İnstagram Dikey Hikayeler Özelliğini Test Ettiğini Duyurdu

İnstagram Dikey Hikayeler Özelliğini Test Ettiğini Duyurdu

Kullanıcılara sunulduğu günden beri farklı özellikleri tanıtan İnstagram, dikey hikâyelerin test sürecinde olduğunu duyurdu. İnstagram dikey hikâyeler, dikey kaydırma özelliğine sahip olacak. Böylece kullanıcılar sadece yan taraflardan değil, aynı zamanda parmaklarını dikey yönde hareket ettirerek de değişiklik yapabilecek.

Bilindiği gibi İnstagram, son dönemlerde geri dönüşüm kutusu özelliğinin, testleriyle ilgilenmekteydi. Ancak platform bununla sınırlı kalmayarak, İnstagram hikâyeler üzerinde de bazı testlere gitti. Yatay kaydırmanın değiştirilmesi hedeflendiği özellik, kişilere farklı hikâyeler arasında geçiş yaparken dikey kaydırma özelliği sunacak.

İlk gününden bu yana birçok güncelleme yapan İnstagram, bu kapsamda yeni birçok araç da sundu. Böylece gün geçtikçe daha kullanışlı hale gelen platform, her geçen gün popülerliğini de arttırdı. Peki, İnstagram dikey hikâyeler özelliği nedir?

İnstagram Dikey Hikâyeler

Bilindiği üzere İnstagram, geri dönüşüm kutusuna dair hazırlıkları hâlâ yapmakta. Ancak platform sadece bununla sınırlı kalmadı. Zira İnstagram dikey hikâyeler özelliğini test ettiğini duyurdu. Böylece hikâyelerin geçiş yöntemi de değişikliğe uğrayacak.

İnstagram, oldukça uzun süredir hikâyeler arasında geçişi, yatay düzlemde parmak kaydırma ile sağlamaktaydı. Hâlâ test aşaması taşıyan bu özellik, yatay değişimler yerine dikey değişimi getirmekte. Dolayısıyla tıpkı İnstagram Reels üzerinde olduğu gibi aşağı yönde parmak kaydırma neticesinde gezinti yapmak, bir süre sonra mümkün olabilir.

Bu test ile beraber İnstagram, kullanıcıların alışkanlarını hedef almakta. Zira arayüzü çoğu kişi yatay düzlemde kullanmaya alışmış durumda. Söz konusu özelliğin gelmesiyle beraber, hatırı sayılır miktarda kişinin buna geçiş yapacağı, böylece birçok alışkanlığın da değişeceği öne sürülebilir. Ancak söz konusu hareketin, opsiyonel olacağı da belirtilmekte.

Diğer kelimelerle bu özelliğe geçmek, zorunlu olmayacak. Burada basitçe yatay hareket tamamen kaldırılıp, dikey düzlem getirilmeyecek. Aksine iki sistem arasında bir seçim sunulacak. Kullanıcılar, bunlardan herhangi birini tercih ederek, kullanmaya devam edebilecek.

İnstagram Hikâye Nedir?

İnstagram hikâye, pek çok kullanıcı tarafından yoğun olarak kullanılmakta. Yeni gelen kişiler de izlediği hikâyelerin sonucunda, kendisi de bunlardan paylaşma yollarını aramakta. İnstagram hikaye, paylaşımdan 24 saat ardından silinen bir görüntüdür. Aynı zamanda içinde ses unsurları da vardır.

İnstagram Hikâye Nasıl Paylaşılır?

Peki, İnstagram hikâye nasıl paylaşılır? Dikey kaydırma özelliği yeni bir kullanım getirecek olmakla beraber, İnstagram hikâyeleri pek çok kişi tarafından popüler olarak kullanılmakta. Bununla beraber platforma her gün yeni kişiler girmekte.

Dolayısıyla mevcut araçların nasıl kullanılacağı da önemli sorular arasında yer almakta. Bunlardan bir tanesi de İnstagram hikâyeler. Burada fotoğraf ya da video paylaşımı yapmak istiyorsanız, öncelikle üst tarafta bulunan artı şeklinde simgeye dokunmak gerekiyor. Aynı zamanda akış bölümünde herhani bir noktada sağa kaydırma yapılarak, hikâye bölümüne de girilmekte.

İnstagram hikâye paylaşmak, fotoğraf ve videolarda farklı şekilde olmakta. Fotoğraflarda ekranın alt kısmındaki yuvarlak şeklindeki simgeye dokunmak gerekli. Video çekmek istiyorsanız da ekrana dokunup, basılı tutmanız yeterli.

Eğer telefonunuzun mevcut galerisinden yahut kütüphanesinden video, fotoğraf seçimi yapmak istiyorsanız, ekran üzerinde herhangi bir noktaya dokunduktan sonra, yukarı kaydırma yapmanız gerekli.

Günümüzde İnstagram’da yayınlanan hikâyelere bakıldığında, birbirinden renkli ve yazılı videolar, fotoğraflar olduğu dikkat çekmekte. Dolayısıyla hikâyeler, kullanıcılara bu seçeneği de vermekte. Video / fotoğraf ekleme yaptıktan veya çektikten sonra ilgili simgelere dokunarak, isteğinizi yapıp, çizim-çıkartma eklemeniz mümkün.

Bunun sınırlı olmayarak, metin hikâye içerisinde istenen bir metin kaldırılmakta. Silme işlemi yapmak istiyorsanız, ekranın alt kısmındaki çöp kutusuna sürüklemeniz yeterli.  Tüm değişiklikler tamamsa ve yeni bir şey eklemeyecekseniz, sol alt tarafta görülen hikâyen bölümüne tıklanmakta.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67