Instagram, 16 Yaşından Küçüklerin Hesaplarını Gizleyecek

Instagram, 16 Yaşından Küçüklerin Hesaplarını Gizleyecek

Sosyal medya uygulamaları arasında en çok kullanılan İnstagram 16 yaşından küçük kullanıcıları için İnstagram hesaplarını doğrudan gizli hesap haline getirme kararı almıştır.  Sadece İnstagram değil Facebook uygulaması da 18 yaş altından küçük bireylerin verilerini reklam verenlerin izlemesini engelleyecektir.

İnstagram Facebook tarafından satın almıştır ve bu uygulamaları genç profiller için daha güvenli bir şekilde özelleştirmek istemektedirler. Yaklaşık olarak İnstagram kullanıcıları 1 milyar kişiye ulaşmıştır ve bu yükselme ile beraber 16 yaşındaki bireylerin hesapları açıldığı andan itibaren gizlenecek ve sadece takipçileri tarafından görünecektir.

Bu güncelleme ile birlikte 16 yaş ve bu yaş altında yani reşit olmayan kişiler profilleri gizli olarak İnstagramda görünecektir. İnstagram bu uygulamayı Facebook ile beraber uygulayarak reklam veren profiller reşit olmayan kişileri de hedefi olarak göremeyeceklerdir.

Reşit Olmayan Kişilerin Hesapları Gizli Hesap Haline Getirilecektir

İnstagram ve Facebook uygulamaları kullanan kişiler çoğu zaman sadece vakit geçirmek için kullanmaktadır fakat zamanla sosyal medya uygulamaları gittikçe daha tehlikeli hale gelmektedir. Küçük çocuklar ve reşit olmayan bireyler sosyal medya üzerinden rahatlıkla kandırılabilmektedirler. İnternet platformlarında oluşan tacizlerin sayısına bakıldığında bu oranın büyük bir kısmını küçük çocuklar maruz kalmaktadır.

İnstagram gençlerin sosyal medya kullanımını daha güvenli bir hale getirmeyi amaçlayarak 16 yaşından küçükler hesaplarını açtıkları anda gizli bir profile sahip olacaklar. İnstagram şirketi aynı zamanda yaş sınırlamasının ülkelerin reşit olma sayısına göre de değişiklik olacağını belirtmektedir. Ülkemizde bu durum 18 yaş ve altı olarak görünmektedir.

Kullanıcıların hesabı gizli olacak evet ama kullanıcılar bunu değiştirebilirler. Reşit olmayan İnstagram kullanıcıları İnstagram gizlilik ayarları kısmından bu durumu değiştirebilmektedirler. İnstagram platformu 16 yaşı geçmeyen kullanıcıları için hesaplarını gizliye almaları açısından teşvik edici mesajları da sürekli olarak güncelleyeceğini açıklamıştır.

İnstagram Firması Başka Hangi Sınırlamalar Getirmiştir?

İnstagram uygulaması günümüzde 1 milyar kullanıcıyı kapsar ve bu oran her geçen gün artmaktadır. Bununla beraber İnstagram, reşit olmayan kullanıcıları için sınırlama getirmiştir. Eğer çocuk hesabı herhangi bir hesabı şikâyet ettiyse bu şikâyet edilen hesapların diğer çocukların profillerini de görmeyecektir.

Bu kararlar ile beraber Facebook ve İnstagram uygulamaları gençlere yönelik yapılan reklamlar konusunda da önlem almışlardır. Reklam veren firmalar hedef kitleyi analiz ederek reklam sunmaktalardı. Fakat Facebook 18 yaşından küçük kişilerin reklam verenler tarafından izlenmesini engellemektedirler. Sadece cinsiyetine ve lokasyonuna göre reklam vermelerini amaçlamışlardır.

İnstagram Özel Hesabın Özellikleri Nelerdir?

İnstagram uygulaması üzerinden sadece çocuklar değil, bu uygulamayı kullanan herkes İnstagram hesaplarını rahatlıkla gizleyebilirler. Gizleme ile beraber hesabınızdaki videolar, fotoğraflar, hikayeler gibi paylaşımlarınız sadece takipçileriniz tarafından görünmektedir. Bu gizli İnstagram hesabı özelliği ile beraber pek çok yabancı kişi sizlerin hesabınızdaki gönderileri göremezler. İnstagram hesabı nasıl gizliye alınır veya çıkartır konusunda şu adımları izleyebilirsiniz,

  • Öncelikle İnstagram giriş yapın.
  • Sonra profilinize gelerek profil özelliklerine tıklayın.
  • Gizlilik ve güvenlik kısmına gelin.
  • En üstte bulunan gizli hesap yazısının yanındaki kutucuğu işaretleyin.
  • Böylece İnstagram hesabı gizliye almak konusunda hesabınız gizlenmiş olur.

Eğer gizlilik kaldırmak istiyorsanız kutucuğa tekrardan tıklayarak hesabınızın gizli olmasını kaldırabilirsiniz. Böylece hesabınız tüm İnstagram kullanıcıları tarafından görünmektedir. Eğer firmalardan reklam beklemiyorsanız ve kişisel profilinizi korumak istiyorsanız hesabınızı gizliye almanızı öneririz. Günümüzde artan taciz olayları sebebiyle maalesef bu tür önlemleri hem kendi hesabımız için hem de çocuklarınızın sosyal medya hesapları için uygulamalısınız.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67