Facebook’ta Silinen Fotoğrafları Nasıl Geri Alabilirim?

Facebook’ta Silinen Fotoğrafları Nasıl Geri Alabilirim?

Yanlışlıkla silinen fotoğraflar, birçok kişinin ortak sorunu arasındadır. Özellikle Facebook içerisinde bu problemi yaşayanlar, Facebook’ta silinen fotoğrafları geri getirme seçeneklerini gözden geçirerek bir çözüm arar.

Eğer Facebook verilerinizin bir kopyasını indirirseniz, bu duruma bir çözüm bulmanız mümkündür. Ancak burada da bulamazsanız tek çareniz bilgisayarınızı ya da telefonunuzu programlar kullanarak taratmaktır.

Her ne kadar Instagram içerisinde silinenler bir süre daha saklansa da, Facebook henüz bu seçeneği sunmamaktadır. Dolayısıyla fotoğrafınızı veya videonuzu silmek isterseniz, bu konuda öncelikle emin olmanız önerilir.

Facebook Verileri Nasıl İndirilir?

Eğer herhangi bir sebeple fotoğraflarınız silinmişse, bu noktada ilk deneyebileceğiniz verileri indirmedir. Böylece silinen fotoğraf arşivden geri çağrılabilir. Bunun için şu işlemler yapılır;

 1. Facebook’a girin.
 2. Oturum açma işlemlerini yapın.
 3. Ayarlar menüsüne girin.
 4. Veri indirme ekranına gelerek, kopyasını indirin.

Böylece kayıt olduğunuz tarihten itibaren verileriniz size iletilir. Burada sabırlı bir şekilde beklemeniz gerekir. Ancak bilmeniz gereken, yedekleme yapmamışsanız dosyalarınızın silinmiş olabileceğidir.

Facebook Fotoğrafları Üçüncü Taraf Uygulamalardan İndirilir Mi?

Facebook’ta fotoğrafların silinmesi sıkça karşılaşılan problemler arasındadır. Her ne kadar veri indirme bunları geri sağlayabilecek de olsa, bahsettiğimiz üzere yedeklemeniz yoksa hiçbir işe yaramaz.

Bu noktada birçok kişi gerek web siteleri, gerekse aplikasyonlar gibi üçüncü parti uygulamalar ile çözüm bulmaya çalışır. Zira sosyal medyanın gelişmesi, bu sektörde hizmet veren platformların da ilerlemesine neden olmuştur.

Dolayısıyla gerek Türkçe, gerekse İngilizce yapılacak bir araştırma, kişilere bu yönde imkân tanıyabilir. Lâkin dikkat etmeniz gereken bu tarz seçeneklerin Facebook’ta silinen paylaşımı geri getirme seçeneği sunsa bile şifrenize gerek duyduğudur. Zira hesabınıza erişim izni olmazsa, paylaştığınız bir fotoğrafı gerek görme, gerekse geri getirme işlemlerini de yapamayacaktır.

Eğer farklı sitelerde ve platformlarda benzer şifreler kullanıyorsanız, bu durum kısa süre içerisinde dijital ortamlardaki çoğu şifrenizin tehlikeye düşmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla bu konuda dikkatli olmak önerilir.

Bilgisayardan Fotoğraflar Nasıl Kullanılır?

Eğer fotoğrafınızı veri indirme ile geri alamamışsanız ve daha önceden bilgisayarınıza yüklemişseniz basitçe buradan alabilirsiniz. Ancak buradan silinmişse, endişelenmenize gerek yoktur; zira geri kurtarmak mümkündür.

Bununla beraber hızlı olmanız, dosyanın üzerine farklı dosyaların yazılmaması gerekir. Aksi durumda kalıcı olarak silinir. Bunlara değinme ardından kullanabileceğiniz çok sayıda seçenek olup, bunlardan biri de MiniTool Power Data Recovery Free Edition olarak verilebilir. Kullanımı kolay olmakla beraber şu şekildedir;

 1. Programı bilgisayarınıza indirin ve kurun.
 2. Arayüze girdikten sonra sol ekranda this PC menüsü seçin.
 3. Ardından hangi disk alanını tarayacağınızı belirtin.
 4. Sağ alttaki turuncu renkli scan üzerine tıklayın.

Bundan sonra tek yapmanız gereken beklemektir. Bu sürecin uzun olabileceği bilinmelidir. Disk ne kadar büyükse bu süre artar. Tamamlanması ardından sadece kurtarmanız yeterlidir.

Telefondan Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Her ne kadar bazı bilgisayar veri kurtarma programları telefonları tarayabilse de, sadece akıllı telefonlara yönelik üretilen seçenekler de vardır. Bunlar çeşitli olmakla beraber bazıları şöyledir;

 1. Dr. Fone Recovery
 2. EaseUS
 3. Remo Recover for Android
 4. DiskDigger

Böylece gerek SD karttan, gerekse telefondan kurtarma yapabilirsiniz. Unutmamanız gereken Android ve IOS işletim sistemlerine farklı aplikasyonlar sunulduğudur. Dolayısıyla kullandığınız cihaza göre hareket etmeniz gerekir.

Bunlardan herhangi birisini kullanarak tarama yapabilirsiniz. Böylece Facebook eski fotoğrafları bulma kolay şekilde yapılabilir. Ancak düzenleme yaptığınız hali olmasını istiyorsanız, bunu elde etmeniz daha zordur.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67