiti yapmak konusunda bu konuda herhangi bir işlem yapan kişiler yargılanabilecektir ve aynı zamanda ek olarak bilişim suçları yasasından yargılanabilecekler. Bu nedenle bu tarz bir işlemi yapmadan önce tüm bu suçlardan yargılanabileceğiniz konusunda dikkat etmeniz gerekiyor. Bir kişinin konumunu belirlemek için yapılacak en ufak bir girişim bile hapis cezası ile yargılanabilir. Bunun dışında ip adresi bulmak için farklı yöntemler bulunuyor.

Instagram'da Başkasının Konumunu Bulma

Instagram'da başkasının konumunu bulma

İnstagram da başkasının konumunu bulma konusu için özellikle kullanıcılar İnstagram’a bağlanmak için telefon, bilgisayar veya tabletleri üzerinden wifi ve operatörleri üzerinden internet kullanmak durumundadırlar. Kullanılan internet hizmeti ne olursa olsun yaptıkları ip internet sağlayıcısı tarafından güven alına alınır. İnstagram üzerinde başka kişinin konuşumu bulma konusunda,

 • İnstagram üzerinden ip belirleme genel olarak bahsedilen iki farklı sebepten dolayı mümkün olmayacaktır ve en mantıklı yer belirleme yolu, yer belirlemek istenilen kişinin profilinden konum ekleyip eklemesidir.
 • İkinci bir konum bulma yöntemi de hikâye bölümünde kişilerin konum ile alakalı herhangi bir içerik paylaşıp paylaşmadığıdır.
 • Konum belirleme taktikleri kamuya açık bir platform üzerinden tahmin ile yürütülebilir ve bununla beraber karşı tarafa herhangi bir deşifre, zarar gibi eylemler içermedikçe suç ögesi olarak sayılmaz fakat ciddi anlamda bir rahatsızlık bulunuyorsa bu durumda şikâyet edilebilirsiniz.

Sosyal Medya Üzerinden Konum Bulma

Sosyal medya üzerinden konum bulma işlemleri ip adresi gibi yöntemlerle yapılacaksa bu durumda amatör birinin yapması zor olacaktır. Mutlaka profesyonel birinden destek alınması gerekir. Çünkü bu tarz işlemler herhangi bir uygulama ile kolay ve hızlı bir şekilde olmaz. Bunun dışında yakalandığınız durumlarda hapis cezasına kadar gidebilme durumu bulunmaktadır. Bunun dışında İnstagram hesabı için ip adresi bulma konusunda mahkemeye başvurduğunuz zaman mahkeme kişilerin tespit edilmesi için bilişim suçları ile İnstagram’ la iletişime geçerek gerekli olan talepleri yapar.

Bilişim suçları da İnstagram her talebe olumlu cevap vermez ve sözün özü ip adresini öğrenerek şikâyette bulunmak işlemleri daha hızlandırır. Bu sebeple rahatlıkla bu tarz yasal bir işlem üzerinden destek alabilirsiniz.

Fake Hesabın İp Adresini Bulma

Fake hesabın ip adresini bulma konusunda bu işlem sadece yasal bir şekilde mahkeme başvurusu yaparak bulunur. Bunun dışında fake hesap üzerinden bu tarz bir işlem tamamen imkansızdır. Son dönemde birçok kişi zamanının neredeyse hepsini İnstagram ve benzeri sosyal medya platformlarında geçirmektedir. Bu durumda sizlere rahatsızlık veren veya küfür yediğiniz gibi istenmeyen durumlar olabilir. Bu sebeple bu kişileri tespit ederek kim olduğunu ve nerede olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. İnstagram üzerinde tamamen bilinmeyen yabancı bir hesabın ip adresini bulmak herhangi bir programla yapılacak bir iş değildir. İnstagram hesabı üzerinden İP adresi nasıl alacağınızı öğrenmek için izlenmesi gereken adımlar,

 • Kişilerin İp adresini bilmek istediğiniz kişinin profiline girin, kullanıcı adlarının yanındaki üç noktayı tıklayın ve profil URL kopyalayın.
 • Herhangi bir ip adresi bulma programına gidin fakat bu programların güvenilir olduğuna emin olun.
 • Bağlantıyı çubuğa yapıştırın ve URL oluştur kısmına tıklayarak sonuçlar sayfası üzerinden yeni bir bağlantının oluşturulduğu görülür. Eğer bağlantı çok uzunsa Google URL kısaltıcı ile kısalttığınızdan emin olabilirsiniz.
 • Bir süre kişilerde sohbet edin ve onlara kısaltılmış bir bağlantı gönderin. Bu bağlantı ile birlikte onlara harika bir resim görmeleri veya bu bağlantıda harika bir hikâye okumaları istediğinizi söyleyebilirsiniz.
 • Kişiler bağlantıya tıkladıkları zaman kullanılan günlükçü web sitesindeki sayfa yenilenir ve kişilerin İp adresini sayfanın altından elde edebilirsiniz.
 • Kişilerle sohbet etmek için İnstagram veya Facebook kullanılıyorsa gerçek İp adresini almak için botları gizle seçeneğini açabilirsiniz. Bunun dışında bilmeniz gereken ilk şey kişilerin ip adresiyle gitmekte ve bundan emin olmakta yarar vardır.

