Facebook'ta Canlı Yayından Nasıl Para Kazanılır?

Facebook'ta Canlı Yayından Nasıl Para Kazanılır?

“Facebook’ta canlı yayından nasıl para kazanılır” yolları son dönemlerde platform kullanıcılarının önemli gelir kapısı haline geldi. Facebook hepimizin bildiği üzere en popüler sosyal medya platformları arasında yer alır. Devamlı platforma yeni özellikler kazandırılması onun popülerliğini daha çok artırıyor. Şubat 2004’te kurulan Facebook o zamandan günümüze kadar pek çok özellikle kamuoyunun dikkatini çekmeyi başardı. Adından sürekli söz ettiren Facebook, son dönemlerde canlı yayınlarıyla ilgi odağı haline geldi.

Canlı yayın yaparak para kazanma ilk Twitch platformu kullanıcıları için başlatıldı. Arkasından YouTube, Facebook gibi sosyal medya platformları kullanıcıları içinde bu özellik geliştirildi. Facebook tarafından geliştirilen bu özellik sayesinde; canlı yayın yapan kişiler para kazanabiliyor.

Facebook’ta Canlı Yayın Yaparak Para Kazanmak

Facebook canlı yayından para kazanma

Facebook’ta canlı yayın yaparak para kazanmak için bazı kuralları yerine getirmeniz gerekiyor. Facebook’ta canlı yayın yaparak kazanabilmek için;

 • 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.
 • Facebook platformunun “Ortaklar İçin Para Kazanma İlkeleri’ni yerine getirmeniz gerekiyor. Facebook tarafından belirlenen standartlara tam uymanız gerekiyor.
 • Minimum 10.000 takipçiye sahip olan sayfadan yayınları yapmalısınız.
 • Yayın içi reklamlara uygun olan ülkelerde yaşamalısınız.
 • Son 60 gün içerisinde minimum 3 dakikalık videolarda; en az 1 dakika 30.000 kez görüntülenmelisiniz.

Facebook’ta canlı yayın yapabilmek için platformun yardımcı sayfasında yer alan adımları tamamlamanız gerekiyor. “Facebook Gaming” isimli sayfa üzerinden aşağıda sıralayacağımız adımları takip etmelisiniz.

 1. Adım: İçerik Üreticisi Sayfası Oluşturma

İlk olarak Facebook üzerinden içerik üreticisi sayfası oluşturmalısınız. Eğer sayfanız varsa sayfanız içerisinden “İçerik Stüdyosu” alanına geçerek oradan ayarlamaları yapmalısınız. İçerik Stüdyosu sayfasından;

 • Canlı yayınlardan kazançlara,
 • Video arası reklamlara,
 • Kazancınızı görüntülemeye,
 • İstatistiklere,
 • Birçok özelliğe erişim sağlayabilirsiniz.
 1. Adım: OBS Kurulumu

Facebook canlı yayınlarına başlayabilmek için; OBS isimli yazılıma ihtiyacınız var. OBS yazılımı; Open Broadcast Software olarak da biliniyor. Ücretsiz ve zararsız bir yazılım türüdür. Yazılımı yayın yapacağınız cihaza indirip, kurmalısınız. OBS yazılımını indirip kurduktan sonra karşınıza bir ekran gelecek. Gelen ekran üzerinden;

 • İlk önce otomatik yapılandırma sihirbazını atlayınız.
 • Üstte yer alan menü içinden Dosya> Ayarlar> Çıkış sekmesini bulunuz.
 • “Gelişmiş” olarak çıkış modunu ayarlayınız.
 • Kodlayıcı listesi içerisinden “Quick Sync H.264” seçilmelidir.
 • 4000 kbps olarak bit hızı ayarlanmalıdır. Belirttiğimiz bu oranın değişimi, internet upload hızıyla bağlantılıdır. Facebook para kazanma ayarları kapsamında internet paketinizin üst düzey olması gerekiyor. Facebook yayınlarınızda sorun yaşamamak adına, upload hızı mutlaka öğrenilmelidir.
 • Ses sekmesi üzerinden; ses cihazınızla seçeneklerini mutlaka düzenlemelisiniz.
 • Fps ayarlarını da video sekmesinden yapmalısınız.
 • En son olarak da yayın sekmesi üzerinden “Facebook Live” hizmetini açınız. Yayın anahtarı, sunucu url’si vb. bilgileri giriniz.

Yalnız yayın anahtarını başkalarına göstermemelisiniz. Size ait yayın anahtarı başkasının eline geçtiğinde istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Size ait olan bir sayfanın yayın anahtarı başkasının eline geçerse, sizin adınıza canlı yayınlar düzenleyebilir. Tüm yukarıda belirttiğimiz ayarlamaları yaptıktan sonra 3. Adıma geçebilirsiniz.

 1. Adım: Canlı Yayına Başlanması

Facebook canlı yayın para kazanma adımlarının sonuncusuna gelebilmek için tüm OBS ayarlarını tamamlamanız gerekiyor. Bu ayarları bitirdikten sonra; “Facebook Yayıncı Sayfası”, “Facebook Canlı Sayfası” sayfalarından bir tanesini seçip, “Canlı Yayına Geç” sekmesine tıklayınız. Canlı yayın ekranı üzerinde yer alan ayarlamaları düzenleyiniz. Canlı yayın ekranı düzenlemelerini yaptıktan sonra yayının öz izlemesini de yapınız. OBS üzerinde gerekli olan alanlara; yayın anahtarıyla sunucu url’sini de girmelisiniz. 3. Adımının en son işlemi olarak da sağ alttaki “Canlı Yayına Geç” butonunu kullanarak ilk yayınızı başlatabilirsiniz.

