Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Instagram Hesabı Nasıl Kurtarılır?

Instagram günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan bir sosyal medya platformudur. İçerisinde bulunan birçok kişi şifre unutma ya da kapatma gibi durumlarda Instagram hesap geri alma nasıl yapılır? Sorusu birçok kişi tarafından sorulur.

Bunun nedeni incelendiğinde, kişilerin genellikle yeni üye olduğu görülür. Birçok özellik bilinmediği için hesap kurtarma için neler yapılacağı hakkında yeterli bilgi sahibi olunmayabilir. Burada öncelikle sizin durumunuzun ne olduğuna bakılmalıdır. Hesap kurtarma,

 1. Hesap şifresini unutma,
 2. Hesabı geçici şekilde kapatma,
 3. Hesabı tamamen silme,
 4. Hesabın ele geçirilmesi,

Gibi durumlarda yapılır. Peki, bu işlemler nasıl uygulanır?

Hesap Şifresini Unutma

Instagram şifresini unutmuşsanız, şifre sıfırlama yapmanız yeterlidir. Eğer aşağıdaki işlemleri madde madde takip ederseniz, kısa sürede bir çözüm bulabilirsiniz;

 1. Instagram’ı telefondan ya da bilgisayardan açın.
 2. Açılış ekranında bulunan şifre unutma linkine tıklayın.
 3. Hesap adı, telefon numarası veya e-posta adresini girin.
 4. Giriş bağlantısı alın.

Giriş bağlantısı tarafınıza geldikten sonra, açarak şifrenizi belirlemeniz yeterlidir. Ardından hesaba anında giriş yapılabilir.

Hesabı Geçici Şekilde Kapatma

Instagram askıya alınan hesap kurtarma işlemleri nasıl yapılır? Eğer hesabınızı kalıcı olarak değil, geçici şekilde yapmışsanız şu işlemleri takip ederek geri almanız mümkündür;

 1. Instagram’a giriş yapın.
 2. Askıya aldığınız hesaba kullanıcı bilgileriniz ile erişim yapın.
 3. Eski hesapta çift doğrulama kullanıyorsanız, buna onay verin.
 4. Koşulları kabul edin.

Eğer herhangi bir nedenden dolayı hesabınızı askıya almışsanız, bu şekilde geri almanız mümkündür. Burada hatırlamanız gereken, geçici kapalı kaldığı sürece silindiği izlenimi uyanmasıdır. Ayrıca bazı gönderilerinizin geri gelmesi zaman alabilir. Bu nedenle beklemeniz önerilir.

Hesabı Tamamen Silme

Instagram milyonlarca kişi tarafından kullanılır. Her ne kadar milyonlarca kişi üyelik açma işlemleri yapsa da, çoğu kişi hesabını siler. Bunda farklı nedenler vardır. Bazıları anlık kararlar, tekrar kullanmama gibi kararlar almadır. Ne var ki bazen kişiler bu kararından pişman olabilir.

Bu olduğunda herkes hesabını nasıl kurtarabileceğini merak eder. Ancak tamamen silinmişse, buna bir çözüm yoktur. Lâkin topluluk kurallarını ihlal etmişseniz ve buna yönelik kapanmışsa, bir istisna vardır. Kapatılan Instagram hesap kurtarma şöyle yapılır;

 1. https://help.instagram.com/contact/606967319425038 ekranına gidin.
 2. Gerekli bilgilerin hepsini, doğru biçimde doldurun.
 3. Gönder butonunu kullanın.

Ardından tek yapmanız gereken, platformun size geri dönüş yapmasını beklemedir. Instagram şikâyetiniz kapsamında tekrar inceleme yapar. Bu durumdan sonra dönüş sağlanır. Genelde bu birkaç gün gibi kısa bir süredir.

Hesabın Ele Geçirilmesi

Instagram hesabım başkasının eline geçti oldukça ciddi bir sorundur. Eğer böyle bir durum olmuşsa, geri almak için ilk yöntem hesap ile ilişki olan mail adresinizi kontrol etmedir. Zira Instagram farklı bir cihazdan giriş yapılırsa, maile bir mesaj yollar.

İçerisinde bir link olup, buraya tıkladıktan sonra itiraz etme imkânı sunulur. Bu mesajı hatayla silmişseniz veya göremiyorsanız, şifrenizi değiştirme işlemi yapılmalıdır. Burada gerek mail, gerekse telefon numarası tercih edilebilir. Parolanızı değiştirmeniz ardından, tüm cihazlardan çıkış yapın. Böylece kısa sürede hesabınızın kontrolü size geçer.

Ardından da güçlü bir şifre belirlemeniz ve çalınmaya karşı iki faktörlü kimlik doğrulamaya geçmeniz tavsiye edilir.

Tüm her şeyi denemenize rağmen almayı başaramamışsanız, hesabınızın kapatılma talebini verebilirsiniz. Bilgileriniz ile giriş yapamadığınız için doğrudan platforma yazmanız gerekir. Burada olayı anlatarak denediğiniz çözümleri belirtebilir, ardından gerekli bilgileri sağlayarak silme talep edebilirsiniz.

 


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67