İnstagram Hesaplarının İp Adresi Nasıl Bulunur?

Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre yaklaşık İnstagram’da 1,3 milyardan fazla aktif hesabın bulunduğu bilinmektedir. Bu istatistiklerle birlikte tüm kullanıcıların güvenliği ve daha rahat kullanım sağlayan İnstagram şirketi tüm kullanıcılar için yüksek bir güvenlik değeri sağlamaktadır. Bu nedenle İnstagram hesap ip adresi nasıl bulunur konusunda tüm kullanıcılar için yüksek güvenlik düzeyi sağlayarak bu tarz işlemleri tamamen imkânsız kılmaktadır.

İnstagram tarafından sağlanan güvenlik aşamalarıyla beraber ip adres, konum ve herhangi kişisel bilgiye kişilerin kendi isteği dışında erişebilmek imkansızdır bunun dışında bazı uygulamalar bu tarz bir işlemi vaat eder fakat bu tarz hesapları güvenmeyerek kesinlikle kişisel hesaplarınızı belirtmemeniz gerekir.

İnstagram İp Arama Araçları Neler?

İnstagram için mevcut ip adresini otomatik olarak çıkaran bazı ip arama araçları bulunuyor. Fakat tam olarak güvenilirlik sağladığına garanti verilmemektedir. Bu araçlardan biri iLocate uygulamasıdır. iLocate genel olarak İnstagram hesabından mevcut olan İP adresini otomatik olarak çıkaran bir İnstagram İp aracı olmaktadır. Kişilerin profil sayfasına giderek kullanıcı adını belirleyip uygulama üzerinden bakabilirsiniz. iLocate kullanımı için,

 • İlk olarak İnstagram ip arama aracına gidin ve ip adresini bulmak istediğiniz kişinin kullanıcı adını girerek bul kısmına tıklayın.
 • Onay kutusuna tıkladıktan sonra başlat kısmına tıklayın ve bir sonraki sayfada İnstagram hesabının kısmı detaylarını görüntüleyebilirsiniz. Fakat bu ayrıntılardan bazıları şu anda engellenmiş durumda olabilir. İp adresi ile ülke ve şehirleri görmek için tüm ayrıntıların engelini kaldır kısmına tıklayabilirsiniz.
 • Tüm ayrıntıların kilidini açtığınız zaman kullanıcıların e-posta adreslerini de görmeyi vaat etmektedir.
 • Bu uygulama genel olarak birkaç dakika içerisinde sonuç çıkarmayı vaat ediyor ve bununla birlikte kişilerin ip adresi bulunabilir.

İnstagram Fake Hesap Kime Ait Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Fake hesabın sahibini bulma Instagram

Günümüzde özellikle internet vazgeçilmez parçalardan biri ve özellikle İnstagram herkesin telefonunda yer eden uygulamalardan. Kişiler İnstagram hesabı üzerinde sahte hesapları açabilmektedir. Bu durumda kişiler fake yani sahte hesap olarak görülen hesapların kim olduğunu öğrenmek isteyebilmektedir. Bu sebeple hesabın o anki ip adresini bulmak kişilerin size lokasyon bilgisini verir. Böylece kişilerin kim olduğunu bilecek sonraki adımları daha rahat bir şekilde planlayabileceksiniz. İnstagram fake hesap kime ait olduğu nasıl öğrenilir için,

 • İp adresleri bulunduğu zaman kişilerin konumu, adları ve diğer kişisel bilgileri bulunabilir bunun dışında birisi hakkında tüm bu bilgileri bildiğiniz zaman birinin sohbet odağına, içeriklerine, web sitesi ve benzeri yerlere erişmesi engellenebilecektir.
 • Birinin ip adresini bulmak genel olarak suçtur fakat sizleri rahatsız eden kişileri bulmak için güvendiğiniz uygulamalar üzerinden destek alabilirsiniz.
 • İp adresi bulmak için Grabify İp Logger gibi kolay ve hızlı şekilde yapmanıza destek olacak farklı birkaç web sitesi bulunuyor.

Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67