Facebook Canlı Yayın Reklam Araları

Facebook canlı yayın reklamları

Facebook canlı yayın reklam araları, platform üzerinden para kazanmak için çok önemlidir. Reklam araları özelliği, canlı yayın esnasında 15 saniyede reklamların yayınlanmasını sağlıyor. Reklam arası özelliği için Facebook profil takipçi sayınız minimum 2.000 olmalıdır. Takipçi sayınız hedeflenen sayıya ulaştığında, aynı anda 300 kişinin katıldığı canlı yayınlarda en az 4 dakika yayında kalmanız gerekmektedir. Bahsettiğimiz bu süreyi tamamladıktan sonra reklam verme hakkı kazanabilirsiniz. Birinci reklam arasından sonra diğer reklamların arasını her 5 dakikada bir verebilirsiniz.

Reklam arası verirken, katılımcılara hemen döneceğinizi mutlaka belirtiniz. Reklam arasında sizin kameranız kapanacak, katılımcılarsa 10 ile 15 saniye arasında süren reklamları izleyecekler. Katılımcıların ekranlarının köşesinde sizin yayına döneceğiniz süre belirtiliyor. Reklamlar sona erdiğinde katılımcılarınızda yayınınıza dönecek. Böylelikle sizde kaldığınız yerden yayınınıza devam edeceksiniz.

Facebook Reklam Arası Nasıl Kurulur?

“Facebook reklam arası nasıl kurulur” kapsamında bazı kriterleri yerine getirmeniz gerekiyor. Canlı yayınlarınızı Facebook’un reklam arası kriterlerine göre yapmalısınız. Facebook reklam arası kriterlerini başarılı bulursa size bir bildirim yollayacak. Facebook tarafından gönderilen bildirimi açarak karşınıza gelen reklam arası koşullarını kabul etmelisiniz.

Reklam arasını kurduktan sonra ödeme hesabını oluşturmalısınız. Ödeme hesabınız varsa; Hüküm ve Koşulları onayladıktan sonra reklam almayla ilgili size bildirim gelecek. Ödeme Hesabı olmayanlarda hesap açma adımlarını yerine getirmek zorundalar. Ödeme hesabı oluşturduğunuz takdirde Facebook reklamlarından kazanç sağlayabilirsiniz. Facebook reklam gelirlerden size düşen payı bu hesap aracılığıyla öder. Ödeme hesabı için;

 • “Ödeme Hesabı Ekleyin” butonuna tıklayıp, karşınıza çıkan tüm boşlukları doldurunuz.
 • Herhangi bir banka ya da Paypal hesaplarınızdan birini seçiniz. Ödemeyi nerede almak istiyorsanız orayı belirtiniz.
 • Ödeme hesabı oluşturulduktan sonra sistem sizden vergiyle ilgili bilgiler isteyecek. Çünkü reklamlar üzerinden kazandığınız gelir vergiye tabi tutulur.
 • Facebook hesabınıza bildirim şeklinde link gelecek. O linki açarak vergi bilginizi doğrulanmalısınız. Bu aşama bittikten sonra Facebook hesabınıza bilgisayardan giriniz.
 • Tüm belirttiğimiz adımları eksiksiz tamamladıktan sonra artık reklam alabilirsiniz.

Facebook Yayıncıları Ne Kadar Kazanıyor?

Facebook yayıncıları ne kadar kazanıyor” sorusu kullanıcılar tarafından çok merak ediliyor. Facebook yayıncılarının kazancıyla alakalı net bilgi vermek mümkün değil. Facebook yayıncılığıyla para kazanmak tamamen kişinin emeğiyle alakalı bir durum diyebiliriz. Aynı zamanda Facebook yayıncısının sahip olduğu kitlede onun kazancını belirliyor. Facebook’ta canlı yayın izleyicisi Twitch ve YouTube’a kıyasla çok az. Facebook canlı yayıncı sayıları da diğer platformlara oranla az olduğu söylenebilir. Bu durumu avantaja çevirip izleyicileri çekebilirsiniz. Böylelikle Facebook kazancınızı da artırmış olacaksınız. Facebook’ta yayıncı olmak ile ilgili tüm şartları eksiksiz yerine getirdiniz ancak başarılı olamadınız. Bu tarz durumlarda Facebook’a itiraz edebilirsiniz.

Facebook’ta canlı yayınlardan para kazanmak istiyorsanız, telif konusuna çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ürettiğiniz içeriklerin özgün olmasına çok dikkat ediniz. İçeriklerinizin çalınmaması içinde Facebook Stüdyo’ da yer alan Telif Korumasına başvurunuz. Telif Korumasına başvurduktan sonra hem içerikleriniz hem de sayfalarınız koruma altına platform tarafından alınacak. Telif Korumasından yararlanmak için Facebook Stüdyo kısmına giderek sol menü üzerinden Right Maneger bölümüne tıklayınız. O kısımdan telif korumasına alacağınız sayfayı seçerek tüm ayarlamaları yapınız. Siz telif haklarını çiğnediğiniz takdirde platformdan uyarı alıyorsunuz. Facebook gerek görürse içeriğinizi kaldırabiliyor. Konuyla ilgili size mesaj ve bildirim gönderiyor. Platformun gönderdiği mesajdan sonra;

 • İçeriği özgün şekilde yeniden oluşturabilirsiniz.
 • Duruma itiraz etme hakkınızda bulunuyor.
 • İçeriğiniz yayından kaldırılabilir.

Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67