İnstagram Hesabı Kaç Şikâyetle Kapatılır?

İnstagram Hesabı Kaç Şikâyetle Kapatılır?

Her sosyal medya hesabında olduğu gibi, İnstagram’da da kurallar vardır. Bununla bağlantılı olarak İnstagram hesabı kaç şikâyetle kapatılır sorusu da sorulmaya başlanmıştır. Zira kurallara uymamanın sonucu, bazen kapatımla sonuçlanabilir.

İnstagram, fotoğraf ve video esaslı paylaşım üzerine kuruludur. Ancak yapılan geliştirmeler sonucu Reels, IGTV ve daha pek çok kullanışlı araç da sunulmuştur. Tüm bunların etkisiyle platform, günümüzde her gün yoğun şekilde kullanılmaktadır.

Dolayısıyla hem platformda düzgün bir yapı oluşturmak, hem de herkesin sorunsuz, rahat bir kullanım yapabilmesi adına kurallar konmuştur. Bunlar, her aday tarafından uyulması zorunludur. Aksi durumda farklı uygulamalar söz konusudur. Aralarından bir tanesi de hesap kapatmadır.

İnstagram’da Şikâyetle Hesap Kapatma

İnstagram hesap spamlatma ile hesabı kapattırmak istiyorsanız, öncelikle şikâyet etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Eğer bir kişinin sizin fotoğraflarınızı alarak, hesabınızı farklı isimle taklit ettiğini görmüşseniz, öncelikle o kişinin profiline girmeniz gereklidir.

Ardından ekranda bulunan üç nokta şeklindeki menüye dokunarak, şikâyet et butonu seçilmelidir. Böylece durumla ilgili bir bildirim, İnstagram tarafından alınacaktır.

Eğer sizi yalnızca mesajlar, yorumlar gibi araçları kullanarak rahatsız ediyorsa, engellemeniz mümkündür. Bunun için engelleme uygulayarak, size ulaşmamanızı sağlayabilirsiniz. Bu bir hesap kapatma olmayıp, karşı kişinin sizinle iletişimini engelleyecektir.

Ancak bilmeniz gereken, işlemin takipten de çıkaracağıdır. Karşı kişi engeli kalkana kadar size mesaj atamaz, takip edemez ve gönderilerinizi hesabınız açık olsa dahi göremez.

İnstagram Hesabı Kaç Şikâyetle Kapatılır?

Peki, İnstagram hesabı kaç şikâyetle kapatılır? Bunun için net bir cevap yer almamaktadır. Zira platformda bunun için bir sınır, limit yer almamaktadır. Eğer çok kesin ve bariz kuralların ihlali söz konusuysa, tek şikâyet sonucu hesap kapatma da yapılabilir.

Buna karşılık bir hesabın kısa sürede yüksek şikâyet alması, platform tarafından dikkate tabidir. Günümüzde şikâyet özelliği, çoğu insan tarafından farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Platform, her kullanıcının rahat, sorunsuz ve huzurlu bir kullanım yapması için şikâyetleri çok kısa süre içinde değerlendirmektedir.

Ancak platformun her gün milyonlarca insan tarafından kullanıldığı da hatırlanmalıdır. Dolayısıyla işleminizin gerçekleşmesi için beklemeniz de şarttır.

İnstagram Hesap Şikâyeti

İnstagram’da kaç kişi spam atarsa hesap kapanır sorusunun net bir cevabı bulunmaz. Eğer kısa sürede çok şikâyet almışsanız, platform burada bir sorun olduğunu düşünerek, inceleme yapabilir. İnstagram, söz konusu şikâyetleri farklı kategorilerde değerlendirir. Bunlar şöyledir;

  1. İlgili kullanıcının 13 yaşından küçük olması
  2. İnstagram’da paylaşılmaması gerekli olan içeriklerin paylaşılmış olması
  3. Hesabın, farklı bir kişiyi taklit ediyor olması

Başkasının İnstagram hesabı nasıl kapatılır, şikâyet sonucu olmaktadır. Bu esnada da hesabın, kurallardan bir tanesi uyması gerekmektedir. Eğer hesabın arkadaşınızı, ünlü bir kişiyi yahut doğrudan sizi taklit ettiğini görmüşseniz, şikâyet yapabilirsiniz.

Gerekli Bulunmayan Şikâyetler İle Hesap Kapanır Mı?

Sosyal medya platformlarında birçok kişi İnstagram hesap kapattırma botu gibi uygulamalar aradığı görülür. Pek çok kullanıcı, farklı kişilere gereksiz durumdayken şikâyet atmaktadır. Özellikle kullanıcılar arasında rekabet varsa ya da bir taraf, diğerini sevmiyorsa daha sık görülmektedir.

İnstagram, bir ihlal geldiğinde durumu hemen incelemektedir. Ancak burada farklı uygulamalar söz konusu olmaktadır. Çoğu zaman hesap kapatılması yerine, düzeltme verilmesi daha sık yaşanmaktadır. Bununla beraber yasa dışı içerik gibi affedilemez suçlar, hesap kapatmayla karşılaşmaktadır.

Dolayısıyla her kullanıcının, yaptığı paylaşımlara dikkat etmesi gerekmektedir. Eğer her kurala uyduğunuzu, uygunsuz paylaşım yapmadığınızı düşünüyorsanız, platformla iletişim kurma imkânınız söz konusudur.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67