İnstagram İçerik Önerileri ve Fikirleri

İnstagram İçerik Önerileri ve Fikirleri

İnstagram içerik önerileri ve fikirleri nelerdir, kaliteli sayfa içeriği nasıl olmalıdır? İnstagram sosyal medya üzerinde fotoğraf, video ve hikaye içerikleri paylaşılan, en çok tercih edilen sosyal medya platformları arasında yer almaktadır. Buradan kendi içeriklerinizi üreterek yüksek sayıda takipçi kazanmanız, böylece para kazanmanız mümkün olabilmektedir. Ancak önemli olan İnstagram üzerinden iyi içerikler üretmektir. Bu sebeple İnstagram içerik önerileri ve fikirleri ile kaliteli paylaşımlar yapabilirsiniz.

İnstagram içerik önerileri ve fikirleri arasında en bilinen kaliteli bir görsel yapısı oluşturmaktadır. Fotoğraflarınızı oluşturmadan önce kategori belirlemeniz, bu kategori doğrultusunda içeriklerinizi hitap eden kitleye yöneltmelisiniz. İnstagram içerikleri konusunda en bilinen fikirler ve uygulanan yöntemler şunlardır;

 • İnstagram üzerinden viral konularda içerik üretmek
 • Motivasyon ya da farklı mesleki konularda içerikler hazırlamak
 • Kişisel içerik üretmek üzerine bir İnstagram sayfası tercih edildiyse kitlelerin dikkatini çeken öznel içerikler oluşturmak (spor, yemek, hobi vb.)
 • Hikayelerde çoğunlukla mizahi paylaşımlara yer vermek
 • Profesyonel bir hesapsanız markanıza yönelik tanıtım içerikleri oluşturmak
 • İşletme satış arttırmayı hedefliyorsa İnstagram mağaza bölümüne yönelik ürünleri listelemek
 • Site yönlendirmesi yaparak İnstagram içerikleriyle reklam yapmak

Tüm bu yöntemler genellikle yüzeysel bir şekilde İnstagram içerik önerileri ve fikirleri olarak bilinmektedir. Elbette her İnstagram sayfasının belli bir özgünlük kazanması gerekmektedir. Bu sebeple sayfanızın başka bir muadili ya da aşırı benzeri paylaşımlar yapan bir rakibi olmadığına dikkat etmek gerekir.

İnstagram Sayfa Açarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat çekici Instagram içerikleri

İnstagram sayfa açarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, nasıl İnstagram sayfası açmak gerekir? Bir İnstagram sayfası için en önemli aşama iyi bir kullanıcı adı tercih etmektir. Çünkü kullanıcı adınız aslında sayfanızın tanıtımının başlangıcıdır. Akılda kalıcı ve dikkat çekici olması büyük öneme sahiptir. Sonrasında eğer açtığınız İnstagram sayfanız kişisel değil bir işletme hesabı ise kategori belirlenmesi gerekmektedir.

Belirlenen kategoriden sonra biyografi kısmı ve profil fotoğrafı oluşturulur. Burada kişisel bilgiler verilebileceği gibi işletme hesaplarında web sitesi ya da iletişim bilgilerinin paylaşımı söz konusudur. İnstagram sayfa açarken dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisi güvenliktir. Eğer hesabınızın iyi bir şifresi olmaz ve e posta, telefon numarası gibi doğrulanma seçenekleri tamamlanmazsa herhangi bir saldırıda kolayca hesabınız çalınabilir.

İnstagram hesabında tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra konu içeriklere gelir. Ürettiğiniz içeriklerin dikkat çekici olması için Fotoğraf’ın yanı sıra Reels, IGTV ve hikaye gibi paylaşım seçeneklerine yer vermeli. Paylaşımlarınızın yanı sıra takipçilerinizle iletişim kurmalısınız. İnstagram sayfa açarken dikkat edilmesi gerekenler bunlardır. Tüm aşamaları tamamladıktan sonra hazırladığınız bu sayfada dilediğiniz gibi paylaşımlar yapabilirsiniz.

İnstagram Sayfa Kategorileri

İnstagram sayfa kategorileri nelerdir, nasıl tercih edilir? İnstagram üzerinde belli kategoriler bulunmaktadır. Bu kategoriler profesyonel hesapların ilgi alanlarına göre seçilir. Kendi alanınızda seçmiş olduğunuz İnstagram sayfa kategorileri ile farklı kullanıcı kitlelerine önerilmeniz muhtemeldir. Tek yapmanız gereken paylaşımlarınızı bu kitleye hitap edecek şekilde oluşturmaktır. İnstagram üzerinde bilinen kategoriler şunlardır;

 • Giyim (Marka)
 • Eğitim
 • Sağlık/Güzellik
 • Kişisel Blog
 • Yazarlık
 • Kişsel bakım/ kozmetik
 • Fotoğrafçılık
 • Yemek
 • Restoran

Tüm bu İnstagram sayfa kategorileri ve daha fazlasına İnstagram profesyonel hesaplarda kullanılan yöntemler ile oluşturmak mümkündür. Bu şekilde hitap ettiğiniz kitleye uygun bir kategoride içerik üretebilirsiniz. Bir marka iseniz bu kategoriye uygun olarak ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Eğitim içerikleri oluşturan bir sayfaya sahipseniz eğitici konularda postlar paylaşabilir ve yönlendirmelerde bulunabilirsiniz. Kişisel blog türündeki hesaplar ise genellikle günlük yaşamla ilgili paylaşımların yapıldığı hesaplar olarak bilinmektedir.

