Facebook'tan Clubhouse Benzeri Uygulama!

Facebook'tan Clubhouse Benzeri Uygulama!

Clubhouse bilindiği üzere en yeni çıkan sosyal medya uygulaması. Ses temelli bir yapıya sahip olup, gösterdiği farklılıklar ile şimdiden büyük bir ilgiye sahip. Bir geliştirici olan Alessandro Paluzzi de bu konuyla alakalı olarak, Facebook’un mobil seçeneğinde henüz standart üyelerden gizlenmekte olan yeni bir özelliğin, aktifleştirmesini buldu…

Sosyal medyanın yaygın olarak kullanıldığı günümüzde birçok uygulama bulunur. Burada farklı örnekler olmakla beraber, en güncel olanı da 2020 yılında sunulan Clubhouse. Görsel ve metin paylaşımlarının yer almadığı platform, ses tabanlı kullanım sunmakta.

Hatırlandığı üzere bir süre önce Facebook’un da Clubhouse’a benzeyen bir seçenek üzerinde çalışmalar yürüttüğüne dair söylentiler vardı. Ardından gelen haberler de Live Audio isimli özellik ile Clubhouse’un oldukça benzediği yönünde.

Bununla ilgili olarak geliştirici Alessandro Paluzzi, Facebook’un akıllı telefonlar için olan uygulamasında henüz standart üyelerden gizlenmekte olan bir özelliği, aktif hale getirmeyi keşfetti. İlk görseller ise TechCrunch tarafından paylaşıldı. Söz konusu görsellerden hareketle, çalışma sistemine dair bazı ipuçları da elde edilmekte. Buradan anlaşılacağı kadarıyla Clubhouse’un kopyası durumunda.

Facebook’un Özelliği Nasıl Kullanılacak?

Sosyal medya ile ilgili haberler, kullanıcılar tarafından oldukça yoğun takip edilmekte. Peki, Facebook live audio kullanımı nasıl?  Burada ilgili ses özelliğinin, Messenger Rooms üzerine entegre edileceği görülmekte.

Dolayısıyla çok kısa bir süre ardından Facebook üyeleri, Twitter Spaces ile Clubhouse benzeri bir odada, karşıdaki kişinin söylediklerini duymalarına olanak tanıyan özelliği görebilecek. Kişiler oda meydana getirdikten sonra genel bağlantı paylaşmak ya da direkt mesaj yollayarak sohbete davet yapabilecek.

Clubhouse ile Benzer Mi?

Peki, Clubhouse ile benziyor mu? Görseller incelendiğinde, Live Audio’da kullanıcıların fotoğrafları daire içinde görülmekte. Ayrıca konuşan kişiler, dinleyicilere göre farklı yerde bulunmakta. Clubhouse üzerinde de bu özellikler mevcut.

Ancak bunun şart olarak kopya bir özellik olacağı kesin değil. Zira Alessandro Paluzzi, bunun işlevsel dahi olmayan, yani tamamlanmaya bir ara yüz belirtmekte. Ayrıca Facebook tarafından özellik sunulmadan değişikliklerin yapılacağı ve benzerliklerin giderileceği söylenebilir.

Lâkin Clubhouse benzeri bir uygulama sunmanın sadece Facebook fikri olmadığının da altı çizilmeli. Çünkü Twitter Spaces da bir süre sonra kullanıcılara özelliği sunacak.

Clubhouse Nedir?

Peki, Clubhouse nedir? Platformun çıkmasıyla beraber oldukça geniş bir yankı buldu. Bunun bir nedeni sosyal medyanın günümüzde popüler olması gösterilebilir. Ayrıca diğer platformlara göre farklı yapıya sahip olması da çok büyük bir etken.

Zira burada görsel paylaşımı bulunmuyor. Bunlara metinler de dâhil. Kişiler burada ne yapılabileceğini düşünse de, Clubhouse üyelerine konuşma fırsatı sunuyor. Bu kapsamda bahsi yapılabilecek bazı kulüpler de şöyle;

Startup Club

Fit

Leadership Rebvented

Music & Technology

Dear Young Queen

Health is Wealth

Designkinds the Multi Creatives

NBA Fan Club

Smiling & Positivity

Afropolitan Lounge

The Dacha

The Legacy Think Tank

Reinventing Health / Care

The True Love Society

Peki, merak edenler için Clubhouse’a nasıl kayıt olunur?

Clubhouse Üyeliği Nasıl?

Clubhouse üyelik alma için ilk bilmeniz gereken, kayıt ardından sizi kabul etmek için bir sıraya aldığı. Ancak bunu geçmenin bir yolu da mevcut: davetiye bulmak. Her üyesi 2 adet davetiye bulundurmakta ve bazı koşullar çerçevesinde yeni davetiyeler de sunulmakta.

Bu nedenle bir üyeyi veya üye arkadaşınızı size davetiye yollamada ikna edebilirseniz, dakikalar içerisinde üye olabilirsiniz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67