Facebook’ta Nasıl Satış Yapılır?

Facebook’ta Nasıl Satış Yapılır?

Facebook’ta nasıl satış yapılır? konusu, özellikle internet üzerinde ürün ve hizmet satışları yapmak isteyen kişilerin en çok araştırdıkları konulardan birisi olmaktadır. Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından birisi olan Facebook uygulamasında ürün ve hizmet satışları yapılabilmektedir.

Facebook aracılığı ile yapılan bu ticaret yönteminde, satışa sunulan ürün ve hizmetlerin tanıtımları çok geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Dünya çapında milyonlarca üyesi bulunan Facebook uygulamasında satışı yapılan ürünlerden ve hizmetlerden çok iyi kazançlar elde edilebilmektedir. Bu nedenle son yıllarda pek çok kişi Facebook uygulamasında ürün ve hizmet satışları yapmaya başlamıştır.

Facebook Mağaza Nasıl Açılır?

Mağaza açma Facebook

Facebook mağaza nasıl açılır? konusu, e-ticaret yapmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi olmaktadır. Facebook uygulamasında ürün ve hizmet satışları yapabilmek için öncelikle Facebook uygulamasına kullanıcı adı, e-mail adresi ve kullanıcı şifresi ile üye olmak gerekmektedir. Facebook uygulamasına üye olabilmek için ise öncelikle uygulanmanın indirilip, kurulması gerekmektedir. Facebook uygulaması android ve iOS işletim sistemine sahip olan bütün akıllı telefonlarda ve cihazlarda kullanılabilmektedir.

Facebook’a üye olduktan sonra ise Facebook kullanıcı hesabının işletme hesabı olarak ayarlanması gerekmektedir. Facebook uygulamasında ürün ve hizmet satışları yapabilmek için doğrudan yapılabilen bir satış işlemi olamamaktadır. Facebook’ta ürün satışları yapabilmek için Facebook kullanıcı hesabının işletme hesabı yapıldıktan sonra bu hesap üzerinden açılacak olan bir e-ticaret sitesinin tanıtımları ve bu site içerisinde yer alan bütün ürünlerin tanıtımları yapılabilmektedir.

Facebook üzerinden ürün satışları yapmak için Facebook algoritması bütün kolaylıkları sağlamakta ve bu satışları destekleyecek pek çok kullanışlı özelliği uygulama içerisinde üyelerinin hizmetine sunmaktadır. Facebook uygulamasında ürün satışları yapabilmek için Facebook işletme hesabına ek olarak market sayfası da ayrı olarak açılabilmektedir. Grup olarak açılan Facebook sayfasında bütün ürün tanıtımları ve sahip olunan e-ticaret sitesinin tanıtımları kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir.

Facebook Marketplace Satış Yapma Yolu Nedir?

Facebook marketplace satış yapma için sadece Facebook üyesi olmak yeterli olmaktadır. Facebook’a üye olmak ve marketplace yani Facebook uygulamasında mağaza açmak ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Facebook mağaza açabilmek için yapılması gerekenler ise sırasıyla şunlar olmaktadır;

 • Facebook uygulamasında mağaza açabilmek için ilk olarak bir Facebook uygulamasına üye olmak gerekmektedir.
 • Facebook’ üye olduktan sonra Facebook kullanıcı hesabı üzerinden ya da ek olarak açılacak bir Facebook grup sayfası ile ürün satışlarının yapılacağı mağaza kolaylıkla açılabilmektedir.
 • Mağaza hesabı açabilmek için ise öncelikle Facebook kullanıcı hesabına kullanıcı adı ve kullanıcı şifresi ile giriş yapmak gerekmektedir.
 • Facebook uygulamasına giriş yapıldıktan sonra mağaza sekmesine tıklanmalıdır.
 • Mağaza kısmı açıldığı zaman otomatik olarak açılan sözleşmeyi okuyup, onaylamak gerekmektedir.
 • Sözleşme kabul onayı verildikten sonra ise en altta yer alan ilerle tuşuna basılması gerekmektedir.
 • İlerle tuşuna basıldıktan sonra açılan kutuya kullanılan Facebook şifresinin girilmesi ve tamam tuşuna basılması lazımdır.
 • Açılan Facebook mağaza sayfası ayarlarından, Başka Bir İnternet Sitesinden Alışveriş seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.
 • Bundan sonra ise Facebook mağaza sayfasında, sahip olunan e-ticaret sitesinde yer alan bütün ürünlerin tanıtımları yapılmaya başlanabilmektedir.

Facebook Mağazada Satış Nasıl Yapılır?

Facebook uygulamasında ürün satışı yapabilmek için açılan Facebook mağazada oluşturulan ürün sekmeleri yardımı ile satışlar kolaylıkla yapılabilmektir. Facebook mağaza içerisinde yer alan bu sekmeler yardımı ile bütün ürünler kolaylıkla sergilenebilmekte ve tanıtımları yapılabilmektedir.

