Instagram Etkileşimini Arttırmak için 10 Öneri

Instagram Etkileşimini Arttırmak için 10 Öneri

Instagram etkileşim arttırma hemen hemen birçok instagram kullanıcısı tarafından önemli bir hal almıştır. Çoğunlukla intagram üzerinden kazanç sağlayan, kafe ve restoranlardan kuaför salonlarına, moda butiklerine kadar birçok küçük işletme kullanıcıları için etkileşim çok daha önemlidir. Çünkü bu sosyal mecrada kendine bir yer edinen çoğu küçük işletme, başarılarının büyük kısmını Instagram’a borçludur. Gönderilerini beğenecek, yorum yapacak ve onları başka insanlara önerecek kullanıcılar bulmayı amaç edinmişlerdir.

Instagram'da etkileşim aslında kullanıcıların yayınlamış olduğunuz içeriklere nasıl tepki  verdiğidir. Öncesinde etkileşim beğeni almakla sınırlıyken, artık çok daha fazlasıdır. Instagram kullanıcılarının ilgisini üzerinize çekmeden ve onlarla iletişim kurmadan etkileşimlerinizi arttırmanız pek de mümkün olmayacaktır.  Bu yüzden farklı stratejiler geliştirmeniz gerekecektir. Peki, nedir bu stratejiler? Dediğinizi duyar gibiyiz. Gelin instagramda etkileşim arttırma için size önerebileceğimiz 10 eşsiz öneriye daha yakından bakalım.

1.Instagram Etkileşim Saatleri

Etkileşim saatleri Instagram

Birçok konuda zamanlama nasıl önemliyse, instagram etkileşimi için de o kadar önemlidir. Zamanlama hem sizin bu süreçte daha planlı olmanızı sağlayacak, hem de takipçilerinizin sizin hakkınızda fikir sahibi olmasına imkan tanır. Dilediğiniz saatte paylaşım yapabilirsiniz bunda bir sınır yok. Ama hitap ettiğiniz instagram kullanıcıları her zaman aktif olamaz. Bu yüzden de kullanıcıların aktif olmadığı saatlerde yapılan paylaşımlar istenilen etkileşimi sağlamaz. Instagram etkileşiminin yoğun olduğu saatler ise şöyledir;

  • Pazartesi günleri: 06:00/ 11:00/ 17:00 ile 22:00 saatleri arasında,
  • Salı günleri: 02:00 /06:00/ 09:00 ile 19:00 saatleri arasında,
  • Çarşamba günleri:  07:00 /  12:00 ile 21:00 / 00:00 saatleri arasında,
  • Perşembe günleri: 09:00 / 10:00 ile 12:00 / 19:00 saatleri arasında,
  • Cuma günleri: 05:00 / 14:00 ile 18:00 / 20:00 saatleri arasında,
  • Cumartesi günü: 11:00 / 12:00 ile 20:00 / 21:00 saatleri arasında,
  • Pazar günü: 07:00 / 16:00 saatleri arasında,

Buradaki saatlere göre en iyi instagram etkileşim saatleri sabah 6 ile 7 arasında başlayıp, akşam 21:00' dan önce de son buluyor. Yani gece yapacağınız paylaşımlarınız istediğiniz etkileşimi sağlamayacaktır. Özellikle markaların bu saatlere özen gösterip, gece yerine gün içerisinde paylaşım yapmalarını öneririz. Gece kullanıcı kitlesinin yaş aralığı da yükselerek  paylaşımlara geri dönüşler azalır.

2.Instagram Etkileşim Oranı

Instagram etkileşim oranı hesaptan hesaba farklılık gösterir. Bu ne demek? Örneğin, 1000-3000 takipçili bir küçük hesapta genellikle %10 ile %15'e eşittir. Ancak hesap büyüdükçe bu oran düşer. O nedenle, yüksek takipçi sayısını sahip instagram sayfalarının etkileşim oranı genellikle yaklaşık olarak %2 ile %5'tir. Milyonlarca takipçisi olan hesaplarda bu oran genellikle %3'ten daha düşüktür.

3.Paylaşımlarınızdaki Yazı Alanlarını Doğru Biçimde Doldurun

Yapılan paylaşımlarda görsellik ne kadar önemliyse, görselleri anlatan metin içeriği de bir o kadar önemlidir. Bir markanız varsa ve ürün paylaşımı yapıyorsanız, metin alanını boş bırakarak paylaşım yapmak yerine,  metin kısmında fotoğraf hakkında bilgi verin. Bunu yapmadığınız takdirde takipçileriniz sizi ciddiye almaz. Sadece fotoğraf paylaşımının olduğu bir paylaşım, bak geç dediğimiz tipten bir paylaşım olur.

4.Paylaşımınıza Gelen Yorumlara Verilen Süre İçinde Geri Dönüş Sağlayın

Instagram algoritması keşfet bölümüne ve kullanıcıların iletişimine göre güncelleme getirdi. Eskiden bir mesaj aldığınızda, bakmasanız ya da tepki vermeseniz de bu sizi etkilemiyordu. Ama artık işler değişti. Yeni güncelleme sonrasında 60 dakika kuralı geldi. Bu yazılı bir kural değil elbette ama hesabınıza gelen yoruma 50-50 dakika içerisinde karşı yorum yapmanız gerekmektedir. Bunu yaptığınız takdirde ne mi oluyor?

