Facebook ve Instagram İçin Gözetim Kurulu!

Facebook ve Instagram İçin Gözetim Kurulu!

Facebook ve Instagram için Gözetim Kurulu! Bilindiği üzere Facebook ve Instagram’da üyeler, bir paylaşımları kaldırıldığı zaman, tekrar yayına geçmesi için Gözetim Kuruluna başvuru yapabilmekteydi. Bu durum aynısı, paylaşımların kaldırılması amacıyla da talep edilebilecek. Şayet bir üye yolladığı talepten istediği cevabı alamazsa, Gözetim Kuruluna giderek itirazda bulunabilecek.

Bilindiği üzere Instagram ve Facebook, günümüzde en çok tercih edilen sosyal medya platformları arasında. Bu nedenle her sosyal medyada olduğu gibi, bir takım topluluk kuralları da mevcut. Bunlara uymayan kişilere verilen çok sayıda ceza da var.  İçlerinden sadece biri ilgili paylaşımların silinmesi.

Ancak malum olduğu üzere üyeler, silinen içeriğe yönelik Gözetim Kuruluna bir itirazda da bulunabilmekteydi. Böylece platform tarafından verilen karar, yeniden değerlendirebiliyordu. Lâkin buraya gerçekleştirilen başvurular gerek Instagram, gerekse Facebook için silinen ve yeniden paylaşılmak istenen içeriklere yönelikti.

Bununla beraber, Gözetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, içerik kaldırılması yönünde de başvuru yapılabileceğini söyledi. Alınan karar Facebook için bağlayıcı nitelik taşıyacak.

Ne Zaman Başlayacak?

Peki, Gözetim Kurulu’nun sağladığı bu imkân ne zaman kullanılmaya başlayacak? Gerek Facebook gerekse Instagram üyeleri kontrol ettiği zaman, paylaşım kaldırımına yönelik seçenek görebilir.  Bununla beraber henüz her kullanıcı için sunulmuş değil. Gelecek birkaç hafta çerçevesinde, zaman içerisinde her üyeye açık olacak.

Hangi İçerikler İçin Geçerli?

Peki, bu özellik hangi içerikler için geçerli?  Burada kullanıcıların, özelliğin sadece paylaşımlar ile limitli olmadığını bilmesi gerekli. Kullanıcılar yanlış bulduğu yorum, video ve fotoğrafları da değerlendirme amacıyla Gözetim Kuruluna yollayabilmekte.  Aynı zamanda bir paylaşımı raporlamak, birden fazla üye tarafından da gerçekleştirilebilmekte. Bunlar kurula bir dosya şeklinde yollanmakta.

Burada öncelikle, ilgili talep Facebook’a yollanacak. Eğer platformdan istenen yanıt alınamazsa, referans kimlik ile beraber Gözetim Kuruluna tekrar inceleme için iletilmekte. Bu noktada Facebook ve Instagram için topluluk kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini de belirtmek gerek. Peki, bunlar neler?

Facebook Topluluk Standartları

Facebook içerisinde “topluluk standartları” adıyla bilinen kurallar, her üyenin bilmesi ve uyması gereken maddeleri kapsamakta. Ne var ki platformda yapılan paylaşımlar incelendiğinde, birçok kullanıcının da uyum sağlamadığı görülmekte.

Bu durumda çok sayıda ceza da söz konusu.  Eğer ihlal nedeniyle cezaya tabi tutulmak istemiyorsanız, bunlara uymak zorunlu. Aralarında şu gibi maddeler mevcut;

 1. Şiddet ve suç davranışları
 2. Şiddet ve suça teşvik
 3. Tehlikeli kişiler, kuruluşlar
 4. Terör faaliyetleri
 5. Organize nefret
 6. Organize şiddet ve suç faaliyetleri
 7. Zarara yol açma, suçu kamulaştırma
 8. Yasal düzenlemelere tabi olan ürünler
 9. Dolandırıcılık ve aldatma
 10. Emniyet
 11. Çocuk sapkınlığı, çocukların cinsel ve cinsel olmayan istismarı
 12. Zorbalık ve taciz
 13. Yetişkinlerin cinsel istismarı
 14. İntihar, kendine zarar verme
 15. Uygunsuz içerikler
 16. Acımasız ve duyarsız içerikler
 17. Şiddet ve sansürlenmemiş şiddet içeriği
 18. Yetişkin çıplaklığı ve cinselliği
 19. Nefret söylemi

Bu maddeler arttırılabilir. Facebook’un her üyesi, bunlara uyma durumundadır.

Instagram Topluluk Kuralları

Instagram topluluk kuralları da tıpkı Facebook gibi uyulması zorunlu. Peki, içlerinde hangi maddeler mevcut?

 1. İnandırıcı tehditler
 2. Nefret söylemi
 3. Terör, organize suçlar, nefret grupları
 4. Aşağılama ve küçük düşürme
 5. Ciddi tehditler
 6. Kendine zarar verme
 7. Yoğun şiddet

Peki, Gözetim Kurulu haricinde topluluk kurallarını ihlal eden bir hesaba ne yapabilirsiniz? Eğer gönderiyi ihlal nedeniyle Facebook veya Instagram’a iletirseniz, platform gerekli incelemeleri gerçekleştirebilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67