İnstagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

İnstagram Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları

İnstagram fotoğraf düzenleme uygulamaları nelerdir, ne gibi özellikleri bulunmaktadır? İnstagram çok fazla içeriğin bir araya geldiği, video ve fotoğrafların yüksek kalitede hazırlanarak sosyal medya kullanıcılarına ulaştığı bir platform haline geldi. Bu sebeple artık yalnızca bir fotoğrafı çektikten sonra direkt olarak paylaşmak pek fazla kullanıcı için sıkıcı bir hal aldı. İnstagram’da atılacak olan fotoğrafları düzenlemek, filtre ve çeşitli ögelerden yararlanmak çoğunlukla tercih edilir oldu. Peki, instagram fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında en iyileri hangileridir, işte bazı fotoğraf uygulamaları şunlardır;

 • Canva
 • VSCO
 • Adobe Photoshop Express
 • Inshot
 • Mojo

İnstagram’da fotoğraf editlemek için en iyi seçenek kesinlikle Canva’dır. İster tarayıcı üzerinden isterseniz mobil App üzerinden işlem yapabileceğiniz Canva İnstagram fotoğraflarınızı görsel efektler eklemek, görüntü ayarlarını düzenlemek ve daha birçok farklı şekilde görsel unsur hazırlamak üzere kullanılabilmektedir. Canva ücretsiz ve Premium seçenekleri ile kullanıcıların rahatça tercih edebildiği bir programdır.

VSCO İnstagram fotoğraf düzenleme uygulamaları içerisinde en bilinenleri arasındadır. Çekmiş olduğunuz fotoğrafta doğal yapısında hiçbir değişiklik yaşanmadan birçok görüntü ayarı ve efekt özelliği ile kullanılmaktadır. VSCO kullanımı oldukça basit bir ara yüze sahiptir. Tek yapmanız gereken çektiğiniz fotoğrafı uygulama üzerinden açarak istediğiniz kırpma, düzeltme ve ekleme işlemlerini gerçekleştirmektir.

Adobe şirketi video ve görsel imgelerin çeşitli yöntemlerle düzenlenmesini sağlayan oldukça köklü bir kurumdur. Bu kurumun İnstagram fotoğraflarını düzenlemek üzere çıkardığı en etkili uygulamalardan biri Adobe Photoshop Express’tir. Bu uygulama ile fotoğraflardaki bozulmalar düzeltilebilir, fotoğraf içerisinde kırpma, biçme ve şekillendirme yöntemleri kullanılabilir. Profesyonel fotoğraf editi tercih eden İnfluencerlar ve İnstagram kullanıcıları bu programı tercih etmektedir. İnstagram fotoğraf düzenleme PC üzerinden olsun istiyorsanız bu program tam size göre…

İnshot temel olarak aslında fotoğraf yerine video içeriklerinin editlendiği ve düzenlendiği bir uygulamadır. Mobil cihazlar üzerinden işlem yapacak olan kullanıcılar genellikle İnstagram Reels ya da TikTok videolarını bu uygulama üzerinden düzenleyerek hazırlamaktadır. Kurgu özelliği bakımından oldukça geniş filtre ve efekt özellikleri bulunan İnshot basit bir kullanım ara yüzüne de sahiptir.

Son olarak önerilebilecek en iyi İnstagram fotoğraf düzenleme uygulamaları arasında yer alan Mojo uygulamasıdır. Mojo genellikle profesyonel paylaşımlar gerçekleştiren şirketler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Fotoğraf yapısında değişiklik yapmak isteyen kullanıcılar, yazı eklemek, görsel kaliteyi arttırmak ve daha fazla düzenleme yapmak isteyenler Mojo ile istedikleri yöntemi uygulayabilirler.

İnstagram Fotoğraf Düzenleme Taktikleri

Fotoğraf düzenleme taktikleri instagram

İnstagram fotoğraf düzenleme taktikleri nelerdir? Fotoğraf paylaşımı için gerekli olan uygulamayı yüklemiş olmak ve kullanmak yeterli değildir. Doğru taktikler uygulanmadığı sürece istediğiniz şekilde etkileşim sağlayamayabilirsiniz. İnstagram fotoğraf düzenleme taktikleri aslında oldukça basittir. İlk taktik fotoğraflarda olabildiğince filtre ve efekt kullanırken doğallığı korumaktır. Görüntülerde anlamsız renk geçişleri hoş bir fotoğraf yapısı sağlamaz. Bu sebeple takipçi artışı ve beğeni sayısı düşüş gösterebilmektedir.

İnstagram fotoğraflarında doğru bir renk geçişi sağlamak büyük bir önem taşır. Fotoğraflarınızı düzenlerken aşırı koyu bir tema ya da fazla göz alan bir ışık kullanmak pek fazla önerilmez. Aydınlık, net bir görüntü sağlayan çeşitli filtrelerin kullanılması etkileşim açısından ve kaliteli bir fotoğraf için tercih edilmesi mümkün görüntülerdir.

Fotoğraf içerisinde yer alan imgeler aşırı sade bir şekilde olmak zorunda değildir. Çeşitli efektler ile daha eğlenceli ve güzel fotoğraflar oluşturabilirsiniz. Bunun içinde İnstagram fotoğraf düzenleme uygulamaları kullanmanız gerekmektedir. En önemlisi de paylaşım yaptığınızda düzenleme işleminde aşırı küçültme ya da fotoğrafı kırparken görüntü kalitesini bozmamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede yüksek kaliteli, net ve güzel fotoğraflar hazırlayabilirsiniz.

