Instagram Çocuk Versiyonu!

Instagram Çocuk Versiyonu!

İnstagram bilindiği üzere 2010 yılı içerisinde kullanıcıları ile tanıştı. Bir fotoğraf ve video paylaşım platformu olarak ön plana gelmekte olup, zamanla sürekli yeni özellikler eklendi. Bunu da yükselene bir kayıtlı üye sayısı takip etti.

Bunun bir sonucu olarak instagram, günümüzde en çok takip edilen platformlardan bir tanesi. Kayıtlı üyelerinin yoğun olarak video paylaşması nedeniyle oldukça aktif. Bu sebeple her geçen gün yeni üyeler kazanmakta.

Tam bu konuda bir değişiklik getirmeyi planlayan Instagram çocuk versiyonu üzerinde çalışmakta. Burada 13 yaş aldı üyelere, özel bir sürüm olacak. İşte yeni özellik hakkında bilmeniz gereken bazı detaylar…

Çocuklara Özel Instagram Sürümü

Birçok kişinin tanıdığı üzere Instagram’da üst düzey bir yönetici olan Adam Mosseri, bir açıklama yaparak çok sayıda çocuğun Facebook hesaplarına sahip olduğunu, ancak instagram da kullanmak istediklerinin farkında olduklarını dile getirdi. Bununla birlikte henüz detaylarıyla bir plan olmadığı belirtti.

Facebook bilindiği gibi 2017 içerisinde “Messenger Kids” duyurusunu yapmıştı. İlk kez duyanlar için 6-12 yaş aralığında çocuklara yönelik sunulan bir sohbet platformu. Bununla birlikte Çocuk Sağlığı Savunucuları, söz konusu platformun çocukların sağlığı kapsamında zararlı olduğunu belirtmiş; Mark Zuckerberg’i de vazgeçmesine davet etmişti.

Seneler ilerleyerek 2019’a gelindiğinde “Messenger Kids” içerisinde bir hata meydana gelmişti. Bu kapsamda çocuklar; yabancılarla sohbet gruplarına dâhil edilmişti. Ancak Facebook durumun az sayıda kullanıcıyı etkilediğini söylemiş ve söz konusu hatayı hemen gidermişti.

Adam Mosseri, gerçekleştirilen bir röportajda platformun politikaları çerçevesinde, 13 yaş altındaki çocukların platformdan uzaklaştırıldığını dile getirmişti.  Çözümün bir parçası olarak da çocuklar ya da gençlere yönelik, anne-babaların bir kontrole yahut şeffaflığa sahip olduğu bir instagram sürümünden bahsetmişti.

Bilindiği üzere Facebook sözcüsü olan Joe Osborne da The Verge’e bir e-mail atmış, burada çocukların gittikçe artan bir oranda anne-babalarına kendi arkadaşlarını takip etmelerine olanak tanıyacak aplikasyonlara katılıp, katılmayacaklarını sorduklarını belirtmişti. Ancak ebeveynler için seçenek olmadığını da bahsetmişti.

Bu kapsamda tıpkı Messenger Kids üzerinde olduğu gibi anne babalar tarafından yönetimi yapılan ve çocuklar için ek ürün gelişimine de cümlelerine verdi. Çocukların yeni ilgi ve hobileri keşfetmesi, arkadaşlarına ayak uydurması gibi durumlar için Instagram’a da anne-baba kontrollü tecrübe getirmeyi araştırdıklarını bahsetti.

Instagram Blog Yazısında Neler Yayınladı?

Bilindiği gibi Instagram, bulunduğumuz haftanın ilk günlerinde kendisini tercih eden gençler için, bir blog yazısı paylaşmıştı. Burada onlar için güvenli yapma çalışmaları dile getirilmişti. Bununla beraber 13 yaş altında bulunan çocuklara yönelik herhangi bir yeni sürüm burada yer almadı.

Online ürünler kapsamında 13 yaş altı çocuklara amaçlamak sadece gizlilik yönünde endişeleri beraberinde getirmiyor.  Aynı zamanda yasal bazı problemlere de sahip.

Bazı kişilerin bildiği ve hatırladığı üzere Federal Ticaret Komisyonu, Youtube’a  “Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası” ihlal etmesi nedeniyle, Eylül 2019 içerisinde tam 170 Milyon Dolar gibi büyük bir ceza vermişti. TikTok da “COPPA (Children's Online Privacy Protection Act)” olarak da bilinen aynı yasayı ihlali sebebiyle Şubat 2019’da 5,7 Milyon Dolar ceza almıştı.

Özellik Ne Zaman Sunulacak?

Peki, Instagram çocuk sürümü ne zaman sunulacak ve tüm ayrıntıları ne? Bazı Instagram kullanıcıları haberin alınmasıyla beraber, tüm detaylarını da merak etmeye başladı.

Bu konuda platformun yaptığı açıklamalar haricinde herhangi bir bilgi bulunmamakta. Dolayısıyla bir tarih ve tüm ayrıntılar mevcut değil. Ancak çalışmalar devam ettikçe, açıklamaların da yapılacağı söylenebilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67