İnstagram Hikâye ve TV Alt Yazı Desteği Geliyor!

İnstagram Hikâye ve TV Alt Yazı Desteği Geliyor!

İnstagram Dünya’da en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. İlk kurulduğu günden beri getirdiği özellikler sayesinde, kullanışlı bir yapıya sahip. Yeni gelen bir özelliğe göre platformda IGTV içerikler için altyazı desteği sunulacak. Özellik hala geliştirilmekte olup, yapay zekâdan yardım alınacak. Altyazılar da böylece otomatik verilecek.

Bilindiği üzere Facebook’un satın aldığı İnstagram en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Kurulduğu günden bu yana çok sayıda özellikle oldukça kullanışlı yapıda. Bu kapsamda bir özellik, İnstagram IGTV için altyazı özelliği sunmakta.

IGTV hatırlandığı üzere yakın bir dönemde, uzun süreli ve dikey formatta videolar çekilebilmesi için sunulmuştu. Global çapta bir kullanım sunması ve IGTV’nin oldukça sevilmesi, birçok kişi tarafından kullanılmasını sağlamakta.

Ancak günümüzde çoğu kişi hesabında yabancı kullanıcılara da sahip. Durum böyle olunca kişilerin sadece kendi dillerinde çektiği IGTV’ler yeterli etki göstermiyor. Dolayısıyla getirilen alt yazı özelliği, daha pratik bir kullanım sağlamakta. Bu nedenle birçok kişi tarafından sevileceği söylenebilir.

İnstagram gerçekleştirdiği açıklamada değişik toplulukların etkileşimlerini yükseltmek adına yeni bir özellik geliştirdiğini belirtti. Bu kapsamda videolara altyazı da eklenebilecek. Platform özelliğin başlangıç aşamasında olduğunu söylerken, ilerleyen dönemlerde daha çok ülkede dil desteğiyle geleceğini söyledi.

Altyazı Eklenebilecek!

İnstagram IGTV altyazı için ilk kapsamda 16 destek sunulacak.  Ancak bir Facebook sözcüsü ilerleyen dönemlerde bunun artacağını, yapay zekâdan da yardım aldıklarını açıkladı. Facebook sözcüsü altyazıların kullanımının arttıkça yapay zekânın da gelişeceğini, kalitenin de böylece arttırılacağını söyledi.

Böylece hesaplarında yabancı kullanıcılar olan kişilere daha etkili biçimde ulaşılabilecek.

Yapay Zekâ Kullanmakta

Facebook sözcüsünün açıklamasından da anlaşıldığı gibi özellik, makine öğrenmeden güç almakta. Peki, burada altyazı nasıl çalışacak?

Burada kullanıcılar altyazı eklemeyecek. Dolayısıyla altyazı dertleriyle uğraşmanıza gerek yok. Zira yapay zekâ videonuzdaki konuşmaları algılayarak, kendisi otomatik altyazı yapacak. Hatırlandığı üzere 2016 senesinde Facebook, reklamlar için otomatik altyazı ürünü geliştirdiklerini söylemişti. Tabi çevirilerin arzu edilen seviyede bulunmadığı da açıklanmıştı.

Hatırlandığı gibi birçok kişi alakasız çevirilerden tepkiler vermişti. Üstelik işitme engeli olan insanlarda da yanlış çeviri büyük problemler oluşturmuştu. Facebook konu hakkında problemlerin farkında olduklarını söylerken, çevirilerin iyileştirme yollarını aradıklarını dile getirmişti.

Ek olarak şirket geride bıraktığımız a yeni bir yazılım geliştirdiğini, 10 dakika süreli veri etiketleriyle olumlu altyazılar yaptığını söylemişti. Seneler ilerleyip, makine öğrenim geliştikçe altyazıların da iyileşeceği söylenebilir.

İnstagram Hikâyelere Altyazı

İnstagram hikâyelere altyazı ekleme oldukça kolay şekilde yapılabilmekte. Zira herkesin bildiği üzere yer alan metin kutusu fotoğraf tarzındaki hikâyelerde güzel bir altyazı seçeneği sunabiliyor. Hikâyelerin çok da uzun olmaması altyazı yapmada çok sorun getirmiyor.

Ancak herkesin tahmin edeceği üzere İnstagram IGTV için bu böyle değil. Zira videolar daha uzun olduğu için, altyazılar oldukça uğraştırıcı olabilmekte.  Bununla beraber hikâyelerde video eklenmesi daha problemli.

Dolayısıyla daha pratik bir kullanım için İnstagram hikâye altyazı da geliyor. Matt Navarra yeni hikâyeler üzerine bir video dahi paylaştı. Burada görülebildiği kadarıyla video sonlandıktan sonra çıkarma sembolüne dokunuluyor. Ardından da altyazı çıkarması ekleniyor. Sonrasında tüm yazılar otomatik görünmekte.

Üstelik farklı renkler ve fontlar de mevcut. Özellik henüz test aşamasında. Ancak birçok kullanıcı şimdiden gelmesini beklemeye başladı. Peki, hikâye ve IGTV altyazılarında ne kadar verim alınabilir? Bu sorunun cevabı özellik geldikten sonra verilebilir. Dolayısıyla yayınlanma ardından gerekli bilgiler alınabilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67