İnstagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

İnstagram Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Son yılların dikkat çeken uygulamaları arasında yer alan İnstagram hesap silme nasıl yapılır? İnstagram uygulaması kurulduğu 6 Ekim 2010 tarihinden bu yana oldukça yoğun bir şekilde takip edilen sosyal medya uygulamalarından birisi olmuştur. Ancak çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak uygulamanın silinmesi de söz konusu olmaktadır.

İnstagram uygulamasını indiren ancak daha sonra silmek isteyen kişilerin bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirmesi için gereken adımları yazımızın devamında paylaşıyor olacağız. Öncelikle uygulamanın ayrıntılarına değinelim ve ardından geçici ya da kalıcı olarak İnstagram içeriğini silmek için hangi adımların izlenmesi gerektiğine bakalım:

İnstagram Nedir? Ayrıntıları Nelerdir?

Instagram Ayrıtıları Nelerdir

İnstagram nedir sorusu özellikle uygulamayı yeni kullanmaya başlayanlar tarafından merak konusu olmaktadır. İnstagram uygulaması bilindiği gibi; son yılların en çok tercih edilen sosyal medya içeriklerinden birisidir. Video ve fotoğraf başta olmak üzere; görsel ağırlıklı içeriklerin paylaşımına uygun olacak şekilde tasarlanmıştır ve kullanıcılarına çeşitli filtreler kullanma imkanı tanır.

Bu özelliğiyle kısa süre içerisinde yoğun ilgiyle karşılanmasının yanı sıra; zaman içerisinde uygulama bünyesine yeni özelikler dahil olmuştur. Sosyal medya alanlarında ücretsiz şekilde fotoğraf ve video içerikleri paylaşımına olanak tanıyan uygulama; içeriğine dahil ettiği, hikaye ekleme ve keşfet gibi özellikler sayesinde kullanıcıların ilgisini arttırmıştır.

Ancak günümüzde çok sayıda kişi İnstagram uygulamasını indirmesinin ardından hesabını kaldırmak istemektedir. Kimisi uygulamayı tercih etmediği için ya da sıkıldığı için hesabını silmek istemektedir ve gerekli adımları uygulama noktasında araştırmaya başlamaktadır. Yazımızda hızlı ve pratik bir şekilde uygulamayı kaldırmaya yönelik adımları sunacağız.

Bu adımda İnstagram hesabını silmek ve dondurmak arasındaki farka dikkat etmek gerekir. Öncelikle hesap dondurma işlemi ile kalıcı hesap silme işleminin adımları farklıdır. Birisinde sadece belli bir süre uygulama kullanımı söz konusu olmaz ancak diğerinde hesabın silinmesiyle geri dönüş olmaz. Her iki işlemin de ayrıntılarına değinelim:

İnstagram Kalıcı Hesap Silme

İnstagram kalıcı hesap silme işlemi genellikle internette çok yoğun zaman geçirilmesi nedeniyle tercih edilmektedir. Bunun dışında farklı sebeplerden kaynaklı olarak da silme işlemi talep edilebilir. Peki İnstagram hesabını kalıcı olarak kapatmak için uygulanması için gerekli şartlar nelerdir?

Öncelikle mobil cihazlar üzerinden işlemi yapılamadığı bilinmelidir. Ardından uygulanacak işlemler sırayla şu şekildedir:

 • Tarayıcı üzerinden giriş yapmak gerekmektedir. Daha sonra kişisel İnstagram hesabına girilir.
 • Hesaba giriş yapılmasının ardından profil kısmına giriş yapılır.
 • Kullanıcı adı kısmının yanında bulunan ayarlar seçeneği tercih edilir.
 • Çıkan ekranda sol üst bölümde yer alan profili düzenle seçeneği sayfanın son kısmındaki hesap silme seçeneği ile devam edilir.
 • Daha sonra hesabın neden silinmek istendiğine dair seçenekler çıkacaktır. Bu seçeneklerden en uygun olanı işaretlemek gerekir. İşaretleme yapmadan diğer adıma geçiş mümkün olmaz.
 • Ardından son adımda kişinin İnstagram uygulamasına giriş yaparken kullandığı şifre talep edilir.
 • Şifreyi girdikten sonra ise; hesabı kalıcı olarak sil seçeneğine tıklanır ve kalıcı şekilde hesap kapatılmış olur.

İnstagram silme işlemi kalıcı şekilde yapıldığında geri dönüşü olmayan bir uygulamadır ve kişiye ait takipçi, fotoğraflar gibi unsurlar tümüyle silinir. Bu nedenle eğer hesabı tamamen silme konusundan emin değilseniz; öncelikle geçici bir kapatma işlemi sayılan dondurma işlemini tercih edebilirsiniz.

İnstagram Geçici Kapatma İşlemi Nasıl Olur?

Instagram Hesap Silme

Hesabı tümüyle kapatmak istemeyenler için; geçici dondurma uygulaması da denenebilir. Hesap tamamen silindiğinde; içerikler İnstagram uygulaması tarafından arşivlenerek saklanır ancak diğer kullanıcılar göremez. Dolayısıyla sosyal medya hesaplarında tamamen içeriklerin kaybolması söz konusu değildir.