  • Instagram sizin paylaşımınıza önem verdiğinizi görüyor,
  • Kullanıcıları ve takipçilerinizi önemli gördüğünüz ve uygulamayı takipte olduğunuz anlamına gelir,
  • Diğer kullanıcıların sizinle etkileşim kurduğunda sizinde onlarla konuşmaya açık olduğunuzu gösterir.

Bu hususlara dikkat ettiğiniz takdirde, birkaç paylaşım sonrasında istediğiniz etkileşimi sağlayıp, gönderilerinizin instagramın keşfet ve önerilenler kısmına eklendiğini göreceksiniz. Yani adım adım yapacağınız paylaşımlar ve geri dönüşlerle hesabınızı öne çıkarmaya başlayacaksınız.

5.Uzun Yorumların Gelmesini Sağlayın

Hesabınız da yaptığınız bir paylaşıma, metin alanını girdiniz, emoji kullandınız ve size tanına zamana da dikkat ettiniz. Paylaşımınıza gelen, güzel, iyi, harika ve başarılı gibi yorumlar geldi. Bu yorumlar, güzel yorumlar ama burada sorun kelimenin kısa oluşu. Gelen yorumların en az 4 kelime olması gerekmektedir. Dört kelimeden az gelen yorumlar da paylaşımlarınızın önerilenler arasına girmesini zorlaştırır.

Burada sizin yapmanız gereken en önemli şey kullanıcılarınızı fazla yorum yapmaya teşvik etmeniz olacaktır. Mesela paylaşım yapılırken metin kısmına sayfanızın içeriği ile alakalı, görselinizle alakalı kullanıcılarınıza sorular yöneltmelisiniz. Kullanıcılarınıza yanıt alacağınız sorular sorarsanız, yorum sayısı artacağı gibi kelime sayıları da artacaktır.

6.Hastag  Paylaşımı Değişti! Bunu Dikkate Alın

Eskiden instagram paylaşımlarında, paylaştığınız görselin içeriği ile alakalı olan etiketlerin yanı sıra alakasız etiketlerde ekleniyor. Ama artık bu da değişti. Böyle bir kullanım bırakın etkileşim sağlamayı, ceza almanıza neden olabilir. Bunun için yaptığınız paylaşımlarda metin kısmına hastag eklemesini yapın ve çok etiket kullanmak yerine görselle alakalı az ve öz hastag kullanın.

7. Kısa Aralıklarla, Sık Sık Paylaşım Yapın

Instagramın dikkate aldığı bir diğer faktörde yeniliktir. Yani yapacağınız paylaşımların, instagram kullanıcılarının ve takipçilerinizin akışlarında görünme olasılığı daha yüksek olacaktır. Bu paylaşımları yukarıda da anlatmış olduğumuz, kitlenizin çevrimiçi olma olasılığının yüksek olduğu zaman dilimine göre yapın. Tutarlı paylaşımlar yapmak, takipçilerinizi içeriğe boğmamak için, içeriklerinizi takip edebileceğiniz bir takvim oluşturun.

8.Paylaşımlarınıza Bulunduğunuz Konumun Etiketini Ekleyin

Konum etiketleme, eğer instagram da işletme hesabı olarak kullandığınız bir hesabınız varsa sizin için çok daha faydalı olacaktır. Yeni kullanıcıların sizi bulmasına ve sizinle etkileşime geçmesine imkan sağlar. Konumunuzu etiketlediğiniz zaman, gönderiniz istagramın keşfet bölümündeki yerler sekmesinde yerini alır ve sizinle aynı konumda olup gönderisine konum etiketi yapmış diğer paylaşımlarla birlikte gösterilir.

9.Instagram Reels Özelliğini Kullanın

Instagrama son zamanlarda gelen bir özellik olan reels kısmı, çoğu intagram kullanıcısı tarafından aktif olarak ve sıklıkla kullanılmakta. Bu özellik postlardan daha fazla önem kazandı desek yanılmış olmayız. Bunun nedeni ise, postlara oranla daha fazla etkileşim oranına sahip olmasıdır. Kullanıcıların ilgisini çekeceğini düşündüğünüz reelslerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Hangisinin kullanıcılar tarafından sevilip sevilmeyeceğini bilemezsiniz.

10.Yarışma ve Çekiliş Düzenleyin

Son zamanlarda da görmeye başladık ki, birçok instagram kullanıcısının yapmış olduğu yarışma ve çekilişler, hesaplara binlerce takipçi kazandırmakta. Kullanmaktan zevk aldığınız ya da sayfanızın içeriğine uygun olarak satışını yaptığınız ürünlerden takipçilerinize hediye edebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, doğru şartlarla bir çekiliş düzenlemektir.

Şartları belirlerken takipçilerinizi ve intagram kullanıcılarını sıkmayacak şartlar koymaya özen gösterin. Örneğin bu şartlar; fotoğrafı beğenmek, yorumlara en az 2 ya da 3 kişi etiketlemek ve sayfanızı takip etmelerini istemek bu şartlardan en basit olanlarıdır. Ama yapacağınız bir çekiliş sonrasında, sizi hali hazırda takip eden ve çekilişle sizi takibe başlayan takipçilerinize değerli ve kaliteli içerikler sunmadığınız sürece bu takipçilerin kalıcı olmayacağını unutmayın.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67