Böylelikle bu Facebook mağaza sekmesinden potansiyel müşteriler bütün ürünleri inceleyebilmekte ve özelliklerini görebilmektedir. Sekmelerde yer alan satın al tuşuna basılarak ise ürünlerin sergilendiği ve satışının yapıldığı, sahip olunan e-ticaret sitesine yönlendirilmektedir. Bu sayede satın alınmak istenen her ürüne kolaylıkla erişilebilmektedir.

Facebook Mağaza Ürünleri Nelerdir?

Facebook mağazada satılan ürünler pek çok çeşitten oluşmaktadır. Buna bağlı olarak en çok satışı yapılan Facebook mağaza ürünleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Hediyelik eşyalar
 • Araba aksesuarları
 • Bilgisayar aksesuarları
 • Elektronik ürünler
 • Kozmetik ürünleri
 • Kadın giyim
 • Erkek giyim
 • Ayakkabı çeşitleri
 • Saatler
 • Makyaj malzemeleri
 • Güzellik ürünleri
 • Sporcu ürünleri
 • Ev eşyaları
 • Beyaz eşyalar
 • Sağlık ürünleri
 • Bebek giysileri ve ürünleri
 • Bahçe ve tarım malzemeleri
 • Akıllı telefonlar ve tabletler

Facebook Mağaza Açmak Yasal Mıdır?

Facebook uygulamasında açılan mağaza ile ürün ve hizmetlerin tanıtımları, dünya genelinde olmak üzere çok geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Tamamen ücretsiz olarak kullanılabilen Facebook marketplace, yani mağaza özelliği ile ürün ve hizmet satışlarının kolaylıkla artması sağlanabilmekte ve buna bağlı olarak ürün ve hizmet satışlarından elde edilen kazançlarda da büyük yükselmeler olmaktadır.

Facebook uygulamasında mağaza açmak, bu vasıta ile ürün ve hizmet satışları yapmanın ise yasal olarak hiç bir sakıncası bulunmamaktadır. Tamamen yasal olan bu uygulama bütün yönleri ile ücretsiz olarak kullanılabilmektedir. Yasal olarak internet üzerinden satış yapmak için ise reel hayatta bir ticari kimliğe sahip olunması yeterli olmaktadır.

Reel olarak bir ticari kimliğe sahip olmayan kişiler ise internet üzerinde genel olarak satış yapabilmek için şahıs şirketi kurması gerekmektedir. Ticari kimliği ya da şahıs şirketi olan her birey, internet üzerinde yer alan bütün uygulamalarda ya da kendi e-ticaret sitelerinde ürün ve hizmet satışlarını yapabilmektedir.

Facebook Mağaza Satışlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Mağaza açarken dikkat edilmesi gerekenler Facebook

Facebook mağaza açıldıktan sonra en iyi şekilde ürün ve hizmet satışları yapabilmek için her zaman bazı noktalara da büyük özen göstermek gerekmektedir. Bu önemli noktalara dikkat edildiği müddetçe Facebook mağazada bütün ürünlerin satışları kolaylıkla yapılabilmektedir.

Sahip olunan e-ticaret sitesi ile entegre olarak çalışan bir uygulama olan Facebook mağaza uygulaması ile ürün satışlarında dikkat edilecek en önemli ayrıntılardan birisi de, sahip olunan mağaza sayfasına tıpkı bir fiziki mağaza gibi gereken özeni her zaman göstermek gerekliliği olmaktadır. Buna bağlı olarak dijital bir mağaza olan Facebook mağaza üzerinde sergilenen ürünlerin açıklamalarının mutlaka müşterilere ayrıntılı olarak verilmesi gerekmektedir.

Yanlış verilen ürün bilgileri nedeniyle potansiyel olan müşterilerin güvenleri sarsılacak ve buna bağlı olarak uzun vadede müşterilerin azalmasına yol açacaktır. Bu nedenle mağazada sergilenen bütün ürün bilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak girilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu ürün bilgilerini girilmesi aşamasında ise imla kurallarına uyulması ve sade bir dille bütün ürün tanıtımlarının yapılması lazımdır.

Aynı zamanda bunlara ek olarak ürün tanıtımlarında kullanılan görsellere de her zaman dikkat edilmesi ve en iyi şekilde hazırlanmış olan görsellerin kullanılması gerekmektedir. Ürün ve fotoğrafların birbirleri ile aynı olması ve kopya olan görsellerden kaçınılması gerekmektedir. Ürün fiyatlarının ise müşterileri yanılmayacak bir şekilde ederi kadar müşterilere yansıltılması lazımdır.

Facebook mağaza ile sahip olunan e-ticaret sitesinde ki ürün fiyatlarının ve ürün çeşitlerinin de aynı olması gerekmektedir. Birbirleri ile çelişen ürün fiyatlarının sergilenmesi ise müşterilerin güvenlerinin sarsılmasına neden olmakta ve buna bağlı olarak ürün satışlarında büyük düşmeler yaşanmaktadır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67