Yine benzer adımlar geçici kapatma uygulamasın da geçerlidir. Ancak bazı kısımları farklılık göstermektedir. Instagram hesabını dondurma işlemi uygulama bölgesinde bulunsa da; kullanıcılar doğrudan ve pratik olarak işlemi gerçekleştirmek için araştırma yapmaktadır. Özellikle hesabını dondurmak isteyip de yanlışlıkla silen kişiler tarafından uygulamaya çeşitli eleştiriler getirilmektedir. Peki hesabını dondurmak ve geçici bir süre için kapatmak isteyenler hangi adımları uygulamalıdır?

Instagram hesap dondurma işlemleri temel olarak şu şekildedir:

 • Instagram.com adresine bilgisayardan ya da mobil tarayıcıdan giriş yapılması gerekir. Instagram hesabını uygulamanın içinden geçici olarak kapatılması mümkün değildir.
 • Üst kısımda yer alan simgeye dokunarak profili düzenle seçeneğine giriş yapılması gerekir.
 • Ekranda aşağıya ilerlenir ve hesabımı geçici olarak kapat bölümüne tıklanır.
 • Bu işlemlerin ardından hesabını neden kapatıyorsun sorusu ile karşılaşılır. Bir menü çıkar ve bu menü arasında arasından seçim yapılması gerekir. Kapatma de nedeni belirtildikten sonra şifrenin tekrar gerilmesi talep edilir.
 • Ardından hesabı geçici olarak kapat bölümüne tıklanır ve işlem tamamlanır.

İnstagram Hesabı Neden Silinir?

Instagram hesabı neden silinir? Kişiye göre değişen pek çok farklı sebebi olabilir. Ancak genel olarak sosyal medya hesaplarını silme sebepleri benzer olmaktadır. Öncelikle Instagram kullanımı bir alışkanlık hatta bağımlılık aynı almaya başladığında kişiler hesaplarını silmeyi tercih edebilmektedir. İnternette çok fazla zaman geçirmesine neden olan bu tarz alışkanlıklar kimi zaman günlük yaşamdan çalabilmektedir. Ya da harcanmak istenen vaktin daha farklı şeyler için değerlendirilmesi söz konusuysa yine Instagram hesabının kapatılması yoluna gidilebilmektedir.

Bunun yanı sıra; sosyal hayat içerisinde sosyal medya araçları çok geniş yer tutmaya başladığında ve arkadaş buluşmasından sohbetten daha çok telefonla ilgilenmek gerektiğinde kişiler yine bu olanlardan uzaklaşmak isteği bilmektedir. Eğer devamlı olarak sosyal mecralardan uzak kalmak istemiyorsanız hesap dondurma işlemi de iyi bir alternatif olabilir.

Aynı zamanda internet teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştırması ile birlikte pek çok güvenlik tedbirlerinin de daha fazla zorlaştığı bilinmektedir. Yani çok sayıda insanın bilgilerinin sosyal ortamlarda dolaşabilmesi söz konusu olmaktadır. Özellikle internet dahilinde kendisini güvende hissetmeyen kişiler Instagram ve diğer sosyal medya hesaplarında silme işlemine yönelebilmektedir.

Bunlara ek olarak; Instagram silme sebeplerinden bir diğeri de internet mecralarının günümüzde çok yoğun bir yer tutması ve insanlar arasındaki bağların zayıflatmasıdır. Elbette teknolojik gelişmeler ve bu tarz uygulamalar uzakta olunsa bile iletişim kurmaya imkan tanımaktadır. Ancak günlük kurulan ve yüz yüze olan iletişiminin yerini tutmadığı için zaman zaman bu tarz alternatifler kişiler tarafından silinmek istenebilir.

Aynı zamanda internette her gün milyarlarca içerik paylaşılmak da ve çok sayıda kişi bu sosyal medya araçlarına dahil olmaktadır. Dolayısıyla bilginin korunması aşamasında her geçen gün tedbirlilik daha da zorlaşmaktadır. Bilgi gizliliği kavramını pek çok uygulama telefondan önemsenmesine rağmen kötü niyetli kişi tarafından kullanımı ve hacklenmesi de söz konusu olabilmektedir.

Tüm bu içerikler değerlendirildiğinde insanlar sosyal medya hesaplarını kapatmayı düşüne bilmektedir. Ancak elbette ki tüm sosyal hesaplardan uzaklaşmak değildir. Daha güvenli bir kullanım için dikkat edilmesi gereken bazı içerikler söz konusudur.

Instagram hesap nasıl silinir konusunun ardından güvenli bir uygulama kullanımı için; öncelikle paylaşım yapıldığı sırada kişisel verilere ait bilgilerin gizliliği konusuna dikkat edilmesi gerekir. Kişinin içinde bulunduğu her anın yerine daha çok paylaşmayı isteyeceği çeşitli kesitler sunması daha önemlidir. Bunun yanı sıra; önemli tedbirlerden birisi de hesabın görünmesini istenen belirli arkadaşlarla paylaşılmasıdır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67