İnstagram Hesabını Kalıcı Olarak Kapatma

İnstagram Hesabını Kalıcı Olarak Kapatma

İnstagram Hesabını Kalıcı Olarak Kapatma

İnstagram, günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan bir sosyal medya platformudur. Ancak İnstagram hesabını kalıcı olarak kapatma işlemi de pek çok kullanıcı tarafından yapılmaktadır. Eğer insanlar artık kullanmayacaksa veya vakti yoksa çoğu zaman silme işlemlerini tercih eder.

2010 yılında sürülen İnstagram, günümüzde milyonlarca kişi tarafından kullanılır. Zengin özellikleriyle birlikte her geçen gün yeni üyeler katılır. Ancak farklı sebeplerle kullanıcılar artık hesaplarında faal olmamayı tercih edebilir.

Bu durumda kullanıcıların büyük bir kısmı hesap silmeyi araştırır. Peki, hesabınızı kalıcı olarak kapatmak istiyorsanız ne yapmanız gerekir?

İnstagram Hesabı Nasıl Silinir?

İnstagram içerisinde pek çok özellik bulunur. Ancak çoğu kullanıcı çoğunun farkında olmadan platformu kullanır. Bunun temel sebebi hiçbir zaman ihtiyacı olmamasıdır. Hesap silme de bu kapsama giren bir detaydır. Dolayısıyla gerek yeni, gerekse eski pek çok üye kapatma işlemlerinin nasıl yapılacağı bilmeyebilir.

Bunun için bilgisayar üzerinden tek yapmanız gereken, aşağıdaki maddeleri tek tek uygulamadır;

 1. Kapatma işlemleri için öncelikle:

https://www.instagram.com/accounts/login/?next=/accounts/remove/request/permanent/ hesap kapatma linkine tıklayın gerekir.

 1. Eğer bilgisayardan hesabınız açık değilse, karşınıza gelen ekran sizden giriş yapmanızı ister. Bunun için kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılır. Kullanıcı ismi yerine telefon ve e-posta yazmanız da mümkündür. Şayet şifrenizi hatırlamıyorsanız, burada gördüğünüz “şifreni mi unuttun?” linkine tıklanır.
 2. Giriş yaptıktan sonra hesap kapatma nedeni seçilir.
 3. Sonrasında sizden şifrenizi tekrar girmeniz talep edilir.

Bu işlemler hesabınızı kapatmanızı sağlar. Bilmeniz gereken sildiğiniz hesabın kullanıcı isminin, yeniden almanızın mümkün olmadığıdır. Ayrıca,

 1. Profiliniz,
 2. Fotoğraflarınız,
 3. Videolarınız,
 4. Yorumlarınız,
 5. Beğenileriniz,
 6. Takipçileriniz,

Kalıcı olarak silinir. Dolayısıyla ilk önce iyi düşünmeniz tavsiye edilir. Eğer kapatmada kararlıysanız, fotoğraf ve videolarınızı yedeklemeniz önerilir.

İnstagram Geçici Kapatma

İnstagram hesabı dondurma hesabını uzun bir süre kullanmayacak olan, ancak hesap silmek istemeyen kişiler tarafından sıkça tercih edilir.

Bununla beraber tıpkı hesap kapatma işlemlerinde olduğu gibi çoğu kişinin bu kararı verene kadar gereksinimi olmaz. Eğer dondurma işlemlerini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, şu maddeleri takip etmek yeterlidir;

 1. Bilgisayardan İnstagram’ı açın.
 2. Eğer hesabınız açık değilse, kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak erişim yapın.
 3. Sağ üst köşeden profilinize girin.
 4. Ekranda gördüğünüz “profili düzenle” butonuna tıklayın.
 5. Alt kısımda gördüğünüz “hesabımı geçici olarak kapat”  seçeneğine tıklayın.
 6. Sonrasında hesabınızı neden kapattığınıza dair soruyu yanıtlayın.
 7. Şifrenizi tekrar girin.

Bu işlemler ardından tek yapmanız gereken, “hesabı geçici olarak kapat” butonuna tekrar tıklamaktır.  Böylece profiliniz görünmez olur. Bu durum hesabınıza tekrar girene kadar devam eder.

İnstagram hesabı dondurma işlemleri sonucunda beğeniler, yorumlar, fotoğraflar gizlenir. Dolayısıyla silinmez. Lâkin hesabınızı yeniden açtığınızda her fotoğraf anında yüklenmeyebilir. Ancak bir süre beklerseniz, eksiksiz vaziyette tamamlanır.

İşlem hakkında bilmeniz gereken bir diğer detay da yedi günde bir kez yapılacağıdır. Geri açmak için 3 saat kadar beklenir.

Başka Kullanıcıların Hesabını Kapattırma

Peki, başkasının İnstagram hesabı nasıl kapatılır? Platform her üyeye şikâyet etme opsiyonunu verir. Eğer bir kişinin hesabına girerseniz, üç nokta simgesinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak bunun için bazı şartlar bulunur. Bazıları,

 1. Hesabını kapattırmak istediğiniz kişi, tarafınıza kötü mesajlar, hakaretler yazması ve uygun olmayan fotoğraf atması,
 2. İlgili hesabın paylaşımlarının uygun olmaması,
 3. Paylaşımın küfür ve hakaret gibi insanlara rahatsızlık veren unsurlar bulundurması,

Gibi nedenlerdir. İnstagram topluluk kuralları okunursa bunlar üzerine ayrıntılı bilgi alınabilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67