İnstagram Story Fotoğraf Düzenleme

İnstagram story fotoğraf düzenleme nasıl yapılır? İnstagram story’si uzun süredir kullanımda olan 24 saatlik paylaşım yapmaya yarayan bir özelliktir. Burada çeşitli fotoğrafları paylaşmak ve takipçilerinizle iletişim kurmak mümkündür. Peki, güzel story fotoğrafları nasıl düzenlenmelidir, bu soru için şu yanıtlar verilebilir;

 • İnstagram’ın vermiş olduğu filtre ve efektlerden yararlanın
 • Görüntüyü boyutlandırırken dikkat edin
 • Fotoğrafta yazı yazacaksanız bunun fotoğrafın önüne geçmemesine dikkat edin
 • Yüklenen fotoğrafta bazı unsurları kırpmayı unutmayın

İnstagram story özelliği genellikle anlık düşüncelerinizi, gördüğünüz bir unsuru ya da sadece iletişim kurmak istediğinizde fotoğraflar ile etkileşim sağlamaya yarayan bir kısımdır. İnstagram story fotoğraf düzenleme yaparken yüklediğiniz fotoğrafı hiçbir ekleme yapmadan paylaşmak pek de etkileyici değildir. Buraya attığınız paylaşımla alakalı bir efekt ekleyebilirsiniz ya da görüntüye farklı bir tema katmak için filtrelere göz atabilirsiniz.

Paylaştığınız hikayenin aşırı büyük olması ya da çok küçük olması rahatsız edici olabilir. Fotoğrafı galerinizden seçtiğiniz zaman zaten algoritma hikaye için uyarlayacaktır. Bu görüntü boyutuna göre dönüşüm sağlar. Görseli ortaya yerleştirmeyi ve ekran içerisinden taşırmamaya dikkat edin. Eğer fotoğrafa yazı, tarih vb. bir metin ekleyecekseniz bunu olabildiğince fotoğraf içindeki bir boşluğa yapın. Fotoğrafı küçültüp boş bir kısma yazmak kaliteyi düşürebilmektedir. Ayrıca paylaşım öncesi gereksiz detayları kırpmayı sakın unutmayın…

İnstagram Fotoğraf Sırası Değiştirme

Fotoğraf sırası değiştirme instagram

İnstagram kullanıcıları paylaşım yaptıklarında genellikle bazı fotoğrafların yerini değiştirmek isteyebilir. Bu nedenle İnstagram fotoğraf sırası değiştirme işlemi mümkün mü sorusu sıkça gelmektedir. İnstagram fotoğrafların yerlerini değiştirmeye yarayan bir özelliğe sahip değildir. Fotoğraflar yalnızca paylaşım zamanına göre sıralanmaktadır. Bu sebeple yapılacak en iyi yöntem sıradan fotoğrafı kaldırmaktır. Bunun için fotoğrafınızın üzerine tıklayın. Sağ üstte yer alan 3 noktaya tıklayarak arşivle seçeneğine tıklayın. Böylece arada kalan fotoğrafı sayfanızda gizlemiş olursunuz.

Eğer sıralı şekilde fotoğraf paylaşımı yapmak istiyorsanız kullanabileceğiniz bir uygulama bulunmaktadır. Gird maker for İnstagram adlı bir uygulama fotoğraflarda sıralı bir bölünme işlemi sağlamaktadır. Ancak bu uygulama tek görseli birden fazla parçaya bölerek paylaşmaya yarar. Bunun dışında İnstagram fotoğraf sırası değiştirme işlevine sahip bir uygulama ya da özellik İnstagram için bulunmamaktadır.

İnstagram Fotoğraf Filtreleri

İnstagram paylaşım yaparken fotoğraflarınızda farklı renklendirmelerde bulunmanız için size filtre seçenekleri sunmaktadır. İnstagram fotoğraf filtreleri yükleme işlemini direkt olarak fotoğrafı İnstagram’dan çektiğinizde ya da galeriden eklediğinizde görülmektedir. Burada birçok farklı seçenekte renkler, tonlar bulunur, bu tonları kendi isteğinize göre hassaslık seviyesine göre ayarlamak da mümkündür. Filtre kullandığınızda fotoğrafınız çok daha canlı, enerjik ya da aksine koyu bir temaya bürünmektedir. İnstagram fotoğraf filtreleri arasında en çok kullanılanlar şunlardır;

 • Gingham
 • Ludwig
 • X – Pro II
 • Valencia
 • Juno
 • Lark
 • Lo – Fi

Tüm bu İnstagram fotoğraf filtreleri, aydınlık bir tema, Vintage ve eski tip bir görüntü sağlamak üzere tercih edilmektedir. Fotoğraflarda bu filtreleri kullandığınızda görüntüdeki baskın renkler ön plana çıkmaktadır. Eğer fotoğraflarınızda İnstagram’ın sağladığı filtreleri kullanmaktan sıkıldıysanız yüzlerce görüntü seçeneği bulunan İnstagram fotoğraf düzenleme uygulamaları içerisinden birini kullanarak filtreler ve efektlerde değişiklik yapabilirsiniz.

İnstagram üzerinden kaliteli görseller yayınlamak, içeriklerinizde sık paylaşım yapmak ve düzenli olarak Story, fotoğraf ve reels gibi paylaşımları çeşitlendirmek hızlı şekilde takipçi kazanmanızı sağlayacaktır. İnstagram insanların birlikte eğlenceli vakit geçirebilecekleri ve iyi iletişim kurabilecekleri bir platformdur. Bu sebeple fotoğraflar ile eğlenmeye devam edin…


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67