Havalı Profil Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Havalı Profil Fotoğrafı Nasıl Çekilir?

Sanal dünya içerisinde hesapların en dikkat çeken yönleri mutlaka profil fotoğrafları olmaktadır. Özellikle sanal dünya içerisinde çekilen fotoğraflar gerçeğin kat ve kat üstünde olmaktadır. Aynı zamanda sanal dünyanın bu yanıltıcılığına hemen hemen tüm kullanıcılar ayak uydurmaktadırlar.

Özellikle ilk defa tanışacağınız kişilerin profil resimleri bizleri daha çok etkilemektedir. Bu nedenle de profil resmi kullanırken mutlaka en güzel çıktığımız ve en dikkat çeken resimleri kullanmaya özen gösteririz. Aynı zamanda fotoğraflarımızın daha havalı ve güzel durması için birtakım yöntemler de uygulamaktayız.

Havalı profil fotoğrafı nasıl çekilir? Sorusu neredeyse tüm sosyal medya kullanıcılarının en sık merak ettiği konular içerisinde yer almaktadır. İnsanlar tarafından ilgi görmek, beğenilmek ve onların beğenisini kazanarak takipçi elde etmek hemen hemen tüm sosyal medya kullanıcılarının en büyük hedefi olmaktadır. Bu nedenle de profil resimlerimiz için en güzel çıktığımız ve en ilgi çekici fotoğraflarımızı seçmekteyiz.

Profil Fotoğrafı Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Profil fotoğrafı kullanım alanları

Profil fotoğrafı sosyal medya hesapları üzerinde diğer kullanıcıların sizleri tanıyabilmesi için kullandığınız hesap Fotoğrafları olmaktadır. Twitter, instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesapları içerisinde hedef kitlenize hitap edebilmek için ilgi çekici ve doğrudan göze çarpan profil fotoğrafları kullanmanız gerekmektedir.

Profil Fotoğrafı Nasıl Olmalı?

Profil fotoğrafını nasıl olmalı? Sorusu tüm sosyal medya kullanıcıları tarafından oldukça merak edilen bir konu olmaktadır. Profil fotoğrafınızı mutlaka sizi temsil eden bir fotoğraf olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Profil fotoğrafları sayesinde tanıdığınız kişiler sizi takip edebilir veya profil fotoğrafınızı ilginç bulan bir kişi sizi takip edebilir böylece oldukça fazla sayıda takipçi sayısına ulaşmanız mümkün hale gelir. Ancak profil fotoğrafı seçimi yaparken birkaç unsura dikkat etmek gerekmektedir. Profil fotoğrafı çekerken dikkat edilmesi gerekenler şöyledir;

 • Fotoğraftaki odak nokta mutlaka kendiniz olmalıdır.
 • Fotoğrafın çekileceği fotoğraf makinesinin veya telefonun kaliteli fotoğraf çekiyor olması.
 • Profil fotoğrafının arka yüzeyinde ilgi çekici renklerin bulunması.
 • Hobilerinizi yansıttınız fotoğraflarınızı kullanmak.
 • Doğallık her şeyde olduğu gibi profil fotoğraflarında da en ön sırada yer almakta bu nedenle de mutlaka doğal bir gülüşe sahip olduğunuz fotoğraf seçimi yapmalısınız.
 • Profil fotoğrafı için selfie yerine normal çekilmiş fotoğrafları tercih etmeye özen gösterin.
 • Filtre kullanımı yaparken mutlaka fotoğrafın temasını bozmayacak filtreler tercih yapın.
 • Profil için fotoğraf çekerken doğru açıyı ve ışığı yakalayın.
 • Fotoğraf galerimizi içerisinden yükleme yapacaksanız mutlaka en iyi fotoğrafınızı tercih edin.

Şimdi tüm bu unsurlar içerisinde aslında nelere dikkat etmemiz gerektiğinden kısaca bahsedelim. İlk olarak vücut yapınıza göre fotoğraf açısı belirlemek oldukça önemlidir. Normale göre toplu olan kişilerin profil fotoğrafı seçimi yaparken fotoğrafı alt açıdan değil üst açıdan çekmeye özen göstermesi gerekmektedir.

Daha sonra fotoğrafınızın üzerinde oynarken kullandığımız filtrelerin cilt düzeyimizi bozmadığını ve bizi silik göstermediğine özen göstermemiz gerekmektedir. Fotoğraf seçimi için selfie fotoğraflar tercih edilmemelidir. Çünkü self fotoğraflar oldukça yakından çekilmeleri nedeniyle hoş bir görüntü yaratmayacaklardır.

WhatsApp Profil Fotoğrafı

Sosyal medya uygulamaları içerisinde günlük işleyişin en çok yürütüldü sosyal medya hesaplarından birisi whatsapp olmaktadır. Bu uygulama içerisinde profil fotoğrafı seçimi diğer sosyal medya hesaplarında olduğu kadar önemlidir.

