Facebook’ta Çift Doğrulama Nasıl Açılır?

Facebook’ta Çift Doğrulama Nasıl Açılır?

Facebook’ta çift doğrulama nasıl açılır hesabının güvenliğini arttırmak isteyenler tarafından sıkça sorulur. Özellikle yeni kullanıcılar bu konuya yabancı olabildiği için, neler yapması gerektiğini ve özelliğin ne olduğunu bilemeyebilir.

Dijital ortamlarda hesapların güvenliğini sağlamak, her kullanıcının önemsediği bir konudur. Dolayısıyla birçok Facebook üyesi de hesaplarının güvenliği için hangi önlemleri alabileceğini düşünür. Çift doğrulama veya iki faktörlü kimlik doğrulaması bu konuda kullanılabilecek bir önlemdir.

Eğer Facebook bilgileri sızdırılan 533 milyon üye haberlerinden sonra endişelenmeye başlamışsanız, bu özellik daha sizi ve bilgilerinizi koruyabilir. Peki, Facebook kimlik doğrulama 2020 nasıl yapılır?

Facebook Çift Doğrulama Nedir?

Facebook tarafından sunulan iki faktörlü kimlik doğrulama, bazı kullanıcılar arasında çift doğrulama olarak da bilinir. Her ikisi de aynı özelliği ifade eder. Şifreye ek olarak kullanılan bir güvenlik önlemidir. Bunu ayarlamanız ardından gerek bilgisayar, gerekse mobil üzerinden hesabınıza giriş yapılmak istendiğinde Facebook kimlik doğrulama uygulamanın oluşturduğu 6 haneli kodu gir şeklinde bir özel kod istenir. Aynı zamanda girişi doğrudan onaylama seçeneğiniz de vardır.

Dolayısıyla hesabınıza kim girmeye çalışırsa, anında bildirim alırsınız. Bu sayede çalınmaya karşı güçlü bir önlem de alınmış olunur.

Facebook Çift Doğrulama Nasıl Açılır?

Facebook kimlik doğrulama uygulaması her kullanıcı tarafından aktif hale getirilebilir. Eğer açmak için ne yapmanız gerektiğinden emin değilseniz, şu işlemler uygulanır;

Facebook’u açın.

Önceki oturumdan çıkış yapmışsanız, kullanıcı bilgilerinizle tekrar girin.

Sağ üst köşeden üç çizgi simgesine dokunun.

Ayarlar ve gizliliği seçin. Ardından ayarlara dokunun.

Güvenlik ve girişi seçin.

İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan kısmına gelin ve düzenle üzerine dokunun.

Ardından yönergeleri izleyerek aktifleştirin. Burada farklı seçenekler olmakla beraber, şunlardan biri seçilmelidir;

Güvenlik anahtarına dokunun.

Üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulaması kullanın.

Cep telefonunuza SMS alın.

Bunlardan herhangi birini seçerek, aktif hale getirebilirsiniz.

Güvenlik Anahtarı İle Çift Doğrulama Kullanma

Facebook kimlik doğrulama nasıl yapılır için tercih edebileceğiniz ilk seçenek güvenlik anahtarıdır. Bu bir tür donanım aleti olup, öncelikle bir tane almanız gerekir. Ardından iki faktörlü kimlik doğrulama ile kullanılabilir.

Şifre doğru girilse bile güvenlik anahtarı sizde olduğu takdirde kimin giriş yapabileceğine karar verebilirsiniz. Dolayısıyla oldukça güçlü bir önlemdir. Ancak anahtar satın almadan önce, cihaz ve tarayıcı ile uyum gösterdiğinden emin olmanız gerekir.

Üçüncü Taraf Kimlik Uygulamasıyla Çift Doğrulama Kullanma

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl yapılır için bir diğer seçenek de üçüncü taraf kimlik uygulamasıdır. Burada Google Authenticator ya da LastPass gibi seçenekler kullanılır. Böylece hesaba giriş yapanın siz olduğu teyit edilir.

SMS İle Çift Doğrulama Kullanma

SMS ile iki faktörlü kimlik uygulaması kullanma da seçenekleriniz arasındadır. Bunun için özelliği gelindiğinde, kısa mesaj seçilir. Ardından da güvenlik anahtarı, güvenilir kişiler ya da kurtarma kodları seçilir.

Böylece cihazınız kaybolur veya çalınırsa güvenliğinizi korumaya devam edebilirsiniz.

Facebook Kimlik Doğrulama Sorunu

Facebook kimlik doğrulama sorunu için giriş kodları kullanılır. Bunun için SMS seçildikten sonra aktif hale getirilir.

Bunun için iki faktörlü kimlik doğrulama uygulamasına gelmeniz ardından, kurtarma kodları yanındaki kurulum seçilir. Sonrasında da kodları al üzerine tıklanır. Eğer önceden kod oluşturmuşsanız, yönet menüsünden kodları göster diyebilirsiniz.

Aynı zamanda yeni kodlar da alabilirsiniz. Bunların ekran görüntüsünü alarak veya bir kâğıda not ederek saklayabilirsiniz. Her kod tek kullanımlıktır.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67