İnstagram Gençlere Mesaj Atmayı Yasaklıyor!

İnstagram Gençlere Mesaj Atmayı Yasaklıyor!

İnstagram yetişkinlerin gençlere mesaj atmasını yasaklıyor! İnstagram günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasındadır. İlk kullanıma sunulduğu günden bu yana, çok sayıda yeni özellik getirmiştir. Bunlardan bir tanesi de güvenlik önlemleri üzerinedir.

Platform tarafından yapılan açıklamalara göre, gençler için daha güvenli bir kullanım sunabilmek için, genç ve yetişkinler arasındaki etkileşimler sınırlanacak. Bu çerçevede yetişkin olan kişilerin, 18 yaşının altında bulunan hesaplara DM atabilmesi engellenecek.

Sosyal medya platformlarında istismar ve zorbalık, bilindiği üzere her geçen gün ilerlemekte.  Ancak Platformlar bunun için önlemler de almaya başladı. İnstagram, bu kapsamda yeni güncellemeler sayesinde, yetişkinlerin 18 yaşının altında bulunan hesaplara mesaj atmasının önüne geçmekte.

Mesaj Gönderme Kısıtlanıyor

İnstagram gerçekleştirdiği duyuruda gençler için güvenli bir sosyal medya sunabilmek amacıyla,  yeni politikalar izleneceğini belirtti. Gençlerin korunmasını önemli değerlendiren platform, yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen, 18 yaş altındaki kişilere mesaj gönderme engellemesi yönünde özellik getirileceği açıklandı.

Bu kapsamda yetişkin bir kişi mesaj atmaya çalışsa dahi, Direct Message atamayacağına ilişkin bildiri gelecek. Ayrıca söz konusu yaşın altındaki hesaplara, sürekli Direct Message atmak isteyen hesaplar “potansiyel şüpheli” şeklinde gösterilecek.

Aynı zamanda genç kullanıcılar da yetişkinlere mesaj atmak isterse, güvenlik uyarıları söz konusu olacak. Video, fotoğraf ve bilgi paylaşımı gibi hususlarda genç kullanıcıları uyaracak.

DM Gizleme

Peki, İnstagram DM kapatma nasıl yapılır? Eğer mesajlarınızı kapatmak, rahatsız edilmemek istiyorsanız mesaj bölümünü gizlemeniz de mümkündür. Ancak yeni bazı kullanıcılar nasıl yapacağı konusunda emin olamayabilir. Bunun için şu işlemler vardır;

İnstagram mobile giriş yapın.

Hesabınızı açın.

Sağ alttan profil hesabına girin.

Üst sağ köşedeki çizgi sembolüne dokunun. Ardından da ayarlar bölümüne girin.

Gizlilik alanına dokunun. Mesaj, hikâye gizleme ve kapatma bölümüne girin.

Sonrasında ise tek yapmanız gereken, kimlere kapatılacağını seçmedir. Eğer arkadaşları seçerseniz, takip ettiğiniz ya da takipleşme yapılan belirlenebilir. Şayet kimseden almak istemiyorsanız, “herkes” diyerek tamamen kısıtlayabilirsiniz.

Eğer bazı kişiler rahatsız ediyorsanız, onları engelleme seçeneği de vardır.

İnstagram’da Engelleme Nasıl Yapılır?

İnstagram engelleme karşınızdaki kişinin size mesaj atamamasını sağlar. Eğer siz engeli kaldırmanız, ilgili kişi yeni hesap açmadığı müddetçe sizinle irtibat kuramaz. Yeni hesap açsa bile hemen engelleyip, durumu çözebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki maddeler takip edilmelidir;

İnstagram mobil’e girin.

Hesabınıza giriş yapın.

Engellemek istediğiniz kişinin profiline girin.

Ardından ilgili seçenekten engelleme yapın.

Böylece karşınızdaki kişi artık sizinle iletişim kuramaz. Ayrıca onu şikâyet edip, rahatsız edildiğinizi bildirmeniz de mümkündür. Dolayısıyla İnstagram yetişkinlerin mesaj atmasını yasaklaması haricinde DM gizleme ve engelleme seçenekleri de sunar. Bunlar da güvenlik için kullanışlıdır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67