İnstagram Fotoğraf Beğenenler Neye Göre Sıralanır?

İnstagram Fotoğraf Beğenenler Neye Göre Sıralanır?

İnstagram fotoğraf beğenenler neye göre sıralanır? İnstagram üzerinde gönderiler paylaştığımızda insanlar paylaşımlarımızı beğenmektedir. Birçok kişinin aklını kurcalayan sorulardan biri ise bu beğenilerde görülen kişiler neye göre sıralanır. İyi bir inceleme yapıldığında aslında alfabetik sıra ile ya da daha çok takipçiye sahip olmakla bir alakası olmadığı bilinmektedir. Algoritma bunu neden bu şekilde sıralar.

Genellikle bu konuda çok fazla çıkarım bulunmaktadır. Net bir bilgi vermek pek de mümkün değildir. Bu çıkarımlardan ilki paylaşımı beğeni zamanıdır. Yani aynı saat içerisinde beğenenler sıralama içerisinde alt alta diziliyor olabilir. Ancak bu doğru bir sıralama olarak bilinmez. Etkileşim miktarına bağlı olarak sıralandığı da söylenmektedir. Yani çok sık beğeni yapanlar genellikle sıranın ya en altında ya da en üstünde yer alabilmektedir.

Geçmişte İnstagram beğeni sıralaması genellikle kronolojik olarak gönderinin yayınlandığı andan itibaren beğenenlerin sıralanmasıyla oluşturulurken, şimdi pek de anlaşılır olmayan bir algoritma uygulanmaktadır. Bunu anlayabilmek üzere içeriklerinizi beğenenlere göz gezdirin. Sizin hesabınızda nasıl bir algoritma izleniyor bu şekilde anlayabilirsiniz.

İnstagram Reels Neye Göre Sıralanıyor?

REELS Sıralanma Mantığı

Yeni geliştirilmiş olan İnstagram reels neye göre sıralanıyor? İnstagram’ın TikTok benzeri bir kısa video içeriği özelliği getirmesiyle birçok reels içeriği insanların keşfetlerinde yer almıştır. Bu içeriklerde birçok farklı kategoride paylaşım gerçekleşirken insanlık sıklıkla İnstagram reels videoları neye göre sıralanıyor şeklinde sorular sormaktadır. Burada uygulanan algoritma TikTok ile aynıdır.

İnstagram Reels gönderileri kullanıcıların sürekli olarak izledikleri, ilgi duydukları, beğendikleri gönderileri üst sıralara çıkarır. Örneğin şaka videoları içeren reels videoları izliyorsanız karşınıza çoğunlukla bu tip videolar çıkacaktır. Çünkü kullanılan etiketler, hastaglar ve video algoritmaları buna yönlendirir. Arada sırada ise bu postların içerisinde farklı kategorilerde reels videoları görülmektedir.

Bunun sebebi ise farklı içerikleri izleyicilerde algoritma tarafından deneyim kazandırmaktır. Sürekli aynı içerikler yerine İnstagram insanların izlediği diğer popüler içerikleri de sunmaktadır. İnstagram da reels videolarında genelde şu sıralama ölçütleri kullanılır;

  • İzlenme sayısı ve süresi
  • Beğeni ve yorum miktarı
  • Kaydedilme ve etiket kullanımı
  • İçeriklerin kategorilerle alakalı etkileşim alması

Son dönemde büyük popülerlik kazanan İnstagram reels videoları neye göre sıralanıyor sorusunun cevabından sonra reels içerikleriyle ilgili birçok soru arasında en çok geleni neden reels videoları çok fazla izleniyor. İnstagram algoritması çeşitli içeriklerden oluşan kısa videoları keşfette hızla devam ettirmektedir.

Kullanıcılar kaydırma işlemini ana sayfada elle uygularken, keşfet ve story içeriklerinde otomatik uygulandığı görülür. Bu durumda kullanıcı dikkatini süreklilikle çeker. Hatta kullanıcı hiçbir şey yapmıyor olsa dahi algoritma izliyor kabul ederek kaydırmaya devam eder. Bu sebeple reels içerikleri çoğunlukla kolayca kitleleri etkilemektedir.

İnstagram Gönderi Sırası Değiştirme

Gönderi Sırası Değişme Instagram

İnstagram gönderi sırası değiştirme mümkün mü? Gönderiler kullanıcıların çeşitli video, resim ve reels paylaşımları olarak sıralanmaktadır. Bu gönderiler İnstagram’ın son güncellemesi videolar ve görseller olarak ayrı kısımlara ayrılmaktadır. Peki, İnstagram gönderi sırası değiştirme için ne yapılır? Gönderi sırası zamanlamaya uygun olarak yapılmaktadır. Yani paylaşım tarihi neyse algoritma 3 sıra şeklinde gönderileri sıralar. Eğer düzenleme işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız yapmanız gereken gönderileri gizlemektir.

Sıralamayı bozduğunu düşündüğünüz gönderileri gizleyerek sayfa düzeni oluşturabilirsiniz. Bu şekilde sıralı biçimde hoş bir profil tasarımı sağlamış olursunuz. Eğer içeriklerinizi sürekli olarak sıralamak istiyorsanız bunu düzenleyen algoritmalara sahip web siteleri bulunmaktadır. Siteler düzenli paylaşımları burada uygun biçimde şekillendirir. Sizde güzel görünen bir sayfa yapısı oluşturmuş olursunuz.

