Facebook Reklam Türleri, Nasıl Reklam Yayımlanır

Facebook Reklam Türleri, Nasıl Reklam Yayımlanır

Facebook’ta reklam türleri nelerdir, nasıl reklam yayımlanır? Facebook milyonlarca kullanıcının erişim sağladığı dünyaca ünlü bir sosyal medya platformudur. Bu platform üzerinden insanlar iletişim kurmak, gündemi takip edebilmek gibi seçeneklere sahiptir. Bunun yanı sıra birçok marka da Facebook üzerinden reklam vererek ürünlerini tanıtabilir, satabilir ve marka imajı oluşturabilmektedir.

Facebook reklamları kullanıcıların arama sonuçlarına bağlı olarak gelmektedir. Markalar oluşturulan algoritma üzerinden kendileri hakkında reklam yayınlar. Bu reklamlar kategorilere ayrılmaktadır. Örneğin kullanıcılar Facebook üzerinden giyim sektöründen reklamlara karşı tıklama gösteriyorsa algoritma buna uygun reklamları kullanıcının karşısına çıkarmaktadır. Bu şekilde teknolojiden, kozmetiğe, gıdadan aksesuara birçok farklı markanın ürünü Facebook reklamları ile hedef kitlelere ulaşmaktadır.

Facebook Reklamları

Facebook Reklam Türleri

Facebook reklamları kendi arasında çeşitlere ayrılmaktadır. Kitlelerin etkileşimleri farklı reklam stratejileri ile mümkün olmaktadır. Bir markanın Facebook üzerinden kitlelere ulaşması için doğru Facebook reklam kanalını seçmesi gerekmektedir. Aksi halde reklamlar beklenen tıklanmayı ya da marka bilinirliğini yaratmayabilir. Facebook reklamları şu şekilde sıralanabilir;

 • Görsel Reklamları
 • Koleksiyon Reklamları
 • Döngü Reklamları
 • Video Reklamları
 • Hızlı Deneyim Reklamları

Görsel Reklamları

Bu reklam türünde Facebook üzerinden markanızın logosunun, alan adının, ürünlerinin tanıtımını yapmak oldukça kolaydır. Facebook uygulaması üzerinden belirlediğiniz herhangi bir ürünü, isteğe bağlı olarak fiyatı ile, özellikleri ile ya da sadece markanızı tanıtacak şekilde görsel formatta reklam vermeniz mümkündür. Facebook reklam ücretleri açısından en hesaplı yöntem olarak görsel reklamlar verilebilir. Görseller atanan bir bağlantı adresi ya da bir Facebook sayfasına yönlendirmek üzere algoritma ile yayınlanmaktadır.

Müşteriler Facebook üzerinde gezintide iken sizin görsel reklamlarınıza tıklayarak satın alma işlemi gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda markanızın web sitesine yönlendirmek, Facebook sayfasını ziyaret ederek ürünlerinizin tanıtımlarına göz atmak gibi işlevler de bu şekilde sağlanmaktadır. Facebook reklamları oldukça hızlı şekilde yeni müşterilere ulaşmak için harika bir yöntemdir.

Koleksiyon Reklamları

Görsel reklamlarda uygulanan yöntem koleksiyon reklamları içinde geçerlidir. Ancak tek fark görsel reklamda tekli ürünler tanıtılırken, koleksiyon reklamlarda birden fazla ürün tanıtımı yapılmasıdır. Müşteriler Facebook sponsorlu reklam koleksiyonları üzerinden kombin haline getirdiğiniz ya da müşterinin dikkatini çekebilecek ürünleri koleksiyon halinde erişim sağlayacağı reklamlar verebilirsiniz.

Döngü Reklamları

Dönen reklam formatında tüm reklam çeşitlerini kaydırarak görmek mümkündür. Bu sayede hem görsel hem video tarzı reklam araçları 10 farklı kaydırma seçeneğine kadar açılabilmektedir. Kullanıcılar bu şekilde reklamı inceleyerek markayı ve ürünleri detaylı görebilmektedir.

Video Reklamları

Video reklamları Facebook reklam verme 2021 yılı trendleri arasında yer almaktadır. Müşteriler yalnızca görsellerle markaya karşı etkilenemeyebilir. Bu durumda 15 saniyelik kısa videolar ile müşteriyi harekete geçirmek, marka hakkında bilgi vermek ya da bir ürünü tanıtmak etkili olabilir. Birçok marka ürünlerinin özelliklerini anlatan video reklamları tercih etmektedir.

Hızlı Deneyim Reklamları

Hızlı deneyim reklamları ile kullanıcılar markanın sitesini ya da Facebook sayfasına hızlı bir ziyarette bulunur. Bu sayede ilgilisini çeken reklam ile marka tanımak ve ürünleri görmek mümkün hale gelir. Hızlı deneyim çoğunlukla kolay sipariş yöntemleri uygulayan markaların hızlıca ürün satışı yapmasını da sağlamaktadır. Bu şekilde Facebook reklamları yaparak satışları arttırmak mümkündür.

