Facebook’ta Sayfa Reklamı Nasıl Yapılır?

Facebook’ta Sayfa Reklamı Nasıl Yapılır?

Facebook sayfa tanıtımı yapma, daha geniş kitlelere ulaşmak ve tanınmak isteyen işletmeler tarafından merak edilen konular içindedir. Sosyal medya platformlarından biri olan Facebook, günümüzde dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılır.

Bu sebeple işletmeler ve firmaların reklam, tanıtım gibi organizasyonları için güzel bir ortam sunar. Zira sabahtan akşama kadar çevrimiçi bir yapısı vardır. Her gün birçok firma buraya girse de, reklamların nasıl yapılabileceği her zaman büyük bir soru işareti oluşturur.

Geniş kapsamlı ve kullanışlı bir reklam verme imkânı sunan platform hem küçük, hem de büyük çaplı olan işletmelere bu seçeneği sunar. Peki, konu hakkında bilmeniz gerekenler neler?

Facebook İçerisinde Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Facebook reklam vermek incelikleri her ne kadar kolay bir yapıya sahip olsa da, reklamın nasıl verileceği ve bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiği bilinmez. Bunda firmaların sosyal medyaya yabancı olmaları da büyük bir etmendir.

Burada öncelikle işletme hesaplarının Facebook’un yapısına ve diline uyum göstermesi gerekir. Ancak bu kurumsal dilin ve tavrın bırakılmasını gerektiğini göstermez. İkisi bir arada birleştirilerek, kullanıcılara sunulmalıdır. Aşağıdaki işlemler takip edilerek, kısa sürede reklamlar verilebilir;

 1. Facebook’u açın.
 2. Hesabınıza girin.
 3. Sağ üstte bulunan ok işaretine tıklayarak, “reklam oluştur” üzerine tıklayın.

Ardından neleri amaçladığınızı seçmeniz gerekir. Burada şu seçenekler vardır;

 1. Sayfa gönderisiyle etkileşim
 2. Sayfa beğenmeleri
 3. İnternet sitesine tıklamalar
 4. İnternet sitesi dönüşümleri
 5. Uygulama yüklemeleri
 6. Uygulamayla Etkileşim
 7. Etkinlik yanıtları
 8. Teklif alımları
 9. Video görüntülemeleri

Bunların arasından tercih yaptıktan sonra hedef kitle belirlenir. Burada tercih edilmesi dikkat edilmesi gereken maddeler ise şöyle verilebilir;

 1. Bağlantılar
 2. Davranışlar
 3. İlgi alanları
 4. Diller
 5. Cinsiyet
 6. Yaş
 7. Konumlar

Bunları seçtikten sonra, sırada reklam bütçesi ve süresi ayarlanır. Burada doldurulması gereken alanlar şöyledir;

 1. Hesap ülkesi
 2. Hesap para birimi
 3. Hesap zaman dilimi
 4. Reklam seti adı
 5. Bütçe
 6. Plan

Bunları da size uygun şekilde doldurduktan sonra, teklif verme ve görsel seçimi yapılır. Burada en fazla 6 resim seçilebilir. Metin ve bağlantı ayarları da yapıldıktan sonra, sipariş tamamla denir.

Facebook Sayfa Reklamı Ödemeleri Neler İle Yapılabilir?

Peki, Facebook sponsorlu reklam verme ücretleri için hangi ödeme yöntemi vardır? Burada temel olarak iki özellik bulunur. Bunlardan ilki olan otomatik ödemelerde hemen ödeme bulunmaz. Belirli bir tutara gelindiği vakit otomatik şekilde alım yapılır. PayPal, banka ve kredi kartları seçilebilir.

Manuel ödeme ile reklam almak isteyenler, öncelikle para eklemelidir. Kişilerin reklamları yayınlanırken, günde maksimum bir kere olmak üzere tutar alınır. Burada da banka ve kredi kartları kullanılabilir.

Facebook Reklam Ücreti Ne Kadar?

Facebook reklam verme nasıl yapılır ve ücretleri ne kadar, birçok kişi tarafından merak edilen konular arasındadır. Zira bir işletme alacağı reklama ne kadar ödeyeceğini her şeyden önce bilmek ister.

Ancak burada öncelikle, reklamlara ne ölçüde harcanacağını kişilerin belirlediğinden bahsetmelidir. Peki, bunun anlamı nedir? Eğer platforma bir hafta içerisinde 20 Türk Lirası harcamak istediğini belirtirseniz, bu sürede bu tutar harcanır. Şayet 250 Türk Lirası belirlenmişse bu tutarı da bir hafta harcayabilirsiniz.

Lâkin bir takım ileri derecede reklamlarda, minimum tutar söz konusudur. Bu durumu merak ediyorsanız, reklam verme esnasında tarafınıza bildirilir. Gerekli bilgileri kontrol ederseniz, tüm detayları almanız mümkündür.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67