Tüm bu İnstagram sayfa kategorileri ile hedeflediğiniz paylaşım tiplerini ve kitleyi oluşturmanız mümkündür. Ancak en önemlisi kategorinize uygun kaliteli ve dikkat çekebilecek içerikler oluşturmaktır.

Sosyal Medya İçerik Fikirleri

Sosyal medya içerik fikirleri nelerdir, en kaliteli içerikler nasıl oluşturulur? Konu içerik fikri olunca ilk tercih edilen genellikle belli bir alana yönelik yapılan paylaşımlardır. Eğer İnstagram’da kendinize ait kişisel bir hesap yönetiyorsanız günlük hayatınızdan bazı anlarda fotoğraflar çekerek paylaşımlar yapabilirsiniz. Bu samimi ve içten bir paylaşım olacaktır. Videolar ve fotoğraflar ile kişisel yaşantınızı paylaşmak birçok kişinin hoşuna gitmektedir. Özellikle de İnfluencerların yaptığı da tam olarak budur.

İçerik üzerine ilerlemek istiyorsanız Sosyal medya içerik fikirleri arasında kesinlikle Twitter düşünceleri yer almaktadır. Twitter üzerinden çeşitli olay, durum ya da konu üzerine fikir beyan edebilirsiniz. Bu şekilde insanlar sizin düşüncelerinize değer vererek takip etmeye başlayacaktır. Elbette Twitter üzerinde en etkili olan Tweetler mizahi tweetlerdir. Eğlence içeriği oluşturarak da bu mecrada hesabınızı büyütmeniz mümkündür.

Sosyal medya içerik fikirleri arasında kesinlikle ilk akla gelen videolardır. Bilgi vermek, eğlenmek, günlük yaşantıyı çekmek ya da son dönemlerde trend olan dans videoları paylaşmak TikTok, YouTube, İnstagram gibi sosyal medya platformlarında yaygın olarak ilgi görmektedir. Bu sayede video çeşitliliği sağlayabilir. Sürekli olarak üretmiş olduğunuz içeriklerle yüksek takipçi sayısına ulaşabilirsiniz.

İnstagram İçerik Bulma

İnstagram içerik bulma konusunda en geniş yelpazeye sahip platformlardan biridir. İnstagram içeriklerine göz atmak için en iyi seçenek keşfet fotoğraf ve videolarıdır. Burada algoritmaya uygun ve yüksek görüntülenme alan birçok içerik yer almaktadır. Buradaki içerikleri inceleyerek kendinize özgü bir konsept belirleyebilirsiniz.

İnstagram üzerinden çekecek olduğunuz videolar, Fotoğraflar ve diğer içerikler yüksek etkileşim alsın istiyorsanız özgün olmanızda fayda vardır. İnstagram içerik bulma aşamasında viral olan bir konuyu yorumlayabilir, kendinize has bir alanda paylaşım yapabilir ya da sadece eğlenceli bulduğunuz içerikleri kullanıcılara paylaşarak onların da eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede içerik bulmak için birçok farklı alanda kendinizi geliştirmeniz mümkün olacaktır.

İnstagram Sayfa İçerik Önerileri

Sayfa içerik önerileri Instagram

İnstagram sayfa içerik önerileri 2 grupta değerlendirilmektedir. İlk grup işletme tipi olan, satış yapmayı ve müşteri çekmeyi amaçlayan marka sayfalarıdır. Bir diğeri ise kişisel olarak yüksek takipçi sayısına ulaşmak isteyen İnstagram sayfalarıdır. İnstagram markalarının sayfa içerikleri için öneriler olarak şunlar verilebilir;

 • Markanın ürünlerini ön plana çıkarmak
 • Kampanya ve indirim bilgilendirmelerinde bulunmak
 • Farklı sosyal medya kanallarına ya da direkt web sitesine yönlendirmek
 • Markanın tanıtım video, fotoğraf içeriklerini yayınlamak
 • Kitle iletişimi kurmaya yönelik çalışmalar düzenlemek (markayı tanıtım etkinlikleri, anketler vb.)
 • Ürünleri müşteri deneyimi ve memnuniyeti sağlamak üzere İnstagram üzerinden satmak

İnstagram sayfalarında markalar yani profesyonel işletmeler için bu tip öneriler verilebilir. Kişisel hesaplarda İnstagram sayfa içerik önerileri ise daha çok öznellikten yana olmalıdır. Belli bir kitleye hitap etmek yerine daha çok günlük yaşantınızı katmak, eğlenceli içerikler paylaşmak vb. olarak söylenebilir. Bunun dışında bazı sayfaların spesifik içerikler ürettiği de bilinmektedir. Bu içerikler motivasyon sözleri, yemek ve kozmetik vb. ürün incelemeleri, hobi alanlarında üretilmiş olan sayısız içerik olarak görülmektedir.

İnstagram Post Fikirleri

İnstagram post fikirleri olarak en bilineni ortam paylaşımlarıdır. Ev içinde, cafede ya da herhangi bir mekanda çekilmiş olan postlar büyük ilgi görmektedir. İnstagram post fikirleri arasında en yaygın olan bir diğeri ise ürün fotoğraflamadır. Ürünleri fotoğraflayarak yüksek etkileşim kazanabilirsiniz. Son olarak verilebilecek örnek ise manzara fotoğraflarıdır. Bu fotoğraflar ile hoş bir görüntü oluşturulduğu, iyi bir kolaj ile yüksek etkileşim sağlanacağı bilinmektedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67