Whatsapp profil fotoğrafı seçimi yaparken mümkün olduğunca net fotoğraflar kullanmaya özen gösterin. Bu nokta da en sık merak edilen soru profil fotoğrafı nasıl çekilir? Olmaktadır. Güzel profil fotoğrafı ve profesyonel profil fotoğrafı için bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.  En havalı profil fotoğrafı için dikkat edilmesi gereken püf noktalar şöyledir;

 • Profil resmi çekerken yüzünüzün açık ve net olmasına dikkat edin. Aynı zamanda mümkün olduğunca güler yüzlü olmayan özen gösterin.
 • Profilin konumu oldukça önemlidir. Ne çok yakından ne de çok uzaktan çekilmemelidir. Odak noktasına kendinizi koyun ve arka planın sizin önünüze geçmesini engelleyin.
 • Gülümsemenizin derecesini vermek istediğiniz mesaja göre belirlemeniz gerekmektedir. Hiç gülümsemeden çekilen fotoğraflar genellikle vesikalık olduğu için profil fotoğraflarına uygun değillerdir. Eğer dudaklar kapalı bir şekilde tebessüm eder gibi gülüyorsanız bu buradayım mesajı vermektedir. Dudaklar açık şekilde gülüyorsanız bu merhaba mesajı ağzın açık olması ise selam mesajıdır.
 • Profil fotoğrafı çekerken dikkat etmeniz gereken belki de en önemli özellikler içerisinde kontrast renklerin kullanımının doğru olmasıdır. Göze çarpan ilgi çekici renkler diğer kullanıcıların hesabınıza olan ilgisini artıracaktır sosyal medya hesaplarında kullanılan profil resimlerine genellikle mavi yani soğuk renkler tercih edilmektedir.
 • Profil fotoğrafı içerisinde mutlaka basit bir arka plan tercih edin böylece karışık bir görüntü oluşmadan doğrudan odak noktası siz olabilirsiniz.

Profil Fotoğrafında Nasıl Poz Verilir?

Profil fotoğrafı pozu

Profil fotoğraflarında doğru fotoğrafın kullanımı kadar fotoğraf içerisinde verilen pozun da oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. Birçok genç kullanıcı tarafından profil fotoğrafında nasıl poz verilir? Sorusunun cevabını ve doğru pozların nasıl olduğunu sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

İlk olarak fotoğraf çekmeden önce çektiğiniz fotoğrafı hangi sosyal medya platformunda kullanacağınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesajlaşma uygulamaları ile sosyal medya uygulamaları aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle de aynı fotoğraflar kullanılmamalıdır.

Profil fotoğraflarında kişinin rahat ve cool görünmesi hesabının ilgi çekiciliğini daha da çok arttırmaktadır. Bu nedenle yüzünüzü makinaya tam dik açıyla değil de biraz yan açıyla vermeniz gerekmektedir.

Daha sonra çenenizi öne çıkaran ve başınızı hafifçe yukarıya kaldırın. Böylece boynunuz açıkta kalacağı için daha zarif bir görüntü elde edeceksiniz. Aynı zamanda yapılan en büyük yanlışlardan biri kameraya doğrudan dik bir açı ile bakmaktır kameraya bakış açınızı çapraz ve yan bir şekilde yaptığınız takdirde daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Eğer kollarınız profil fotoğrafınızın içerisinde bulunacaksa mutlaka doğal bir duruşa sahip olmanız gerekmektedir. Hatta bazen habersiz olarak çekilen fotoğrafların diğer fotoğraflara göre çok daha hoş olmasının en önemli nedeni budur. En doğal duruşu ise kol ve vücudu ve açısı oluşturarak elde edebilirsiniz.

Kambur durmak günlük hayatta olduğu kadar profil fotoğrafında da hoş bir görüntü yaratmayacağı için mutlaka vücudunuzu dik tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Ancak doğrudan düz bir şekilde kameraya doğru dönüp olmak yerine yan bir açıyla poz vermeniz hem olduğunuzdan daha zayıf hem de daha uzun çözmenize yardımcı olacaktır.

Hatta kameraya doğru dönük olan bacağınızı biraz öne koyarak s kıvrımında bir poz vermeniz de size olduğunuzdan daha zayıf gösterecektir. Genellikle basen bölgesi geniş olan kadınların en sık tercih ettiği poz bu olmaktadır.

Poz verirken her zaman omurganızı dik, omuzlarınız geride ve çeneniz ileride olmalıdır. Böylece hem ince hem de uzun görünmeniz mümkündür.

Siz sosyal medya kullanıcıları için bu yazımızın genelinde nasıl profil fotoğrafı seçilmeli, profil fotoğrafı nasıl düzenlenmeli ve profil fotoğrafı nasıl çekilmeli soruları hakkında detaylı olarak bilgilendirme yaptık. Böylece artık siz de harika bir profil resmine sahip olabilirsiniz. Tek yapmanız gereken burada yer alan püf noktaları göz ardı etmeden mümkün olduğunca en üst düzeyde kullanmanızdır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67