Facebook Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Facebook'ta Reklam Verme Metodu

Facebook reklam verme nasıl yapılır, hangi adımlamalar uygulanmaktadır? Reklam veren markalar doğru şekilde inceleyerek markanın hangi özelliklerini öne çıkaracağını, reklam yapma aşamasında nelere dikkat edeceğini belirlemelidir. Bunun için Facebook şirketinin reklam vermek isteyen markalar için birkaç maddelik önerisi bulunmaktadır. Facebook reklam verme nasıl yapılır sorusunun cevabı olarak şunlar verilebilir;

 • Reklam amacı belirlemek
 • Hedef kitle oluşturmak
 • Reklam bütçenizde karar kılmak
 • Facebook reklam türü seçmek
 • Satış yönlendirmesi yapmak
 • Reklam etkileşimini analiz etmek

Reklamlarınızı teknik açıdan hazırlamak için tüm bu aşamalar çok önemlidir. Facebook algoritması sizlere birçok soru yönelterek reklam amacınıza uygun bir seçenek sunmaktadır. Reklamda amacınız, hangi kullanıcılara ulaşmak istediğiniz, bütçenize bağlı reklam sıklığı vb. başlangıçta reklam oluştururken çok önemlidir. Peki daha önce hiçbir Facebook girişi olmayan bir işletme için Facebook reklam verme nasıl yapılır?

Facebook şirketi kurumsal markaların erişimi için Facebook Business adlı erişim alanını kurmuştur. Buraya Facebook reklamları oluşturmak isteyen markaların giriş yapması ve özellikler belirtmesi gerekmektedir. Gerekli veriler girildiğinde yukarıda bahsedilen adımlamalar ile markanızın Facebook üzerinden kitlelere ulaşmasını sağlamak mümkündür.

Facebook Reklam Yöneticisi Giriş

Facebook Business üzerinden işlem yapmak için Facebook reklam yöneticisi giriş verileri şarttır. Reklam işlemleri öncesi hesabınızı doğrulamanız gerekebilir. Burada telefon numarası ve e posta verileri doğrulanır. Daha sonra reklam yöneticisi kısmına tıklayarak, oluştur ve yönet seçenekleri arasında Reklam yöneticisi yazan seçeneğe tıklamak gerekir. Buradan sonra kampanya oluşturma adımları uygulanarak gerekli bilgiler doldurulur. Tüm işlemler gerçekleştiğinde tek yapmanız gereken gelen reklam tıklanmalarını gözlemlemektir.

Facebook Sponsorlu Reklam

Facebook sponsorlu reklam seçeneği kampanya reklam seçeneklerinden farklı olarak daha geniş kitlelere erişim sağlayabilir. Kullanıcılar kampanya reklamlarını algoritmaya uygun şekilde eğer tıklarlarsa sıklıkla görmektedir. Ancak Facebook sponsorlu reklam çeşitleri hemen her kullanıcıya erişim sağlar. Bu reklam seçeneklerini kullanıcılar ilgilenmiyorum seçeneği ile kaldıramaz. Sponsorlu reklamlar en çok etkileşim alan reklamlardır. Bu sebeple de Facebook reklam ücretleri biraz daha fazla olabilmektedir.

Facebook Reklam Ücretleri

Facebook reklam ücretleri ne kadar, reklam ücreti nasıl belirlenir? Facebook üzerinden her fiyat aralığında reklam ücreti ödeyerek reklam vermeniz mümkündür. Facebook Business üzerinden yapılan fiyatlandırma aralığı ister haftalık 5 TL ödeme ile isterseniz 50.000 TL ödeme ile olabilir. Bu tamamen reklam veren markanın öne çıkma miktarına ve bütçesine bağlıdır.

Facebook reklamı verirken algoritma oluşturma aşamasında kullanıcılara fiyat seçeneği sunulur. Kullanıcıların belirlediği Facebook reklam ücretleri doğrultusunda reklam kitlelere ulaşır. Eğer reklam kampanyanız kaliteliyse ve sürekli tıklanma alıyorsa bazen düşük ücretle daha fazla öne çıkmakta mümkündür. Bu sebeple reklam ücretleri konusunda kesin bir fiyat aralığı verilemez.

Facebook Reklam Verme Ücretsiz

Ücretsiz Facebook Reklamı Verme

Facebook reklam verme ücretsiz olabilir mi? Facebook reklam vermek isteyen her markadan ücret almaktadır. Ücretsiz şekilde reklam vermek pek de mümkün değildir. Çünkü bu ücretlendirmeler rakip markaların ücretlerine bağlı olarak bir sıralama ölçütü belirler. Facebook sponsorlu reklam ve kampanya reklamları kullanıcıların satın alma işlemleri yapması için kullanılır. Facebook’ta her hosting sisteminde olduğu gibi kullanıcı yönlendirdiği için ücret talep eder.

Facebook size farklı seçeneklerde sunmaktadır. Facebook reklam verme ücretsiz şekilde yapılmıyor olsa da ücretsiz şekilde kitle etkileşimi arttıran bazı yöntemler bulunmaktadır. Bununla ilgili olarak şunları deneyebilirsiniz;

 • Facebook sayfanızda kaliteli gönderiler oluşturmak
 • Aktif hikaye paylaşımları
 • Mesajlara hızlı yanıt vermek
 • Çeşitli randevu, etkinlik ve mağaza düzenlemeleri sağlamak
 • Kitle arttırmak adına sayfa optimizasyonu sağlamak

Facebook reklamları vermeden kitlelere ulaşabilmek için algoritmanın bu şekilde sizi üstlere çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Etkileşim miktarında artış olması sizi önerilenler arasına alır. Kullanıcılar sayfanızı sık ziyaret ederse zaten reklam vermekle amaçladığınız şeyi ücretsiz bir biçimde yapmış olursunuz.


Yorum Yapwidget-1

MAIL ADRES

info@sosyalat.com

widget-2

TELEFON

0850 307 54 67