Facebook’ta Anadolu’nun Dört Mevsimi

Facebook’ta Anadolu’nun Dört Mevsimi

Facebook, kullanıcılarıyla ilk tanıştığı günden bu yana pek çok güncelleme ve test yaptı. Böylece yeni birçok özellik de üyelere tanıtıldı. Ayrıca dönem dönem yapılan aktiviteler de oldukça ilgi çekti. Bunlardan bir tanesi de Facebook’ta Anadolu’nun dört mevsimi oldu. Bilindiği üzere Facebook Türkiye tarafından, kazanan fotoğrafların resmi sayfada kapağı meydana getireceği Anadolu’nun dört mevsimi fotoğraf yarışmasını duyurmuş ve başlatmıştı.

Facebook insanların hayatına girdiği günden, bu yana çok sayıda güncelleme ve test gerçekleştirdi. Bilindiği gibi bu geliştirmeler, yeni özelliklerin tanıtılmasını sağlamakta. Bu sayede platform aradan yıllar geçse de, popülerliğini korudu. Bahsi yapılabilecek çok sayıda husus olmakla beraber, bir tanesi de aktiviteler.

Herkesin hatırladığı üzere Facebook Türkiye, Anadolu’nun dört mevsimi adlı fotoğraf yarışmasını duyurmuştu. Bu kapsamda kazanan fotoğrafların, resmi sayfada kapak fotoğrafı olacağını açıklamıştı. Birçok kullanıcı da bunu heyecanlı karşılamıştı.

FOTON İş Birliği İle Gerçekleştiriliyor

İlgili fotoğraf yarışması, FOTON olarak kısaltılan “Fotoğraf Organizasyonları Derneği” iş birliği ile gerçekleştiriliyor. Peki, başvuruya ne zaman açılacak? Eğer adını duymuşsanız ancak detaylarını incelemeye vaktiniz olmamışsa, yarışmanın 1 Mart ile beraber başladığınızı bilmeniz gerekli. Dolayısıyla an itibariyle hemen müracaat etmeniz mümkün.

Peki, kategoriler nasıl? Yarışmaya girmek isteyen kullanıcılar ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış seçeneklerinden tercih yapmakta. Eğer birden fazla tercihte bulunmak istiyorsanız, endişelenmeniz gereken bir durum yok. Zira bir üye değişik fotoğraflar ve kategorilerde katılabilmekte.

Bununla beraber dikkat etmeniz gereken ayrıntı, her kategoride maksimum 5 fotoğraf atılabilmekte. Ancak çekim yönteminiz fark etmemekte. Zira hem cep telefonu, hem de kamera kabul görülmekte. Dolayısıyla mevcut cihazınızla hemen çekim yapmaya başlamanız mümkün.

Yüklemek isteğiniz JPG ve JPEG formatında olması gerekmekte. Çözünürlük olarak da 150 – 300 DPI belirtilmekte.

Kazanan Ne Zaman Belli Olacak?

Peki, yarışma kazananları ne zaman belli olacak? Anadolu’nun dört mevsimi adlı yarışmaya katılanlar, doğal olarak sonuç tarihlerini de merak etmekte. 1 Mart’ta başlayan aktivitenin kazananları, 15 Nisan günü belirlenecek.

Amatör ve Profesyonel Ayrımı Var Mı?

Peki, Facebook Anadolu’nun dört mevsimi yarışmasında, fotoğraflar içerisinde amatör ve profesyonel ayrımı yapılıp, yapılmayacağı da bir merak konusu. Ancak yarışmacıların bu hususta endişelenmemesi rahat şekilde söylenebilir.

Zira değerlendirme yapılırken, amatör ve profesyonel ayrımı yapılmayacak. Buna ek olarak yarışmanın ücretli olup, olmadığı da merak edilen konular arasında. Ancak bu konuda da endişe etmeniz gereken bir durum yok. Zira katılım ücretsiz.

Jüri Üyeleri Kim?

Peki, yarışmacının jüri koltuğunda oturanlar kim? Bunlardan bazı isimlerin,

  1. Savaş Fotoğrafçısı Coşkun Aral,
  2. Küratör Merih Akoğul,
  3. Prof. Dr. Ozan Bilgiseren,
  4. Fotoğraf Editörü Murat Gür,
  5. Fotoğrafçı Tanın Helvacı olduğu görülmekte.

Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Peki, yarışmaya katılmak isteyen kişiler için son başvuru tarihi ne? Bu konu en önemli hususu oluşturmakta. Zira son tarih kaçırılırsa, tahmin edildiği gibi müracaat yapılamamakta.

Fotoğraf çekmek gerek amatör, gerekse profesyonel seviyede oldukça zordur. Doğru anı yakalamak için yüzlerce çekim yapmak bile gerekebilir. Böylece zamanın nasıl geçtiği de fark edilemez.

Facebook’ta Anadolu’nun dört mevsimi yarışmasına katılmak istiyorsanız, dolayısıyla son başvuru tarihinin 1 Nisan 2021 tarihi olduğunu bilmeniz gerekmekte. Türkiye’nin 81 ilinden başvurmak mümkün.

Katılmak isteyen adayların, başvuru öncesinde şartnameyi tamamen okuması önerilmekte. Zira burada bilmeniz gereken tüm maddeler yer almakta. Eğer bu aktiviteyi kaçırmamak istiyorsanız, başvuruları hemen yapmanız mümkün.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67