Facebook ve Instagram İçin Direct Mesaj Şifreleme!

Facebook ve Instagram İçin Direct Mesaj Şifreleme!

Facebook ve Instagram için DM şifreleme hakkında duyuru yapıldı! Bilindiği üzere Facebook, son günlerde kullanıcılarının veri gizliliğine dair gerçekleştirdiği ihlaller ile gündeme geldi. Her ne kadar bu üyeler tarafından unutulmamış da olsa, firmanın yaptığı bir açıklama duruma yardım etmedi. Zira Facebook yapmış olduğu açıklamada bir müddet daha uçtan uca şifreleme özelliğinin gelmeyeceği belirtildi.

İnternet ortamında güvenlik, her kullanıcının talep ettiği temel özellikler arasında bulunmakta. Her ne kadar her platform farklı güvenlik seçenekleri sunsa da, kullanıcıların en güvenmediklerinin başında Facebook gelmekte. Bunda yakın zamanda bazı üyelerine dair bilgilerin açığa çıkarılması da etkili. Bazı kişilerin hâlâ hatırladığı üzere Cambridge Analytica Davası sonucunda firma zor zamanlar geçirerek, imajını düzeltmeye de çalışmıştı.

Peki, bu gerçekten düzeldi mi? Bu soruya evet cevabı vermek oldukça zor. Zira birçok kişi platforma hâlâ güvenmemekte. Peki, bu durumun firma üzerinde etkisi var mı? Bilindiği üzere Facebook aynı zamanda Instagram ve Whatsapp’ı da bünyesine bulundurmakta. Bu sebeple milyonlarca kişi tarafından kullanılmayı sürdürmekte.

Buna dayanarak kötü olarak etkilendiği de söylenemez. Ancak buna ödediği maddiyat dâhil değil. Bilindiği üzere Facebook, Instagram ve Messenger DM için uçtan uca şifreleme getireceğinden bahsetmişti. Platformun verdiği son bilgilere göre bu durum yakın bir zamanda olmayacak.

En Erken 2022

Whatsapp, son zamanlarda Türkiye’de gizlilik sözleşmesi ile ilgili büyük bir tepki aldı. Ne var ki Facebook’un sahip olduğu ve uçtan uca şifrelemesi bulunan tek aplikasyon. Bilindiği üzere 2019 senesinde platform Instagram ve Messenger Direct Message için uçtan uca şifreleme ile korunacağından bahsetmiş; ancak bir vakit için ertelemesi gerçekleştirilmişti.

Peki, 2021 yılında gelecek mi? Platformdan gelen açıklamaya dayanarak bu durum içerisinde bulunduğumuz sene içerisinde de olmayacak. Zira açıklamalar kapsamında bu uzun bir dönem ve çalışmalar da devam etmekte. Bu konuda 2022 senesinde uygulamaya sunulması beklenmekte.

Facebook Hesabınızın Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Peki, Facebook hesaplarının güvenliği nasıl sağlanabilir? Son dönemlerde birçok kişi Facebook üzerindeki hesaplarının güvenliğine dair ciddi soru işaretleri bulundurmakta. Peki, burada neler yapılabilir? Burada ilk olarak kullanıcıların da kendi güvenliğini alması gerektiği bilinmeli. Dolayısıyla öncelikle nasıl bir şifre koyduğunuz konusu ele alınmalı.

Zira şifreniz tahmin edilebilir ya da çok kolaysa kısa sürede kırılabilir. Bunu güçleştirmek için daha zor, tahmin edilemeyen şifreler konulmalı. Ayrıca kişilerin hobileri, sevdiği şeyler, doğum tarihi gibi kişisel bilgileri de asla tercih edilmemeli.

Sık sık yapılan bir hata da kişilerin aynı yahut benzer şifreleri, farklı platformlarda ısrarlı bir şekilde kullanılması. Bunun temel nedeni büyük bir kolaylık vermesi. Zira düşünüldüğünde çoğu kişi internet ortamında çok sayıda şifreye sahip. Bunları hatırlamak zor olduğu için pratik olması sebebiyle insanlar benzer şeyler kullanmakta.

Ancak bu durumda da bir tane şifre açığa çıktığında tüm hesaplar tehlikeye girmekte. Dolayısıyla farklı şifreler kullanılmalı. Ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama aktifleştirilme de güçlü bir güvenlik önlemi.

Facebook İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Nedir, Nasıl Kullanılır?

Eğer Facebook hesabınızı çalınmaya karşı korumak istiyorsanız, Facebook iki faktörlü kimlik doğrulama oldukça önemli. Zira çalınmaya karşı hesaplara yardım etmekte. Peki, bunu nasıl kullanabilirsiniz?

Bunun için öncelikle Facebook açılarak, ayarlar menüsüne girilmeli. Ardından da güvenlik ve giriş kısmından iki faktörlü kimlik doğrulamasını kullan kısmına tıklanmalı. Sonrasında diğer işlemler takip edilerek aktif hale hemen getirilebilir.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67