İnstagram gönderi sırası değiştirme gerekli mi? Takipçileri arttırmak ve algoritmayı etkileşim için kullanmak istiyorsanız bu işlem pek de gerekli değildir. İnstagram öne çıkarma işlemini yalnızca yorum, beğeni, kaydetme ve görüntülenmeye bağlı olarak yapar. Bunun görüntü düzeniyle pek alakası yoktur. Ancak eğer içeriklerinizi düzenlemek amacıyla düzenli paylaşır, sayfanızı ziyaret eden kullanıcıları etkileşime teşvik ederseniz faydası olacaktır.

İnstagram’da Başta Çıkan isimler

İnstagram’da başta çıkan isimler karma şekilde mi gelir? İnstagram’da arama çubuğunda iki farklı algoritma yer almaktadır. Bunlardan ilki sık ziyaret edilenler kısmıdır. Sık ziyaret edilenler kısmı arama çubuğuna tıklandığında belli bir sıra ile oluşmaktadır. Genellikle en son ziyaret edilen isimler en üst kısımda yer alarak aşağı doğru devam etmektedir. Bu isimlerin bir etiket ya da sayfa olması pek fark yaratmaz. Bu kısım ziyaret sıklığı nedeniyle aramada kolaylık amacıyla İnstagram algoritması tarafından oluşturulur.

Bunun dışında İnstagram’da başta çıkan isimler kısmı aratmalar için farklı bir algoritmaya sahiptir. Bir harfe tıkladığınızda, bir etiketi arattığınızda ya da bir isim yazdığınızda algoritma belli bir sıralama ölçütü oluşturur bu sıralama ölçütünde etkili olan nedenler şunlardır;

  • Takip edilen Hesaplar
  • Sık ziyaret edilen hesaplar
  • Yüksek takipçiye sahip hesaplar
  • Aramayla doğrudan uyuşan hesaplar

Takip edilen hesaplar bir ismi arattığınızda genelde ilk çıkanlardır. Örnek olarak Ali ismini arattığınızı düşünelim. İnstagram’da başta çıkan isimler takip ettiğiniz Ali ismindeki insanlardır. Hemen altlarında ünlü, İnfluencer ve yüksek takipçiye sahip sayfalar yer alır. Hemen altında da isimle uyuşan diğer arkadaşlarınızın takip ettiği insanlar bulunabilir.

Bu durum algoritmanın sıralamasına bağlı olarak oluşur. Bu sıralama ölçütü sıklık durumuna göre değişir. Örneğin sürekli olarak hesabını ziyaret ettiğiniz bir isim takip ettiğiniz hesapların üzerinde yer alabilir. Başka bir örnekte ise İnstagram’da başta çıkan isimler aratılırken o ismi hiç aratmadıysanız önce yüksek takipçiye sahip hesap, daha sonra takip edilen hesaplar ve altında da farklı önermeler görülebilir.

Algoritma keşfetme ve arama konusunda bu yönden oldukça gelişmiştir. Burada listenizi temizlediğinizde aynı şekilde kısa sürede arama ölçeğinizde değişecektir. Hatta sürekli olarak karşınıza çıkan bir hesabı sağda bulunan çarpı ile kapatmanız o hesabın önerisini dahi sizden kaldırabilir.

Facebook Beğeni Sırası Neye Göre?

Beğeni Sırası Facebok

Facebook beğeni sırası neye göre sıralanır? Uzun yıllardır sosyal medya denilince akla ilk gelen Facebook günümüzde eskiye nazaran çok daha düşük oranda kitle erişimine sahip olsa da algoritma gelişimi İnstagram ile aynı ölçüde devam etmektedir. Facebook hesaplarında beğeni sırasında değişim birçok insanın merak etmesine neden olmuştur. Bu beğeni sırası genellikle zamanlamaya göre uygulanmaktadır. Eğer hesabınızda bir paylaşımda bulunduysanız, bu paylaşıma sonrasında hızlı şekilde geri dönüş yapılması halinde sıralama bu beğeniyi öne alacaktır.

Bu ilk algoritmadır. Facebook beğeni sırası neye göre değişir diye soranlar içinse bazı durumlarda bu sıralama kronolojik yapıdan çıkabilmektedir. Bunun sebebi de beğeni sıklığıdır. Eğer hesabınızda yaptığınız paylaşım sürekli olarak benzer hesaplar tarafından beğeniliyorsa üst sıralarda o hesaplar görülebilir.

Facebook beğenileri dışında ön plana çıkardığı unsur kimi zaman takip oranı da olabilir. Çok fazla kitleye sahip olan kullanıcıların bazı hesaplarda beğeni alması halinde üst sıraya çıktığına rastlayabilirsiniz. Etkileşim Facebook’da kişileri ön plana çıkarmaktadır. Eski bir algoritma yapısı oluşmuş olan Facebook büyük bir kitle azalışı nedeniyle çoğunlukla markaların merkezi haline gelmiştir. Bu sebeple güncelleme sıklığı İnstagram’ın aksine çok daha azdır. Kullanıcıların diğer sosyal medya hesaplarına geçme nedeni ise başlangıçta ortaya çıkan güvenlik problemleriydi.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67