Fake Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Fake Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır?

Instagram hesap nasıl silinir sorusunu gündeme gelmesinin en önemli nedenlerinden birisi olan fake Instagram hesabı açılması durumu; pek çok kişi tarafından meşgul olunan bir meseledir. Kişinin bilgisi dahilinde adına açılmış olan başta Instagram hesabı olmak üzere farklı hesap çeşitleri olabilmektedir.

Adına fake hesap açılan yani bir diğer deyişle sahte hesap açılmış olan kişiler belli adımlarla bu hesabı kapattırabilmektedir. Peki sahte hesabı devre dışı bırakmak için kapatma işlemi nasıl uygulanabilir? Konunun ayrıntıları nelerdir, birlikte değerlendirelim:

Instagram’da Adıma Hesap Açılmış, Ne Yapılabilir?

Instagram'da adıma hesap açılmış diyorsanız; aşağıdaki adımlar aracılığıyla hesabı kapatmak mümkün olmaktadır. Farklı birkaç yöntem ile işlem sağlanabilmektedir. Mobil uygulama ile hesap kapatma işlemi yapılabileceği gibi İnstagram’ın resmi internet sayfası üzerinden de gerçekleştirilebilir. Ilk olarak mobil uygulama yoluyla sahte hesabın nasıl kapatabileceğine bakalım.

Mobil uygulama üzerinden sahte hesabı kapatırken aşağıdaki adımları uygulamak gerekir:

Öncelikle sahte Instagram hesabının profil kısmı açılır.

Ardından profilini üst kısmında yer alan üç nokta tıklanır.

Şikayet et seçeneğinin ardından bu hesabı neden şikayet ediyorsunuz sorusu yöneltilecektir. Sahte hesaplar da bu soru için uygunsuz yanıtını vermek en doğru seçenek olacaktır

Ardından hesabı şikayet et kısmına gerilerek; bir başkasını taklit ediyor bölümüne tıklanır.

Bu kısımda bu kısımda ‘beni’ seçeneği tıklanmalıdır. Instagram uygulaması şikayet üzerine bir inceleme yapacak ve durumu neticelendirecektir.

Bu alanda bir diğer yöntem de Instagram’ın resmi internet sitesi üzerinden sahte hesap kapatma işlemini yapmaktır. Instagram’da adıma hesap açılmış savcılık gibi uygulamalara geçmeden evvel, belli yöntemler aracılığıyla hesabın kapatılması denenebilir.

Instagram’ın resmi internet sitesi üzerinden sahte hesap iptalini gerçekleştirmek için gerekli adımlar aşağıdaki şekildedir:

İlk olarak Instagram şikayet sayfası bölümüne girilir.

‘Someone created...’ ile başlayan yani beni ya da arkadaşlarımı taklit eden bir hesap var seçeneği tıklanır.

Bu hesap mı sizi taklit ediyor sorusu yöneltildiğinde evet cevabı ile devam edilir.

Sayfada çıkacak boşluğa gerçek ad ve soyad bilgisi girilir.

Yine size ait gerçek e-posta adresi yazılır.

Ardından taklit ettiği düşünülen sahte Instagram hesabında bulunan ad ve soyad yazılır.

Yine sahte Instagram hesabında yer alan kullanıcı adı bilgisi girilir.

Bu aşamada durumu netleştirmek için tarafınızdan sürücü ehliyeti, isim değişikliğine ilişkin bir belge, pasaport, doğum belgesi, araç sigortası kartı ya da şahsi sigorta gibi; resmi kurumlar tarafından size verilmiş ve üzerinde ad soyad, fotoğraf bilgileri yer alan bir belge istenecektir.

Yukarıda sayılan belgelerden birisi elinizde olacak şekilde belgesi belgede yer alan bilgiler ve yüzünüz net biçimde görünecek vaziyette bir fotoğraf çekilir.

Çekilen fotoğraf jpeg formatı ile alt kısımda yer alan dosyaları seç kısmındaki forma yüklenir.

Ardından ek bilgiler bölümünde belirtilmek istenen herhangi bir bilgi varsa bu kısma eklenir ve gönder tuşuna basılır.

Şikayet formu yukarıdaki işlemler tamamlandığında Instagram uygulamasına iletilmiş olur.

Bu sayede uygulamaya fake hesap şikayet iletilmiş olur. Bu aşamalar genellikle faydalı olmakla beraber herhangi olumlu bir yalnız alınamadığı durumda farklı durumlar izlemek mümkündür. Çünkü her ne şekilde olursa olsun adınıza sahte bir içerik oluşturulması kanuna aykırıdır.

Bu nedenle talep doğrultusunda adıma fake hesap açılmış savcılık başta altında hukuki yollara başvurmak mümkündür. Ancak bu işlemi uygulamadan önce hesabı kapatma yoluna gidilebilir ve dileniyorsa her iki işlem birlikte de uygulanabilir. Sahte hesap kapatma aşamaları temel olarak yukarıdaki şekildedir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67